Policisté v kraji celý týden kontrolovali cyklisty

Minulý týden (13.8. – 19.8.2012) proběhla v rámci Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje dopravně bezpečnostní akce. Policisté kontrolovali všechny účastníky silničního provozu, zaměřili se však především na cyklisty. Do akce se zapojilo 285 policistů, kteří zkontrolovali celkem 1751 vozidel...

Cílená propagace v Plzni

Minulý týden (13.8. – 19.8.2012) proběhla v rámci Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje dopravně bezpečnostní akce. Policisté kontrolovali všechny účastníky silničního provozu, zaměřili se však především na cyklisty. Do akce se zapojilo 285 policistů, kteří zkontrolovali celkem 1751 vozidel a cyklistů. Zjištěno bylo 453 přestupků, za které byly uloženy blokové pokuty ve výši 120.800 korun, zbytek přestupků bylo oznámeno příslušnému správnímu orgánu. Nejvyšší dovolenou rychlost překročilo 43 řidičů. 60 motoristů nebylo připoutáno bezpečnostními pásy a dalších 7 řidičů nepoužilo zádržný systém. Celotýdenní kontroly se bohužel neobešly bez alkoholu za volantem, neboť u osmi řidičů provedená orientační dechová zkouška na přítomnost alkoholu v dechu ukázala pozitivní výsledek, jeden motorista měl pozitivní test na zjištění přítomnosti návykové látky.
Vzhledem k zaměření akce kontrolovali policisté mimo jiné také cyklisty, kdy u 42 bylo zjištěno porušení zákona, které policisté ve 38 případech vyřešili blokovou pokutou na místě. Při kontrolách také policisté zjistili, že 5 cyklistů požilo před jízdou alkohol (2x Klatovsko, 2x Domažlicko, 1x Tachovsko). Nejčastěji byly cyklisté pokutování za absenci povinné technické výbavy na jízdním kole nebo za nepoužití pro ně stanoveného jízdního pruhu.
S příchodem letních dnů a především pak v období letních prázdnin silnice zaplnili cyklisté, což s sebou někdy přináší i určitá úskalí. Cyklista jedoucí po silnici patří spolu s chodci a motorkáři mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu. Výrazný rozvoj cyklistiky především v období turistických sezon přináší řadu rizik. Je třeba si uvědomit, že případný střet jízdního kola s vozidlem může mít pro cyklistu fatální následky. Jen za posledních sedm měsíců (1.1.2012 – 31.7.2012) evidují krajští policisté celkem 67 dopravních nehod, při kterých došlo ke zranění 59 cyklistů, 2 jezdci kolizi nepřežili a u 19-ti bylo orientační dechovou zkouškou zjištěno požití alkoholického nápoje před nebo během jízdy na kole. Uvedená data mohou svědčit mimo jiné o nízkém vzájemném respektu mezi účastníky silničního provozu.
A jak má tedy správně vybavený bicykl vypadat? Tak především všichni účastníci silničního provozu by neměli zapomenout na zásadu vidět a být viděn. I pro cyklisty platí, že musí mít na svých kolech předepsané osvětlení, tedy přední světlo bílé barvy a zadní odrazku červené barvy, která může být kombinována se zadní červenou svítilnou. Kolu by dále neměly chybět dvě na sobě nezávislé brzdy s odstupňovatelným ovládáním. Jízdní kola pro předškolní děti, která jsou vybavena volnoběžným nábojem s protišlapací brzdou, přední brzdu mít nemusí. Důležité jsou také oranžové odrazky umístěné na obou stranách pedálů a další odrazky oranžové barvy na paprscích předního, zadního nebo obou kol. Vizuální kontakt výrazně snižuje riziko kolize, proto by nejen jízdní kolo, ale i oblečení cyklisty mělo být opatřeno reflexními prvky, které zaručují svému majiteli, že bude viděn i za tmy.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 21.08.2012 06:04



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka