Přednáška ve středu představí Český revoluční plakát 1989

Hostem zářijové přednášky z cyklu Umění dívat se / vizuální kultura v soudobé společnosti je grafický designér (studio Designiq), redaktor a pedagog Filip Blažek. Přednáška je tematicky propojena s mezinárodní výstavou plakátů z období změny režimu VISEGRAD KARMA1, pro kterou Filip Blažek poskytl pl...

Jarní servisní akce AUTO CB

Hostem zářijové přednášky z cyklu Umění dívat se / vizuální kultura v soudobé společnosti je grafický designér (studio Designiq), redaktor a pedagog Filip Blažek. Přednáška je tematicky propojena s mezinárodní výstavou plakátů z období změny režimu VISEGRAD KARMA1, pro kterou Filip Blažek poskytl plakáty ze své soukromé sbírky. Přednáška se uskuteční 18. září od 18:00 v sále Západočeské galerie v Plzni, v ulici Pražská 13. Tématem je český revoluční plakát 1989.

Rok 1989 byl svědkem oživení plakátového umění nejen v tehdejším Československu, ale také v Polsku a Maďarsku. Plakáty se staly významným prostředkem účelové komunikace. Vznikaly zcela spontánně z touhy po změně režimu. Plakáty se kreslily, tiskly, vylepovaly, objevovaly se znovu a znovu. Formulovaly to, co lidé cítili, ale co jen málokdo dokázal vyslovit nahlas. „Konec roku 1989 znamená pro český plakát významný milník. Po 17. listopadu vznikly desítky plakátů, které významným způsobem pomáhaly šířit informace z centra revolučního dění do periferií. Na designu plakátů se podíleli jak amatérští tvůrci, tak renomovaní výtvarníci, z nichž mnozí se svému oboru věnují dodnes. Médium plakátu od té doby prošlo zásadní proměnou“, vysvětluje Filip Blažek ve své anotaci k přednášce. Jaká je situace plakátu v roce 2013? Existuje stále politický a sociální plakát? Není plakát mrtev?

Mgr. Filip Blažek se grafickým designem živí od roku 1993. V roce 2000 absolvoval studium na Filosofické fakultě University Karlovy v Praze. Je zakladatelem a členem redakce revue Typo. Provozuje webový portál Typo.cz. Je členem a českým delegátem mezinárodní organizace ATypI a zakládajícím členem české Unie grafického designu.

Říjnovým hostem přednáškového cyklu bude Mgr. Felix Borecký, který vystudoval filosofii a estetiku na FF UK. Tematem jeho přednášky, která se uskuteční 23. října od 18:00 hodin opět v sále Západočeské galerie v Plzni, Pražská 13 je “Mystifikace a estetika”. Cílem přednášky bude exponovat tyto otázky: jaké jsou rozdíly mezi mystifikací, lží a fikcí? Do jaké míry a zda vůbec lze mystifikaci chápat jako umění? Jakou roli při zkušenosti mystifikace hraje komika? Nezbytnou výkladovou pomůckou budou příklady mystifikací, jako je Wellesova “Válka světů”, Kaufmanovy skeče, film Český sen.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 17.09.2013 14:14



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka