Policie upozorňuje: Nedělejte z automobilů výkladní skříň!

I přes veškerá doporučení se policisté neustále setkávají s tím, že si lidé nedávají dostatečný pozor na své věci a nechávají je bez dozoru v motorových vozidlech. Někdy se tak stávají z automobilů téměř výkladní skříně, které přilákají pozornost zloděje, který poté věci z vozidla odcizí. Takovým ne...

Cílená propagace v Plzni

I přes veškerá doporučení se policisté neustále setkávají s tím, že si lidé nedávají dostatečný pozor na své věci a nechávají je bez dozoru v motorových vozidlech. Někdy se tak stávají z automobilů téměř výkladní skříně, které přilákají pozornost zloděje, který poté věci z vozidla odcizí. Takovým největším lákadlem bývají pro zloděje kabelky či jiná příruční zavazadla, která si nechávají řidiči či spolujezdci v automobilu přímo na sedadlech. Zloděj pak využije nestřeženého okamžiku a zavazadlo, ve kterém bývá uložena peněženka s finanční hotovostí, platebními kartami, a to mnohdy i s PIN kódy, mobilní telefon, osobní doklady a další věci odcizí. Poškozenému tak není způsobena pouze hmotná škoda, ale má i spoustu dalších starostí, které se týkají např. vyhotovení nových klíčů od bytu či zaměstnání, blokace telefonu, platební karty a v neposlední řadě musí také investovat svůj čas vyřizování nových dokladů. Tomu všemu se dá jednouše předejít, a to tak, že si v prvé řadě bude každý z nás dávat na své věci větší pozor.

Někteří řidiči věci, které si ponechají ve vozidle, přímo na první pohled zlodějům viditelně nevystavují, ale ukládají je do zavazadlového prostoru a drobnější věci uschovávají v prostoru přihrádky v palubní desce. I tito řidiči by však měli mít na paměti, že automobil není trezor a ani v těchto částech vozu nejsou tedy jejich věci v bezpečí. Policisté se nejčastěji setkávají s tím, že ze zavazadlového prostoru zloději odcizí nářadí, drahou elektroniku jako jsou fotoaparáty, notebooky, cestovní tašky s oblečením apod. Z přední části vozidla jsou pak nejčastěji odcizeny již zmiňované kabelky či jiná příruční zavazadla, ve kterých bývají často i firemními či jiné dokumenty. Pozornosti zlodějů pak neuniknou ani autorádia, CD nosiče s hudbou a v poslední době se stává jejich poměrně lehkou kořistí i navigační zařízení, která si majitelé v automobilech nechávají.

Hmotné škody, které poškozeným v souvislosti s vloupáním do vozidel vzniknou, se různí. Někdy dosahují nižších částek, mohou se však vyčíslit až na několik desítek či dokonce stovek tisíc korun.

V loňském roce zaevidovali západočeští policisté 2 468 případů, kdy došlo k odcizení věcí z automobilů. Hmotné škody dosáhly částky téměř 49 mil. korun. V porovnání s rokem 2007, kdy jsme zaznamenali 2 936 případů a hmotné škody byly v tomto období vyčísleny na částku přibližně 59 mil. korun, došlo tedy v loňském roce k poklesu evidovaných případů i k poklesu výše hmotné škody.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 29.03.2009 11:10



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka