Pondělí je Světovým dnem zdraví. Co pro něj udělat?

Světový den zdraví si každoročně připomínáme 7.dubna, kdy v roce 1948 vznikla Světová organizace zdraví - WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou toho, že bychom měli neustále pracovat na zlepšování vlastní kvality života. Zdraví můžeme definovat jako stav způsobilosti či vyro...

Cílená propagace v Plzni

Světový den zdraví si každoročně připomínáme 7.dubna, kdy v roce 1948 vznikla Světová organizace zdraví - WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou toho, že bychom měli neustále pracovat na zlepšování vlastní kvality života.
Zdraví můžeme definovat jako stav způsobilosti či vyrovnanosti našeho organismu. Světová zdravotnická organizace vyjadřuje zdraví jako „stav fyzické, psychické, sociální a estetické pohody, nikoliv pouze nepřítomnost nemoci nebo tělesné chyby“.
Fakultní nemocnice Plzeň je největším zdravotnickým zařízením v kraji, které se stará o zdraví lidí nejen kraje Plzeňského, ale i několika krajů sousedních. Zaměstnanci fakultní nemocnice napomáhají tomu, aby si lidé vybojovali své zdraví zpět nebo kontrolují, zda je zdraví ve správné kondici.
Většina z nás o svém zdraví rozhoduje sama.

Profesor MUDr. Martin Matějovič, Ph.D., přednosta 1.Interní kliniky FN Plzeň, Vám přináší návod, tzv.10 cest ke zdraví, jak své zdraví hýčkat a tím pádem si ho udržovat v lepší kondici a předcházet mnoha neduhům. I když se Vám níže uvedené řádky mohou zdát jako staré známé poučky, zkuste si sáhnout do svědomí a uvědomit si, jak se chováme ke svému tělu a jak se nám vlastní tělo odměňuje.

10 cest ke zdraví

„Hlavní hrozbou a příčinou nemocnosti celosvětově jsou obezita, kouření a nadměrná konzumace alkoholu. Jsou spojeny s rozvojem nejzávažnějších chronických nemocí – cukrovkou, vysokým krevním tlakem, nádory, onemocněním srdce a cév, jater, ledvin a mozku. Na horizontu lékařské vědy nejsou zatím žádné zázračné pilulky, které zajistí dlouhověkost spojenou s pocitem fyzické a duševní svěžesti. Existuje mnoho mýtů a polopravd o zdravém životním stylu. Jediný recept s vědecky prokázaným dlouhodobým příznivým dopadem na lidské zdraví tvoří několik jednoduchých a pro většinu dosažitelných

principů. Udržet dobré fyzické a duševní zdraví však znamená zapomenout na lenost, odevzdanost a špatné stravovací návyky“, připomíná profesor Matějovič.


1. Najděte si svou startovní čáru

Chceme-li „začít jinak“, je nutné najít si svou startovní čáru. Změny životního stylu nedělejme překotně, nenechme se nutností změny psychicky vydírat. Při zdravotních potížích nebo nejistotě se nejdříve poraďte se svým lékařem.

2. Pokud kouříte, zapomeňte

Zanechat kouření je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou můžete udělat pro zdraví své a svých blízkých. I pasivní kuřáctví zabije ročně více než 600 tisíc lidí a 165 tisíc dětí. Kouření zkracuje život o cca 14 let, je až 10 x vyšší pravděpodobnost vzniku nádorového onemocnění.


3. Buďte fyzicky aktivní alespoň 30 minut denně většinu dní v týdnu

Fyzická aktivita přispívá ke kontrole váhy, lepší náladě, prospívá spánku a snižuje riziko řady chorob. Pokud přidáte protahovací a balanční cvičení, výsledek bude ještě lepší.


4. Nejen tělo, ale i mozek udržujte aktivní

Existuje souvislost mezi mentálními aktivitami, poklesem intelektuálních funkcí a rizikem demencí. Pravidelně mozek zaměstnávejte mentálními aktivitami (čtení knih, šachy, křížovky, hry).

5. Nezapomínejte na kvalitní spánek a odpočinek

Nedostatek spánku nebo snížení jeho kvality je spojeno s vyšším rizikem obezity, vysokého krevního tlaku, srdečních a cévních mozkových příhod, cukrovky a depresí. Dospělý člověk by měl pravidelně spát 7-8 hodin.

6. Ve stravě hledejme bránu ke zdraví.

Strava bohatá na ovoce, zeleninu, ořechy, celozrnné obilniny, ryby a nenasycené tuky (olivový olej, avokádo, ořechy) je ve spojení s fyzickou aktivitou spojena s významnou redukcí výskytu srdečně-cévních chorob, depresí a demencí. Orientujte se více na zdroje, které rostou na stromech a keřích a méně na jídla, které je zpracované.

7. Spoléhejte na přirozenou stravu, ne potravinové a jiné doplňky

Pijte prostou pitnou vodu, vyvarujte se slazených a energetických nápojů. Neužívejte vitaminové doplňky, pokud nejsou ordinované lékařem pro konkrétní důvod.

8. „Neřesti s mírou“ do portfolia zdraví patří

Jedna sklenička (červeného) vína denně u žen a dvě u mužů má řadu příznivých účinků. Hranice mezi prospěchem z malého množství alkoholu a rozsáhlými zdravotními riziky při jeho neúměrné konzumaci je však velmi tenká. 2-4 šálky kvalitní kávy

denně mohou snižovat výskyt cévních mozkových příhod, cukrovku 2. typu a četnost depresí. Je mýtem, že káva způsobuje rakovinu, řídnutí kostí či zvýšení hladin cholesterolu. Podobně příznivé spektrum účinků na zdraví má zřejmě i 10-30 g tmavé čokolády denně, zejména pokud je přísun kalorií spojený s její konzumpcí vyvážen jejich spotřebou (fyzická aktivita).

9. Bojujte se stresem!

Stres zvyšuje riziko chorob. Pokud stres ovlivňuje vaše zdraví a životní radost, soustředěně s ním bojujte – cvičte, travte více času s lidmi, které máte rádi, přidejte více smíchu do vašeho života. Orientujte se na 3 E – energii, entuziasmus, empatii.

10. Mnoho vážných chorob nebolí a zůstávají dlouho utajeny, pokud se po nich cíleně nepátrá.

Pravidelné kontroly by měly zahrnout:

Měření krevního tlaku nejméně jednou za dva roky, pokud nejsou přítomny další rizika.

Kontroly krevního cukru a hladiny cholesterolu. Pokud je Vaše váha normální a nemáte rizikové faktory, stačí zahájit první kontrolu ve věku 35 let (u cukru) a 45 let (u cholesterolu) s kontrolami každé 3 roky.

Vyšetření moči k vyloučení závažných chorob ledvin.

Cílená vyšetření k časnému záchytu rakoviny – poraďte se se svým lékařem.

Co říci závěrem?

Naslouchejme svému tělu a nezapomínejme vnímat „varovná znaménka“, která se nám snaží něco naznačit. Nepodceňujme je.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 07.04.2014 12:13



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka