Prazdroj bude mít novou ´bednárnu´

Plzeňský Prazdroj bude mít příští rok v květnu nový provoz na výrobu dřevěných sudů. Řemeslo bednářů, kterých je v Plzni jako v jediném pivovaru v Evropě ještě devět, dlouhodobě nezanikne.

Jarní servisní akce AUTO CB

Plzeňský Prazdroj bude mít příští rok v květnu nový provoz na výrobu dřevěných sudů. Řemeslo bednářů, kterých je v Plzni jako v jediném pivovaru v Evropě ještě devět, dlouhodobě nezanikne. Objekt, který vznikne za osm milionů korun z bývalé říční vodárny, bude do pěti let součástí prohlídkové trasy v největším českém pivovaru, která se stále rozšiřuje. Řekl to manažer plzeňského závodu Jaroslav Gubiš.
"Dokončujeme projekt. Stavební povolení budeme mít zhruba v polovině února," uvedl vedoucí projektu Vladimír Burian. Za pět milionů korun podnik opraví interiéry nevyužité vodárny o půdorysu 15 krát 40 metrů poblíž řeky Radbuzy. Na další dva až tři miliony vyjdou nové fasády a sousední sklad dubového dřeva. Podnik tam nepočítá s novým výrobním zařízením bednářů.
Současná "bednárna", která je vedle nedávno otevřené nové stáčírny lahví za více než miliardu korun, je ve špatném stavu a bude srovnána se zemí. "Stejně by ustoupila další plánované expanzi stáčírny," řekl Gubiš.
Do parku u řeky, kde je nyní také rozlehlý objekt bývalé elektrárny, bude do tří až pěti let rozšířena návštěvnická trasa Prazdroje. Pivovar jedná s plzeňskou radnicí o investici do druhého vchodu do areálu ze Štruncových sadů od soutoku Mže a Radbuzy, kam vedou vycházkové trasy Plzeňanů. V elektrárně by mohla vzniknout například koncertní síň, do níž by ale muselo dát peníze město, kraj nebo EU. Pivovar chce využít také bývalou sladovnu II. Celý komplex budov, které se kvůli veřejnému zájmu musí zachovat, je tzv. Spalkovým projektem z let 1902 až 1906. U nové bednárny chce podnik lidem výhledově ukazovat staré řemeslo bednářů a smolení dřevěných sudů.
Téměř celý čtyřiašedesátihektarový areál Prazdroje bude výhledově sloužit návštěvníkům. Podnik chce z vnitřních vytěsnit z parkovišť vozy svých zaměstnanců. "Celý areál dáváme do pucu. Do pěti let budou všechny budovy opravené s novou fasádou," uvedl Gubiš. Za 12 milionů korun pivovar letos opravil fasády na archivu, staré varně, na silech na obilí a na úpravně vody a provedl parkové úpravy na ploše mezi stáčírnou a varnou.
Mezi blízké akce patří přesun brány Gambrinus na Rokycanské třídě zhruba o 40 metrů do areálu. Důvodem je plánovaná stavba křižovatky a protějšího centra Hornbach. Zhruba za měsíc má začít přístavba varny Pilsner Urquell.
Současná návštěvnická trasa areálem největšího českého pivovaru trvá jednu a čtvrt hodiny. Začíná v návštěvnickém centru na nádvoří, od tohoto pondělí vede přes novou stáčírnu, poté jdou lidé na varnu, do haly slávy a sklepů a končí na nádvoří. Podnik připravuje nové expozice ve staré varně. Doba prohlídky se ale neprodlouží, cestovní kanceláře ji chtějí zachovat.
Do parku podél řeky Radbuzy pivovar žádnou expanzi výroby nechystá.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 02.12.2006 11:22



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka