Policie radí, jak předejít vykradení sklepů

V podzimních měsících, kdy už počasí neumožňuje tak časté výlety do přírody, hodně majitelů jízdních kol své ,,sezónní dopravní prostředky,, ukládá k zimnímu spánku, aby sotva vyjde jarní sluníčko mohli zase vyrazit. Protože chtějí mít svou jízdu co nejpohodlnější, vybavují svá kola různými ne zr...

Cílená propagace v Plzni

V podzimních měsících, kdy už počasí neumožňuje tak časté výlety do přírody, hodně majitelů jízdních kol své ,,sezónní dopravní prostředky,, ukládá k zimnímu spánku, aby sotva vyjde jarní sluníčko mohli zase vyrazit. Protože chtějí mít svou jízdu co nejpohodlnější, vybavují svá kola různými ne zrovna levnými doplňky, takže není vzácností, že celková pořizovací cena jízdního kola se mnohdy vyšplhá do několika desítek tisíc korun. Před obyvateli větších měst, kde převažuje panelová zástavba pak vyvstane problém kam své jízdní kolo, ale i další sportovní potřeby větších rozměrů uskladnit přes zimní měsíce.
První možnost, která se naskýtá, je umístění do sklepní kóje. Ta bývá mnohdy zajištěna jen jednoduchým visacím zámkem a petlicí a samotná konstrukce je z dřevěných planěk. Tudíž je do celého vnitřního prostoru dobře vidět. Tento fakt výrazně nahrává potenciálnímu pachateli, který jde před samotnou krádeží mapovat místo svého pozdějšího útoku a zajímá ho zejména umístění sklepů, přístupové cesty a v konečné řadě i obsah jednotlivých kójí. Právě sklep, který je jako výkladní skříň a je plný různého sportovního vybavení pachateli usnadní jeho volbu.
Druhou z možností je uložení jízdního kola do některé z místností v suterénu domu, která je podle potřeb obyvatel upravena jako jejich úschovna. Od té ale mají klíče většinou všichni obyvatelé domu a navíc dveře těchto prostor jsou z různých lepených materiálů jako je například sololit, který jde prorazit i úderem rukou nebo nohou. V těchto prostorách si majitelé volně svá kola a další věci odkládají a většinou je nezabezpečují k žádné pevné překážce.
Nesmíme zapomenout ani na třetí možnost kam si lidé velmi často kolo a další věci přes zimu ukládají a to je balkon. Pro znalého zloděje však není ani balkon v prvním nebo ve druhém patře překážkou. Přitom zrovna toto místo není zcela ideální jako úschovna jakéhokoliv sportovního vybavení, přístup je na něj totiž zvenčí i zevnitř dosti snadný.
A jaké jsou rady policistů ? Je důležité, aby občané pro ochranu svého majetku udělali maximum. Prvořadé je zejména vhodné zabezpečení sklepní kóje, suterénních prostor, ale i balkonu. Nejvhodnější jsou pevné dveřní zabezpečovací kliky, které zajistí uživateli celodenní zamčení těchto prostor a samozřejmě i pevné vstupní dveře. Pokud je totiž bezpečnostní klika nainstalována například na sololitových dveřích, její účel se mine účinkem. Pachatel snadněji prorazí samotné dveře než by si dal práci s poškozením bezpečnostního zámku. Přístupová cesta ke všem suterénním a jiným skladovacím prostorům v domě by měla být stále uzamčena. Toto uzamčení je nutné dodržovat a vždy uzamykat celý dům, což zrovna není jednoduché s ohledem na počet obyvatel například několikapatrového panelového domu. Pokud se nájemníci rozhodnou, že v domě, kde bydlí několik desítek obyvatel, zřídí místnost, která bude sloužit jako úschovna jízdních kol a sportovního vybavení, je dobré do ní nainstalovat společný pevně k zemi zabudovaný bezpečnostní stojan nebo sytém pro zajištění. A opět je nutné připomenout zámkový systém na dveřích, který by měl být kvalitní. Běžně se totiž stává, že v suterénní místnosti v panelovém domě jsou uložena drahá kola a jiné vybavení a dveře se zamykají pouze jednoduchým dózickým zámkem. Takové zabezpečení pak pachateli nedá vůbec žádnou práci překonat pokud ještě vezmeme v úvahu ten fakt, že ne všichni lidé v domě důsledně sklepní prostory zamykají. Pokud mají odkládací a skladovací prostory okna, je nutností, aby byly tyto stavební otvory opatřeny mechanickými zábrannými prostředky, jako jsou mříže nebo uzamykatelné okenice.
V mnoha domech se také vyplatilo, že do těchto prostor nechali obyvatelé před dveře zabudovat železnou mříž s dalším zámkem.



Pořizovací cena je sice trochu vyšší, ale pro pachatele je to další překážka, se kterou si tak lehce neporadí. Zlodějům nahrává i ta skutečnost, že v dopoledních a nočních hodinách je malá pravděpodobnost, že bude při vloupání vyrušen. Dojde-li přes veškerá bezpečnostní opatření ke krádeži, je důležité, aby byla ohlášena v co nejkratším čase od zjištění, bude tak snížen časový náskok pachatele. Proto sklepní prostory kontrolujte minimálně jednou týdně, abyste se přesvědčili, že je vše v pořádku.
A závěrem nesmíme zapomenou na velmi důležité upozornění. Od jízdních kol a dalšího vybavení, které budete mít uložené mimo svůj byt v prostorách, které jsme uvedli, mějte doma uschovaná jejich výrobní čísla a fotografie, které policistům umožní identifikaci při nálezu odcizených věcí. Stává se totiž, že pachatel krádeže se snaží odcizenou věc ihned po krádeži prodat v některé zastavárně, aby se jí jednak rychle zbavil, pokud nekrade to, co momentálně potřebuje, ale také aby rychle získal peníze, které jsou anonymní.
Zakončeme naše rady i dvěma případy z policejních spisů. Pachatel týden procházel část panelového sídliště v jednom velkém městě nedaleko Plzně. Opakovaně prohlížel sklepní prostory domů a mapoval si přístupovou cestu ke svému pozdějšímu útoku. Během týdne si vyhlédl hned tři vchody vedle sebe. Obyvatelé totiž důsledně nezamykali dveře do suterénních prostor, ale nezamykali ani vchodové dveře. Zloděj byl však připraven i na tu variantu, že sklepy budou v den jeho návštěvy uzamčené. Přístupové dveře byly z lepenkového materiálu, na několika místech opravované, takže by v případě nutnosti nebylo zapotřebí velké síly k jejich proražení. K dřevěným plaňkám u jedné z kójí byl provazem přivázán moped a sklepní kóje mimo jedné ukázaly pachateli celý svůj obsah. Zloděj zaplesal a na odnesení tak velkého lupu jako byly dvoje sjezdové lyže i s vázáním, rybářské náčiní, pět jízdních kol, věci do domácnosti a samozřejmě moped, si sjednal kamaráda. Celková škoda na odcizených věcech pak přesáhla 100 tisíc korun. Naštěstí měli policisté natipováno několik osob, mezi kterými byl i náš pachatel a když se v zastavárně objevilo jedno z odcizených kol, šli policisté téměř najisto.
Další případ se stal v jednom z menším měst v blízkosti Plzně. Pachatel si vyhlédl sklepní prostory v činžovním domě a zjistil, že opět zůstávají dveře ke sklepům dost často odemknuté. Dům navštívil jednoho dne v dopoledních hodinách, aby si udělal důkladnou obhlídku. Z té si ale už vezl svou ukradenou kořist. Ze dvou sklepů totiž odcizil dvě horská kola, jejichž hodnota byla později vyčíslena na 20 tisíc korun, a protože dům byl na rušné ulici, nikdo z okolí si vůbec nevšiml chodce, který si vedl dvě jízdní kola.
Na těchto dvou případech je vidět, jak snadno se pachatel k odcizeným věcem dostal. Dveře do skladovacích prostor domu neměly patřičné zabezpečení, nahrál mu i neuzamčený dům a sklepní prostory. Dále do kójí, kde byly uložené cenné věci, byl snadný přístup, bylo do nich i dobře vidět a v neposlední řadě i nevšímavost lidí z okolí pachateli pomohla.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 14.11.2010 07:16



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka