Policie na západě Čech řešila 17 případů podvodů s šeky

Na území západních Čech řešili loni policisté 17 případů podvodů s padělanými nebo pozměněnými šeky. Přestože běžný český občan s bankovním šekem příliš často do styku nepřijde, jistě není zbytečné veřejnost varovat před případy takových podvodů. Padělaný šek lidé získají většinou na základě ...

Cílená propagace v Plzni

Na území západních Čech řešili loni policisté 17 případů podvodů s padělanými nebo pozměněnými šeky. Přestože běžný český občan s bankovním šekem příliš často do styku nepřijde, jistě není zbytečné veřejnost varovat před případy takových podvodů.
Padělaný šek lidé získají většinou na základě internetové komunikace spojené s hledáním nebo zprostředkováním zaměstnání, ubytování, se zprostředkováním prodeje zboží nebo služeb a za to je nabízena velmi lákavá provize.
Obchodní partner na internetu je vyhledávajícímu zpravidla neznámý a svou nabídku uskutečňuje prostřednictvím zahraničních serverů a na nich zřízených anonymních e-mailových schránek, proto jeho dohledání bývá většinou nemožné. Obvykle také vystupuje pod falešnou identitou. S vytipovanou osobou komunikuje zpravidla anglicky nebo německy a úhradu za zprostředkování služeb nebo fiktivního obchodu provádí právě formou šeku zahraniční vydavatelské banky. Šek ze zahraničí doručí poštou jako obyčejnou listovní zásilku na adresu vytipované osoby, která mu v předchozím jednání po internetu poskytla potřebné údaje (datum narození, místo trvalého bydliště, jazykové schopnosti …. ). Šek je účelově vystaven na vyšší částku než je původně dohodnuto a bývá v ní zahrnuta právě provize. Částka je cizí měně, obvykle v dolarech nebo eurech. Po obdržení aviza o doručení šeku pak pod různými záminkami požaduje vrácení přeplatku (provize) nebo jeho části s tím, že další podmínky obchodu upřesní, až dojde k inkasu šeku bankou v České republice. Důvody vrácení bývají různé, tragédie v rodině, dopravní nehoda, pokrytí různých nákladů… Přeplatek požaduje vrátit výhradně prostřednictvím zásilkové služby, u které je zaručena anonymita a někdy jeho vrácení požaduje ještě před proplacením šeku bankou.
Vytipovaným obětem téměř vždy připadá částka na šecích podezřelá, ale rozhodnou se to zkusit, protože mají dojem, že nemohou tratit.
Pak může dojít k situaci, kdy banka odhalí, že se jedná o padělek, upozorní policii na podezření ze spáchání trestného činu a osoba předkládající šek k proplacení peníze samozřejmě nedostane a naopak ještě uhradí poplatek za ověření pravosti šeku.
Nebo banka šek přijme, následně vyplatí nebo převede na účet předkladateli šeku příslušnou sumu. Tím opadne jeho ostražitost a on převede požadovaný přeplatek na adresu údajného vystavitele šeku. Po pár týdnech banka zjistí, že šek není krytý a začne po osobě, která šek předložila, pátrat. Požaduje vrácení celé částky včetně poplatků a banka má dostatek výkonných legislativních nástrojů, aby tyto neoprávněně vyplacené peníze vymohla zpět v plné výši, a to právě od předkladatele šeku.
Také je třeba upozornit, že toho, kdo bance přeložil šek, čeká ještě vysvětlování na policii, sám totiž může být podezřelý jako spolupachatel trestného činu. Proto u transakcí, které uskutečňujeme s neznámými partnery a které jsou na první pohled velmi výhodné, se vyplatí zvýšit ostražitost.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 21.02.2010 17:07



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka