Poznej věk svých plic

Počet lidí postižených chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) celosvětově stoupá, proto je informovanost veřejnosti o tomto problému stále potřebnější.

Cílená propagace v Plzni

Počet lidí postižených chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) celosvětově stoupá, proto je informovanost veřejnosti o tomto problému stále potřebnější.
České občanské sdružení proti chronické obstrukční plicní nemoci (ČOPN) připravilo ke Světovému dni CHOPN 2003 Informační centra Poznej věk svých plic. Záštitu nad tímto projektem převzala ministryně MUDr. Součková.
Informační centra „Poznej věk svých plic“ budou fungovat 19. listopadu 2003 v den Světového dne CHOPN na 20 místech v naší republice. Veřejnost zde bude mít možnost dát si změřit dechovou kapacitu plic spirometrem, vyplnit jednoduchý test o CHOPN a získat informace o problému prostřednictvím odborníků a edukačních materiálů. V Praze, Brně a Hradci Králové budou centra fungovat od 9 do 17 hodin. V Praze a Hradci Králové budou centra umístěna ve speciálních stanech ve středu měst. V Praze bude stan stát na nám. Republiky před Obecním domem, v Hradci Králové na nám. 28. října, v Brně bude akce probíhat v Bílém domě. Na ostatních místech budou spirometrie a konzultace probíhat na pneumologických klinikách od 13 do 18 hodin.
Cílem akce je informovat širokou veřejnost o CHOPN a upozornit na nebezpečí neléčeného CHOPN. „CHOPN je vážný celosvětový problém. Dle údajů Světové zdravotnické organizace z roku 1997 bylo na světě celkem 600 milionů nemocných CHOPN. V České republice je 7,7% obyvatel postiženo touto nemocí, což znamená, že u nás je 770 000 nemocných s CHOPN, což je více než je diabetiků i nemocných s astmatem. Celosvětově je úmrtnost na CHOPN pátou nejčastější a předpokládá se, že v roce 2020 se dostane na místo třetí. V ČR umírá každoročně na toto onemocnění 1500-1600 nemocných.
Bohužel nebyl dosud nalezen lék, který by dokázal onemocnění vyléčit. Jedině zanechání kouření zpomalí zhoršování obtíží. Léky se ale přesto nemocným podávají. Cílem léčby je zmírnit obtíže, zlepšit kvalitu života, omezit počet exacerbací (akutních zhoršení),“ řekl Doc. MUDr. Jaromír Musil, předseda ČOPN.
Mezi rizikové faktory pro vznik CHOPN patří kouření cigaret, profesní prachy a chemikálie (výpary, dráždidla, dýmy) a znečištění zevního ovzduší i ovzduší v místnostech, infekce dýchacích cest. U některých nemocných vzniká choroba na základě dědičnosti.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
14.11.2003 13:49




0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka