Poslední týdny na Plzeňsku jsou ve znamení zraněných sov

Známe je všichni, jsou symbolem moudrosti, rozvážnosti a nechybí v žádné pořádné pohádce. Malé i velké královny noci můžeme občas zahlédnout jak ve volné přírodě tak na vesnicích či ve městech. Jejich let je naprosto bezhlučný, jsou lehounké, načechrané a odjakživa přitahovaly lidskou pozornost. Pod...

Jarní servisní akce AUTO CB

Známe je všichni, jsou symbolem moudrosti, rozvážnosti a nechybí v žádné pořádné pohádce. Malé i velké královny noci můžeme občas zahlédnout jak ve volné přírodě tak na vesnicích či ve městech. Jejich let je naprosto bezhlučný, jsou lehounké, načechrané a odjakživa přitahovaly lidskou pozornost. Podle hlasového projevu je pozná téměř každý. Tak například hluboké houkání výra velkého můžete ze strání nad Berounkou či kamenolomů slyšet již v únoru, kňourání puštíka obecného pak ze starých stromových alejí či zarostlých hřbitovů a pronikavé pískaní kalouse ušatého z každého většího příměstského parku. Sovy pálené nám hnízdí ve stodolách či kostelních zvonicích, sýčkové v minulosti sedávali na střechách kdejakého kurníku a z lesních pasek lesů se po setmění téměř pravidelně ozývá kulíšek nejmenší či sýc rousný. Poslední dva měsíce na Plzeňsku jsou ale ve znamení zraněných sov.

Vše začalo samicí výra velkého z Hvožďan (PS), která si při lovu potravy popálila pravé křídlo a jeden prst na levém stojáku. Lovila pravděpodobně někde ve vsi a sedla místo na strom na venkovní rozvod elektrického vedení. Stává se to poměrně často, výři velice rádi lítají za potravou i do zástavby pod veřejné osvětlení. Loví zde potkany, ježky a spící holuby či hrdličky. Ve vsi jsou však kolikrát dráty vedeny od chalupy k chalupě ještě po staru. Neizolované vodiče poměrně blízko sebe, konzole zasekané ve zdi či na samostatných sloupech a keramické izolátory. Při dosednutí na uzemněnou konzoli či mezi dva vodiče pak velice snadno přijdou k úrazu. Popálená tkáň zčervená, zčerná a nakonec odpadne. Neléčitelné zranění obrovského rozsahu, kdy si zvíře samo vyklovává znekrotizovanou tkáň až na kost. Většina takovýchto případů pak končí amputací končetiny a nebo utracením zvířete. Náš výr přišel „pouze“ o křídlo a poslední článek prstu s drápem na levém stojáku. "Předpokládáme, že i takhle hendikepován najde uplatnění v nějakém zájmovém chovu či výukové expozici," říká šéf plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň.

Druhým případem hned po výrovi byla mladá sova pálená nalezená v Chotěšově (PJ). Ta byla pravděpodobně sražena autem a do dnešního dne nelétá a má problémy s prostorovou orientací. "I ta u nás pravděpodobně zůstane déle a nebo možná i trvale." dodává Makoň.

Zatím posledním případem je samec kalouse ušatého odchycený 16.11. 2011 v areálu 33.ZŠ v Plzni – Skvrňanech. I on zalétl na lov do města a pravděpodobně byl sražen autem. Má pohmožděné pravé křídlo, nelétá a léčba bude trvat minimálně několik týdnů.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 23.11.2011 07:16



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka