Potrubní pošta ve FN Plzeň létá rychlostí až 21 km/h

Až rychlostí 21 kilometrů za hodinu budou nad hlavami pacientů ve Fakultní nemocnici v Plzni na Lochotíně jezdit zkumavky s krví, močí či léky. Za více než patnáct milionů korun zde totiž vznikl nový systém potrubní pošty, která propojí všechny budovy v areálu a urychlí tak transport vzorků do klini...

Cílená propagace v Plzni

Až rychlostí 21 kilometrů za hodinu budou nad hlavami pacientů ve Fakultní nemocnici v Plzni na Lochotíně jezdit zkumavky s krví, močí či léky. Za více než patnáct milionů korun zde totiž vznikl nový systém potrubní pošty, která propojí všechny budovy v areálu a urychlí tak transport vzorků do klinických laboratoří.
V rámci 9.výzvy Ministerstva zdravotnictví ČR uspěla FN Plzeň se žádostí o finanční podporu projektu „Zvýšení kvality a efektivnosti systému transportu vzorků biologického materiálu ve FN Plzeň“. Projekt je z 85 % uznatelných nákladů spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Integrovaného operačního programu. 15 % uznatelných nákladů a veškeré neuznatelné náklady hradí nemocnice z vlastních zdrojů. Realizace projektu započala na podzim roku 2012. Je to další z mnoha projektů, které FN Plzeň zrealizovala za podpory Evropské unie.
Hlavním důvodem pro zavedení potrubní pošty v areálu Lochotín bylo zjednodušit, zefektivnit a zautomatizovat práci zdravotníkům. V lochotínském areálu se totiž denně přemístí celkem 3500 až 3700 vzorků biologického materiálu.
Standardizací transportu potrubní poštou ze všech ambulantních a lůžkových stanic i z operačních sálů, urgentního příjmu pacientů a dialyzačního satelitu nebo porodního sálu bude umožněno zajistit lepší vstupní podmínky laboratorního vyšetření v jeho první – předanalytické fázi. Rozhodování o diagnóze, prognóze a postupu léčení je totiž často postaveno na výsledcích a interpretaci laboratorních vyšetření.
Díky systému potrubní pošty dojde k eliminaci rizika záměny cílového místa transportovaného biologického materiálu, zkrátí se doba transportu. Bude také možno přesně evidovat počty transportovaných vzorků a tím eliminovat chyby způsobené právě lidským faktorem.
Potrubní pošta zohlední potřeby pacientů, bezpečnost zdravotní péče a minimalizuje rizika pro pacienta. Chybné výsledky nebo interpretace totiž mohou způsobit nevratné poškození pacienta.
Celý systém potrubní pošty je tvořen více než 3,2 kilometry potrubí a 76 stanicemi pro odeslání vzorků. Rychlost přepravy kapsle je 4-6 m/s, doba přepravy je tak řádově v jednotkách minut.
Potrubní pošta bude využívána především k přepravě biologických vzorků do laboratoří, léků, dokumentů či drobného zdravotnického materiálu.
Stavba systému potrubní pošty byla realizována společností PROFITERM PROTECH s.r.o.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 12.06.2014 14:12



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka