Policisté pomohli ukrajinské rodině vrátit se z Plzně domů

Při dubnové kontrolní akci cizinecké policie, která probíhala na plzeňské burze a v ubytovnách na Plzeňsku ,byl zadržen 42letý státní příslušník Ukrajiny, který v uplynulých 11 letech pobýval nedovoleně na území České republiky, přestože bylo opakovaně vydáno cizineckou policií rozhodnutí o správním...

Cílená propagace v Plzni

Při dubnové kontrolní akci cizinecké policie, která probíhala na plzeňské burze a v ubytovnách na Plzeňsku ,byl zadržen 42letý státní příslušník Ukrajiny, který v uplynulých 11 letech pobýval nedovoleně na území České republiky, přestože bylo opakovaně vydáno cizineckou policií rozhodnutí o správním vyhoštění. V roce 2002 byl dokonce soudcem Okresního soudu Plzeň město uložen trest soudního vyhoštění.
Policisté Inspektorátu cizinecké policie Plzeň zahájili v neděli s tímto cizincem řízení ve věci správního vyhoštění, ve kterém mu vydali rozhodnutí o správním vyhoštění z území naší republiky na 10 let a poté jej eskortovali do zařízení pro zajištění cizinců.
Při kontrole v neděli po poledni policisté spolu s tímto cizincem kontrolovali v ubytovně i jeho manželku, 27letou státní příslušnici Ukrajiny a zjistili, že i ona pobývá od října loňského roku v ČR nelegálně. Vzhledem k tomu, že manželé mají dvě malé děti ve věku 2 a 4 roky, které v době kontroly spaly, ženu nepředvedli okamžitě na služebnu cizinecké policie v Plzni, ale předvolali ji na úterý 28. dubna k řešení jejího protiprávního jednání na inspektorát. Tady jí ve správním řízení vydali rozhodnutí o správním vyhoštění na dobu 1 roku a stanovili dobu vycestování 30 dní.
Během řízení však vyšlo najevo, že žena je zcela bez prostředků a nájem má zaplacen jen do konce dubna. Cizinka projevila zájem vrátit se s oběma dětmi do své vlasti, ale pro zařazení do projektu dobrovolných návratů nesplňovala podmínku legálního pobytu na území ČR. "Policisté nemohli uplatnit v jejím případě ani ustanovení § 123a zákona o pobytu cizinců, podle kterého může o dobrovolný návrat požádat i cizinec pobývající nelegálně na území naší republiky, který nemá platný cestovní doklad. V tom případě mu stát uhradí cestu do jeho vlasti bez finanční podpory ve výši 500 €. Žena však je držitelkou platného pasu, ve kterém má zapsány obě děti. Na letenky na Ukrajinu neměla dostatek peněz, jízdenky na vlak či autobus v tomto případě její situaci neřešily, protože žena neměla průjezdní vízum přes Polsko nebo Slovensko a jako nelegálně pobývající cizinka jej ani neměla možnost získat," konstatuje mluvčí cizinecképolicie Ilona Vaníčková. Otec rodiny byl podle ní v Zařízení pro zajištění cizinců v Bělé Jezové, matka s dětmi zůstala bez prostředků v Plzni, proto se rozhodla vrátit se na Ukrajinu. Navíc si přála, aby se rodina nerozdělila a aby mohli odjet domů všichni čtyři.
V této bezvýchodné situaci začali policisté hledat pro matku s oběma dětmi řešení, aby žena neskončila v zařízení pro zajištění cizinců a děti v dětském domově. Díky spolupráci s ředitelstvím služby cizinecké policie, odborem azylové a migrační politiky MV ČR a IOM se nakonec podařilo zajistit pro matku s dětmi letenky na Ukrajinu. Odlet byl stanoven na 6. května. Cizinecká policie tedy řešila, kde zajistit pro matku s dětmi ubytování do doby odletu. Spolupráci v této situaci nabídla Diecézní charita v Plzni, která přislíbila ubytování pro rodinu na celý týden. Ženu s oběma dětmi nakonec ubytovali do jejich návratu na Ukrajinu jejich přátelé. Policisté z oblastního ředitelství v Plzni ve spolupráci s výše jmenovanými institucemi zajistili dokonce i to, že žena s oběma malými dětmi získala letenku na stejný let, kterým se vracel na Ukrajinu i její manžel. Pro matku s dětmi zajistili charitativní odvoz na letiště. S otcem se rodina sešla ve středu 6. května ráno a v 8.40 odletěli všichni společně do své vlasti.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 20.05.2009 07:14



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka