Podvodnické hyeny obírají důchodce

V posledních dvou měsících se na plzeňské policisty obrací stále více důchodců, kteří naletěli zlodějům a podvodníkům a přišli o své úspory. Před časem dokonce vznikl speciální tým složený z policistů ze služby kriminální policie a vyšetřování, který se touto problematikou zabývá.

Jarní servisní akce AUTO CB

V posledních dvou měsících se na plzeňské policisty obrací stále více důchodců, kteří naletěli zlodějům a podvodníkům a přišli o své úspory. Před časem dokonce vznikl speciální tým složený z policistů ze služby kriminální policie a vyšetřování, který se touto problematikou zabývá.
Přes snahu plzeňských policistů a zájem ze strany sdělovacích prostředků se zřejmě stále nepodařilo informace o aktivitách a tricích pachatelů, kteří svoji pozornost zaměřují výhradně na seniory a v jejich bytech je okrádají, rozšířit mezi všechny potencionální oběti. Jen během tohoto týdne na svoji bezbřehou důvěřivost doplatili další čtyři lidé. "Jak se zdá, pachatelé si mohou vymyslet jakoukoli pohádku, senioři jim uvěří cokoli. Alespoň takové jsou dva z posledních případů," konstatuje mluvčí plzeňských policistů Michaela Altmannová.
Na zastávce trolejbusu číslo 13 na Americké třídě si pachatel vyhlédl 79letého Plzeňana. Představil se jako pan Huml a důvěřivému důchodci namluvil, že veze jeho dceři na základě vzájemné dohody zeleninu, už byl u něj doma a nechal tam stát auto. Trolejbusem jeli na Doubravku, kde starý pán bydlí. Ten ho hned pustil domů a nechal se přesvědčit, že pro zeleninu později dojde do auta. Zároveň ho zelinář požádal o zaplacení jednoho tisíce korun. Přitom dodal, že má pouze pětitisícovku a nemá čtyři tisíce korun na vrácení. Vybídl důchodce ke směně peněz a tím ho zřejmě úplně zmátl. Starý pán si zřejmě ani neuvědomil, že on je tím, kdo má platit a rozměňovat peníze tedy není potřeba. Šel do obývacího pokoje a pachateli ukázal, kde má uložené peníze. Drobné neměl, na což mu podvodník řekl, že to nevadí, že se později vypořádá s jeho dcerou. Plzeňan odešel na balkón pro tašku na zeleninu a pachatel mu zřejmě v té době odcizil z obývacího pokoje více než jedenáct a půl tisíce korun. Pak společně odešli před dům, kde důvěřivý pán marně čekal na falešného zelináře, který řekl, že dojde pro auto a přijede přímo před vchod.
Druhý příběh je o neopatrné ženě, respektive dvou sestrách, které spolu bydlí v jednom bytě na Borech. Jednu z nich, která už před časem oslavila své devadesáté narozeniny, oslovili na procházce muž a žena. Řekli, že jsou od pojišťovny a že mají pro ni skvělou zprávu. Léky, které si musí hradit sama už platit nebude a navíc jí pojišťovna posílá dva tisíce korun. Žena je pozvala dál a spolu se sestrou si s nimi povídala. Bohužel, i v tomto případě jim trik s pětitisícovou bankovkou opět vyšel. Sedmasedmdesátiletá žena jim vrátila tři tisíce korun, vzala si pětitisícovku a pak si ještě chvilku povídali. Nakonec ji muž požádal, aby mu bankovku půjčila, že si ji venku u auta okopíruje. Žena mu ji dala a spolu s ním a jeho partnerkou šla ven. Než tam však došla, byli oba pryč. Navíc později zjistila, že se jí z tašky, odkud předtím brala peníze, ztratilo dalších 11 tisíc korun.

Policistům, kteří se této problematice velice pečlivě věnují, se podařilo zjistit, že do Plzně najíždějí pachatelé ze severní Moravy, zejména z Ostravska. Mluví plynule česky, byť jsou to zřejmě příslušníci etnické menšiny. Osoby tmavší pleti jsou elegantně oblečeny a vzbuzují u svých obětí důvěru. Jde o muže, ženy i smíšené páry, jezdí vozidly českých i zahraničních značek.
Policisté žádají každého, kdo bude mít pocit, že se u jeho dveří objevil někdo podezřelý, ať je okamžitě kontaktují na tísňové lince 158. "V pátrání jim může pomoci, když si lidé všimnou popisu pachatelů. Důležitou indicií pro ně bude informace, zda pachatel odjel s nějakým vozidlem. Podstatná je vždy tovární značka, registrační značka a barva vozu. Nejvýznamnější je ale vždy rychlost s jakou se k nim případ dostane," říká Michaela Altmannová.
Opětovně policie žádá mladší generaci, aby varovala své rodiče a prarodiče a upozornila je na možná rizika. Měla by je upozornit, aby cizím lidem nevydávali své peníze a připomenout, že do svých domů a bytů nemají pouštět nikoho cizího, pokud o jeho návštěvě nebyli předem oficiálně informováni.
Pachatelé vymýšlejí stále nové a nové triky, které jsou někdy už na první pohled průhledné. Někdy je až s podivem, čemu jsou staří lidé schopni uvěřit. Triky jsou různé, ale přesto má většina případů jedno společné. Pachatelé se snaží zjistit, kde má jejich oběť schované úspory a proto je často společným jmenovatelem bankovka v nominální hodnotě pět tisíc korun.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 26.11.2006 06:56



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka