Povodňová výstava LABEL je k vidění na krajském úřadu

Putovní výstava Projektu LABEL je k vidění na Krajském úřadu Plzeňského kraje. Návštěvníkům ukazuje širší problematiku života v územích ohrožených povodněmi a šance, která tato území nabízejí. Plzeňský kraj je jedním z 20 partnerských regionů, které jsou zapojeny do projektu LABEL. Jde o mezin...

Cílená propagace v Plzni

Putovní výstava Projektu LABEL je k vidění na Krajském úřadu Plzeňského kraje. Návštěvníkům ukazuje širší problematiku života v územích ohrožených povodněmi a šance, která tato území nabízejí.
Plzeňský kraj je jedním z 20 partnerských regionů, které jsou zapojeny do projektu LABEL. Jde o mezinárodní projekt, který je zaměřen na optimalizace využívání území s ohledem na snižování rizika povodňových škod v povodí Labe. Projekt je spolufinancován z Evropského fondu regionálního rozvoje - Operační program Nadnárodní spolupráce Střední Evropa - Cíl 3 - Evropská územní spolupráce.

„Plzeňský kraj se v rámci 2 pilotních studií zaměřil jednak na vyhodnocení retenčních kapacit v kraji – jak zlepšení přirozené retence, tak i výběr lokalit vhodných pro akumulaci povrchových vod, které umožňující snižování povodňových průtoků a vytváření rezerv pro období sucha a území vhodné pro rozliv povodní a jednak na vyhodnocení podmínek pro další rozvoj vodní turistiky na Berounce a Otavě. Mezinárodní spolupráce nám umožnila získat další zkušenosti v přístupech k ochraně a využívání říčních území,“ vysvětluje vedoucí odboru regionálního rozvoje Miloslav Michalec.

Projekt LABEL (název vznikl ze spojení českého a německého jména řeky Labe) je realizován v letech 2009 – 2012 s podporou Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci operačního programu Nadnárodní spolupráce Střední Evropa (Interreg IVB). Celkový rozpočet projektu je 4, 3 mil. Euro (z toho v Plzeňském kraji 117 tis. Euro).

Pod koordinací vedoucího partnera, kterým je saské ministerstvo vnitra, dalších 19 projektových partnerů, pokrývajících povodí Labe a jeho přítoků, spolupracuje jednak při koncepčních a organizačních opatření ke snížení povodňových rizik a jednak na projektech, které umožňují vyšší využití šancí, které říční toky nabízejí.

Snižování povodňových rizik reaguje na přijaté evropské směrnice a je jedním z příkladů nutné nadregionální a nadnárodní spolupráce a zohledňování potřeb sousedů při řešení vlastních problémů. Zejména racionální využívání území v horních částech povodí může snižovat stupeň povodňového ohrožení níže na toku. Naopak např. zlepšování podmínek pro splavnost v dolních částech toků může přispět k rozšíření lodní dopravy a k rozvoji i v dalších částech povodí.

V rámci projektu LABEL na základě mezinárodní spolupráce byla prověřena plánovací opatření ke zvýšení účinnosti ochrany před povodňovými riziky, navrženy postupy ke sjednocení vyhodnocování těchto rizik, připraven Atlas Labe s vyznačením ohrožených území a porovnány právní předpisy v zúčastněných zemích.

Projekt LABEL se zaměřil i na možnosti hospodářského využití říčních území. Byla prověřena infrastruktura pro říční plavbu, zpracovány studie možností jejího dalšího rozšíření včetně vodní turistiky.

Výsledky obou studií budou dále využity v činnosti Plzeňského kraje a jsou zveřejněny na webových stránkách Plzeňského kraji v sekci region a jeho rozvoj.

Předkladatelem a vedoucím partnerem projektu je Saské ministerstvo vnitra. Realizace projektu je naplánovaná od roku 2008 do roku 2013.

Motto projektu LABEL je „přizpůsobení se rizikům povodní v povodí Labe“.

Studie k projektu LABEL jsou zveřejněny na portálu Plzeňského kraje:
http://www.kr-plzensky.cz/article.asp?sec=1815


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 10.11.2011 12:04



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka