Policisté připomínají cyklistům: Jezděte bezpečně

Podzimní období vyzývá ke sportování v přírodě. Právě cyklistika patří mezi nejoblíbenější sporty, ať už je provozována profesionálně nebo rekreačně. Především rekreační forma cyklistiky zažívá v posledních letech významný vzestup popularity. Podmínky pro provozování cyklistiky se v posledních letec...

Jarní servisní akce AUTO CB

Podzimní období vyzývá ke sportování v přírodě. Právě cyklistika patří mezi nejoblíbenější sporty, ať už je provozována profesionálně nebo rekreačně. Především rekreační forma cyklistiky zažívá v posledních letech významný vzestup popularity. Podmínky pro provozování cyklistiky se v posledních letech výrazně zlepšily.
V Plzni jsou často využívány stezky pro cyklisty, které jsou pro ně mnohem bezpečnější než vozovka, kterou užívají motorová vozidla. Dokonce zákon o provozu na pozemních komunikacích přímo cyklistům nařizuje, že je-li zřízen jízdní pruh pro cyklisty nebo stezka pro cyklisty, je cyklista povinen jich užít. Totéž platí, je-li na křižovatce s řízeným provozem zřízen pruh pro cyklisty a vymezený prostor pro cyklisty. Jestliže jedou tito účastníci silničního provozu na jízdním kole po vozovce, musí jezdit při pravém okraji vozovky; nejsou-li tím ohrožováni ani omezováni chodci, smí se jet po pravé krajnici.
Cyklistům zákon o provozu na pozemních komunikacích mimo jiné ukládá i řadu dalších povinností. Například cyklista nesmí jezdit bez držení řídítek, nesmí se ani držet jiného vozidla. Nesmí za jízdy vést druhé jízdní kolo, ruční vozík, psa nebo jiné zvíře a vozit předměty, které by znesnadňovaly řízení jízdního kola nebo ohrožovaly jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích. Naopak, cyklista musí mít při jízdě nohy na šlapadlech atd.

Zpět ale ke stezce pro cyklisty. Je-li zřízena stezka pro chodce a cyklisty označená dopravní značkou "Stezka pro chodce a cyklisty", nesmí cyklista ohrozit chodce jdoucí po stezce. Pokud je ale zřízena stezka pro chodce a cyklisty označená dopravní značkou "Stezka pro chodce a cyklisty", na které je oddělen pruh pro chodce a pruh pro cyklisty, je cyklista povinen užít pouze pruh vyznačený pro cyklisty. Pruh vyznačený pro chodce může cyklista užít pouze při objíždění, předjíždění, otáčení, odbočování a vjíždění na stezku pro chodce a cyklisty; přitom nesmí ohrozit chodce jdoucí v pruhu vyznačeném pro chodce.
Pokud vjíždí cyklista na přejezd pro cyklisty musí se přesvědčit, zda může vozovku přejet, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Cyklista smí přejíždět vozovku jen, pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče ke změně směru nebo rychlosti jízdy. Na přejezdu pro cyklisty se jezdí vpravo.
Policisté připomínají všem cyklistům, aby vždy usedali na kolo, které je v dobrém technickém stavu. "Pozornost věnujte také dostatečnému osvětlení nejenom svého jízdního kola, ale i zlepšení viditelnosti reflexními prvky na oblečení. Dodržujte zásady bezpečného chování na vozovce a v žádném případě neriskujte! Pokud bude dodržování těchto pravidel ještě doplněno vzájemnou ohleduplností a respektováním, zvýší se bezpečnost všech účastníků silničního provozu," říkýá mluvčí plzeńských policistů Aleš Zoubek.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 11.10.2009 07:00



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka