Postižený Románek našel nový domov

Letošní konec roku byl příjemný a veselý pro zaměstnance i děti z plzeňského Kojeneckého ústavu s dětským domovem.

Cílená propagace v Plzni

Letošní konec roku byl příjemný a veselý pro zaměstnance i děti z plzeňského Kojeneckého ústavu s dětským domovem. Po více než dvou letech shánění náhradní rodiny se jim podařilo vyřešit osud čtyřletého Románka, vozíčkáře, který byl v péči sester, takzvaných tet, už od narození. Řekla to ředitelka ústavu Jana Tytlová. Podle ní je zcela výjimečné, že si rodina takto postižené dítě vezme domů.
"Před několika dny odešel chlapec se svými rodiči, pěstouny, do nové rodiny a měli jsme z toho všichni velikou radost," uvedla Tytlová. Šlo o věřící rodiče, kteří nejsou z Plzeňského kraje. Ústav, který sháněl náhradní rodinu po celé republice, už nedoufal, že se mu podaří najít rodiče, kteří by byli ochotni pečovat o dítě s tímto typem postižení.
Výhodou Romana bylo to, že je to velmi snaživý, rozumný a šikovný chlapec, který se bez problémů vyrovnává svým vrstevníkům. "O to víc jsme měli radost, že se nám pro něj podařilo najít vhodnou pěstounskou rodinu, kde bude mít čtyři sestřičky, které o něj budou pečovat. Už nyní máme samé pozitivní správy," uvedla lékařka ústavu a domova Michaela Čechová.
Matka se syna zřekla hned po narození a umožnila osvojení. Zdravotní postižení ale bylo tak závažné, že se nepodařilo najít náhradní adoptivní rodinu. "Hledali jsme pěstounskou rodinu, protože tyto děti s tímto typem postižení bývají častěji svěřovány do pěstounské péče," uvedla ředitelka.
Rodinu hledal ústav v celé ČR. Pomáhal krajský úřad, který má na starosti vyhledávání, proškolování a registraci žadatelů o náhradní rodinnou péči, ministerstvo a nestátní sdružení, jako jsou Fond ohrožených dětí, Středisko náhradní rodinné péče a Sdružení pěstounských rodin.
To, že si rodina vezme do péče dítě se zdravotním postižením, je podle Tytlové výjimka. "Máme třetinu (zhruba 30) dětí s postižením trvalého rázu, šest je upoutaných na lůžko a vyžadují intenzivní ošetřovatelskou péči, zbytek jsou děti s mentálním opožděním," uvedla. V domově je ještě jeden chlapec vozíčkář, který má podobné problémy, jako má Roman.
V Kojeneckém ústavu s dětským domovem v Plzni, kde jsou zdravé děti z celého Plzeňského kraje do tří let, zůstávají zdravotně postižení do čtyř až pěti let. Jakmile potřebují péči vychovatelů a pedagogických pracovníků, domlouvá se domov se zařízeními, které jsou schopna jim ji poskytnout.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 26.12.2006 16:54



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka