Při prodeji zboží na internetu dejte pozor. Policisté šetří tři podvody

Plzeňští policisté se zabývají třemi případy podvodu při prodeji zboží na internetu. V prvním případě komunikoval dosud neznámý pachatel s poškozenou 45letou ženou prostřednictvím několika pochybných telefonních čísel.


Podvodník reagoval na prodejní inzerát podaný na jednom z internetových portálů. Poškozená žena nabízela k prodeji kabát, boty a slovník němčiny. Podvodník ženě navrhl jako způsob úhrady platbu přes odkaz, který jí poslal do zprávy. Poškozená v jednom z těchto odkazů vyplnila údaje ke své platební kartě. Následně jí přišly SMS zprávy s ověřovacími kódy, které zadala. Z bankovního účtu se jí následně odečetla částka ve výši 20 tisíc korun. 

Druhý případ podvodu se týká taktéž prodeje zboží na internetu. Tentokrát poškozený kontaktoval prodávajícího, který nabízel k prodeji značkovou Hi-Fi soupravu. Obě strany se dohodly na prodeji zboží za částku 2 400 euro, což je v přepočtu necelých 63 tisíc korun. Jakmile poškozený 45letý muž odeslal peníze ze svého účtu, přišla mu zpráva, ve které podvodník uvedl, že mu žádné zboží nepošle a peníze mu nevrátí.

Třetí případ šetří plzeňští kriminalisté. Dosud neznámý pachatel zareagoval prostřednictvím jedné mobilní aplikace na inzerát poškozeného 45letého muže, který prodával lyže a inzerát uveřejnil na jednom internetovém inzertním portálu. Podvodník poškozenému navrhl, že zboží zaplatí předem prostřednictvím služby internetového inzertního portálu. Tvrdil, že platba proběhne rychleji a bez potíží. Poškozený s platebním postupem souhlasil. Pachatel mu následně zaslal zprávu, že je zboží zaplaceno a nyní stačí jen otevřít odkaz, který mu také zaslal ve zprávě a vyplnit zde všechny údaje ke své platební kartě. Poškozený muž údaje vyplnil a vše potvrdil ve svém mobilním bankovnictví. Následně mu přišla od banky zpráva o aktivaci nového zařízení, jehož není majitelem a následném zablokování jeho zařízení. Z bankovního účtu mu následně odešly tři platby v celkové výši 117 tisíc korun.

Policisté ve všech případech zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod a po pachateli, pachatelích intenzivně pátrají.

Prevence před podvody na internetu:
 Nákup zboží od neznámé osoby přes inzerát je vždy rizikovější než nákup nového zboží v internetovém obchodě. Zbystřete, když vám bude někdo nabízet zboží za lákavě nízkou cenu – s velkou pravděpodobností půjde o podvod.
 Před nákupem si ověřte serióznost prodejce. Zjistěte si co nejvíce informací od dalších zákazníků - recenze spokojenosti. Vždy dbejte na ochranu osobních údajů a nikomu nesdělujte hesla k účtům nebo PIN platebních karet. Věnujte dostatek času a pozornosti podmínkám prodeje. Nejbezpečnější nákup je při osobním předání zboží. Při nákupu zboží přes internet používejte zavedené a osvědčené obchody či aukční síně.

Obecné zásady:
V žádném případě nesdělujte k Vaší osobě žádné citlivé údaje ani bezpečností údaje z vaší platební karty, nebo přístupové údaje k online bankovnictví.
Nikdy nikomu nesdělujte a ani nepřeposílejte bezpečnostní / autorizační kód, který Vám přišel formou SMS zprávy.
Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu.
Nikdy nikomu podezřelému neumožňujte vzdálený přístup do Vašeho počítače.
Sledujte a pečlivě čtěte informace od Vaší banky v internetovém bankovnictví.
Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Toto platí vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje.
Aktualizovat software, antivirový program, firewall.
Během, nebo po takovémto podezřelém hovoru, si zaznamenejte údaje, které Vám útočník sdělil (jména, e-mailové adresy, čísla účtů, odkazy na webové stránky, apod.)



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 09.12.2021 07:04



0 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka