Policisté kontrolují hony, myslivci zatím ´nenadýchali´

Každým rokem, v období přibližně od září až do ledna, pořádají myslivci v Plzeňském kraji společné lovy, které jsou pro myslivce velkou společenskou událostí. Při každém honu se však používají palné zbraně a hon si lze bez nich jen stěží představit. Podle zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti, ne...

Cílená propagace v Plzni

Každým rokem, v období přibližně od září až do ledna, pořádají myslivci v Plzeňském kraji společné lovy, které jsou pro myslivce velkou společenskou událostí.
Při každém honu se však používají palné zbraně a hon si lze bez nich jen stěží představit. Podle zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti, nesmí myslivci střílet zvěř jinou zbraní než loveckou (dlouhou palnou zbraní kulovou, brokovou nebo kombinovanou, určenou k loveckým účelům). Lovecké zbraně jsou zařazeny podle zákona č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu, do zbraní kategorie B nebo C.

Každé použití této zbraně, ostatně jako každé jiné, s sebou nese i možná rizika, která mohou v těch nejhorších případech skončit i ztrátou lidského života. Hned dva takové nešťastné případy se staly na podzim loňského roku na jižním Plzeňsku. K prvnímu z nich došlo v září roku 2009 u Hoříkovic, kdy byl při lovu holubů smrtelně zraněn nezletilý chlapec. Druhý případ, který skončil rovněž ztrátou lidského života, se stal v listopadu minulého roku u obce Týniště, kde byl při lovu černé zvěře smrtelně zraněn účastník naháňky střelnou zbraní ze strany dosud nezjištěného pachatele. Prověřováním toho případu se intenzivně zabývají jihoplzeňští policisté ze služby kriminální policie a vyšetřování.

V souvislosti s tím, aby myslivecké hony byly co možná nejbezpečnější záležitostí, provádí policisté, zejména z odboru služby pro zbraně a bezpečností materiál, na území celého Plzeňského kraje celou řadu kontrol. Při nich se zaměřují na dodržování ustanovení zákona o střelných zbraních a střelivu a zákona o myslivosti.

Podle zákona o myslivosti, musí mít každý, kdo loví zvěř u sebe: platný lovecký lístek, povolení k lovu a potvrzení o povinném pojištění. Při lovu se zbraní musí mít rovněž platný zbrojní průkaz a průkaz zbraně a při lovu s loveckým dravcem jeho evidenční kartu. Tyto průkazy je povinen předložit na požádání orgánu policie, orgánu státní správy myslivosti či mysliveckému hospodáři. Pozornost policisté také věnují kontrolám technického stavu zbraní a jejich výrobních čísel.

Při těchto kontrolách se policisté nezaměřují pouze na kontroly povinných dokladů a zbraní, ale i na to, zda myslivci, kteří nosí zbraně, nejsou pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek. Na honech jsou tedy ze strany policie prováděny dechové zkoušky na přítomnost alkoholu, kterým se, dle zákona o střelných zbraních a střelivu, musí držitelé zbrojních průkazů při nošení zbraně na výzvu příslušníka policie podrobit. Stejně tak je tato povinnost vztažena i na podrobení se lékařskému vyšetření ke zjištění, zda je dotyčný pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky.

Od začátku září minulého roku až do konce ledna letošního roku provedli policisté celkem 147 kontrol na mysliveckých honech pořádaných v Plzeňském kraji. Policisté při nich zkontrolovali celkem 2 777 osob a jejich kontrolou prošlo i 2 776 zbraní. Při kontrolách mysliveckých honů bylo zjištěno celkem osm přestupků, ani v jednom případě však dechové zkoušky na přítomnost alkoholu neprokázaly, že by kontrolovaní účastníci honu byli pod vlivem alkoholu.

Hlavním cílem těchto dohledů na mysliveckých honech je preventivní působení na účastníky mysliveckých honů tak, aby při nich bylo použití palných zbraní v souladu se zákonem.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
26.02.2010 07:04



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka