Přednáška památkářů představí v úterý Guldenerovský dům

Další díl přednáškového cyklu Ze života památek, připravený na úterý 22. 3. 2011, bude věnován tématu někdejšího Guldenerovského domu. Alena Aubrechtová a Jana Domanická z plzeňského územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu představí svůj příspěvek v rámci přednášky nazvanéma Guld...

Cílená propagace v Plzni

Další díl přednáškového cyklu Ze života památek, připravený na úterý 22. 3. 2011, bude věnován tématu někdejšího Guldenerovského domu. Alena Aubrechtová a Jana Domanická z plzeňského územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu představí svůj příspěvek v rámci přednášky nazvanéma Guldenerovský dům v Plzni - Sto let od zbourání cenného barokního měšťanského domu na plzeňském náměstí a novostavba na jeho místě. Zmíněný Guldenerovský dům na plzeňském náměstí patřil k nejvýznamnějším barokním měšťanským domům v Plzni. Když majitel domu v roce 1910 podal návrh na jeho demolici s návrhem na následnou výstavbu nového činžovního domu nahrazující původní dům, vznikla zásluhou malého Kroužku přátel starožitností v Plzni nebývale silná aktivita na záchranu původní stavby. Do celé kauzy se zapojil také Klub Za starou Prahu. Přes veškeré úsilí došlo nakonec ke zbořen domu na jaře roku 1911. Přednáška se bude zabývat dosud málo známou historií snah o záchranu historického domu, ale také novostavbou činžovního domu a jejím zhodnocením.
Přednáška se koná v sídle plzeňského územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v domě U Zlatého slunce v Prešovské ulici 22. března 2011 od 17:00.
Přednáškový cyklus Ze života památek, pořádaný odbornými pracovníky plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu, si již během prvních tří přednášek získal velký zájem posluchačů. Zejména poslední dvě přednášky, lednová s názvem Vývoj názorů na řešení novostaveb v historickém jádru Plzně ve 2. polovině 20. století, přednesená Petrem Domanickým (Západočeská galerie v Plzni) či v únorový příspěvek Připravované a realizované novostavby v Městské památkové rezervaci Plzeň a jejím bezprostředním okolí, na jehož téma pohovořil Pavel Domanický (Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Plzni), je možné pokládat za jasný důkaz velkého zájmu veřejnosti o celý cyklus. Obě přednášky přilákaly pokaždé téměř sedm desítek zájemců. Po každém z přednesených příspěvků následovala živá diskuze, dokazující aktuálnost přednesených témat.
Únorová přednáška Pavla Domanického, provázená bohatou fotografickou dokumentací, zahrnovala přehled lokalit, kde byly v prvních dvou desetiletích existence městské památkové rezervace v Plzni realizovány novostavby nebo byla jejich realizace připravována. Připomněla okolnosti vzniku jednotlivých „stavebních míst“, případně i hodnoty zaniklých staveb. Stručně zhodnotila také vliv realizovaných staveb nebo pravděpodobný vliv připravovaných novostaveb na městská prostředí s vyhlášenou plošnou památkovou ochranou.

Do budoucna se mohou zájemci o projekt Ze života památek těšit i na připravované exkurze.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 21.03.2011 08:01



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka