Práce kalamitního štábu NP Šumava přinesla výsledky

Kalamitní štáb, který byl zřízen ředitelem Správy NP a CHKO Šumava za účelem zastavení gradace lýkožrouta smrkového, provádí na závěr sezóny bilanci výsledků své práce. Za hlavní úspěch práce kalamitního štábu je podle jeho člena Petra Kahudy nutné považovat skutečnost, že v posledních letech s...

Jarní servisní akce AUTO CB

Kalamitní štáb, který byl zřízen ředitelem Správy NP a CHKO Šumava za účelem zastavení gradace lýkožrouta smrkového, provádí na závěr sezóny bilanci výsledků své práce.
Za hlavní úspěch práce kalamitního štábu je podle jeho člena Petra Kahudy nutné považovat skutečnost, že v posledních letech strmě stoupající množství kůrovcem napadených stromů v zásahových lesních porostech Správy NP a CHKO Šumava, se podařilo výrazně zabrzdit. Jinými slovy: meziročně nedošlo k několikanásobnému rozvoji počtu lýkožroutem napadených stromů, jak bylo často předpovídáno. V současnosti – tj. k 31.10.2010 - je objem nahodilých kůrovcových těžeb zhruba jen o 20 % vyšší, než byl ke stejnému datu roku předchozího (přitom z roku 2008 na rok 2009 stouply tyto těžby cca 2 a ½ násobně!). Zastavení strmého vzestupu počtu napadených stromů je kromě jiného nutné přičíst právě efektivní práci v řízení lesního provozu včetně trvalé a účinné řídící kontroly.
Přesto, že situaci v NP Šumava je možné stále označovat jako kalamitní (co do objemu činností spojených se snahou zastavit další rozvoj kůrovců), podařilo se v letošním roce udržet vysokou kvalitu prováděných prací. O tom svědčí i kontroly ochrany lesa (realizovaných zásahů či obranných zařízení…) prováděné zejména ČIŽP či referáty životního prostředí pověřených obcí. Tyto kontroly byly prováděny v daleko větším rozsahu, než v minulých letech, a přesto nebyly zjištěny žádné závažné nedostatky.
Vysoký podíl motorově odkorňovaných napadených stromů – letos dosud cca 214 tis. m3 – zajišťuje účinnou likvidaci všech vývojových stádií lýkožroutů pod jejich kůrou. Odkorněné dříví zároveň nepředstavuje žádné riziko dalšího šíření kůrovců, např. v okolí zpracovatelských provozů odběratelů dřevní hmoty.
O důslednosti řízení zpracování napadených stromů svědčí i fakt, že chemický postřik, jako poslední možnost asanace napadených kmenů, musel být letos použit jen v ojedinělých případech v celkovém množství pouze cca 300 m3.
Práce v lesích NP budou pokračovat až do zpracování všech evidovaných napadených stromů (v současnosti cca 3 000 m3). Přes zimní období pak bude hlavním úkolem lesního personálu příprava projektů, výběrových řízení a strategie ochrany lesa na příští rok. Zároveň budou vyhledávány a zpracovávány kůrovcové stromy tak, jako tomu bylo v zimě minulé. Kontrola prací pak bude zaměřena zejména na to, aby nedocházelo k přikacování zdravých stromů – to bylo letos v několika případech předmětem tvrdých postihů a sankcí pro dodavatele prací.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 08.11.2010 12:04



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka