Policie radí, jak postupovat při dopravní nehodě

Každý den slýcháme z rádií, čteme v novinách, sledujeme v televizi a leckdy i na vlastní oči vidíme nebo se na vlastní kůži setkáváme s dopravními nehodami, jejími následky a osudy zúčastněných lidí. I když v poslední době statistická čísla ukazují pokles počtu nehod, jejich důsledky jsou tragické. Počty zraněných i mrtvých na našich silnicích stále rostou.

Cílená propagace v Plzni

Každý den slýcháme z rádií, čteme v novinách, sledujeme v televizi a leckdy i na vlastní oči vidíme nebo se na vlastní kůži setkáváme s dopravními nehodami, jejími následky a osudy zúčastněných lidí. I když v poslední době statistická čísla ukazují pokles počtu nehod, jejich důsledky jsou tragické. Počty zraněných i mrtvých na našich silnicích stále rostou. Jak se vyvarovat dopravní nehodě nebo jí předejít by si měl uvědomit každý řidič, ale… Ale ne každý řidič dodržuje předpisy, je ohleduplný a obezřetný. Jak se zachovat při nehodě radí mluvčí západočeských policistů Jolana Číhová:

Pokud se podíváme do zákona dopravní nehoda je událost v provozu na pozemních komunikacích, která se stala nebo byla započata na pozemní komunikaci a při níž dojde k usmrcení nebo zranění osoby nebo ke škodě na majetku v přímé souvislosti s provozem vozidla v pohybu. Dojde-li při dopravní nehodě k usmrcení nebo zranění osoby nebo k hmotné škodě převyšující zřejmě na některém ze zúčastněných vozidel včetně přepravovaných věcí nebo na jiných věcech částku 50 000 Kč, jsou účastníci nehody povinni neprodleně ohlásit tuto nehodu policii, zdržet se jednání, které by bylo na újmu řádného vyšetření nehody a setrvat na místě nehody do příchodu policisty. Pokud dojde při nehodě ke hmotné škodě na některém ze zúčastněných vozidel včetně přepravovaných věcí nebo na jiných věcech ve výši 50 000 Kč a nižší, jsou účastníci povinni ohlásit tuto nehodu policistovi, jestliže se nedohodnou na míře účasti na způsobení vzniklé škody nebo byla-li hmotná škoda způsobena na majetku třetí osoby. Z lidského hlediska jsou to problémy, starosti, stres a leckdy právě i tragédie. Pokud se člověk stane účastníkem dopravní nehody nebo jejím svědkem, měl by dodržovat určité povinnosti a pravidla:
- v první řadě neprodleně zastavit vozidlo, vypnout motor vozidla a zachovat klid a rozvahu a nejednat zbrkle
- dále je důležité učinit opatření k zabránění vzniku škody osobám nebo věcem, pokud to hrozí v důsledku dopravní nehody a zajistit místo nehody (výstražný trojúhelník, výstražná světla)
- doporučující radou je obléknout si reflexní vestu
- následně zjistit stav účastníků nehody (řidičů, spolujezdců, chodců, cyklistů) a v případě zranění poskytnout první pomoc a současně volat složky Integrovaného záchranného systému
- zejména na dálnici je nutné, aby účastníci nehody opustili neprodleně místo nehody na bezpečné místo (za svodidlo při pravém okraji dálnice)
- dále je důležité si s ostatními účastníky dopravní nehody vzájemně prokázat totožnost a pokud je to možné zajistit svědky
- bezprostředně po nehodě nepít alkoholické nápoje nebo neužívat omamné či psychotropní látky
- po vyšetření nehody odstranit vozidlo ze silnice a pokud to není možné dostatečně je zajistit před odcizením a v co nejkratší době zajistit odtah
- v neposlední řadě je důležité řídit se pokyny dispečerů Integrovaného záchranného systému

A na závěr pro připomenutí čísla linek tísňového volání:
112 – Integrovaný záchranný systém
158 – Policie ČR
150 – Hasiči
155 – Zdravotní služba
156 – Obecní policie


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 30.10.2007 07:04



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka