Primátor Rödl zahájil v Takasaki výstavu Hory a srdce

Primátor města Plzně Ing. Pavel Rödl slavnostně zahájil v sobotu 26. září v japonském městě Takasaki unikátní výstavu „Hory a srdce“ představující dílo osobitých českých výtvarníků Josefa Váchala a Jiřího Kornatovského. Tvorbu obou umělců dělí více než sto jet, spojuje je ale originalita a síla uměl...

Jarní servisní akce AUTO CB

Primátor města Plzně Ing. Pavel Rödl slavnostně zahájil v sobotu 26. září v japonském městě Takasaki unikátní výstavu „Hory a srdce“ představující dílo osobitých českých výtvarníků Josefa Váchala a Jiřího Kornatovského. Tvorbu obou umělců dělí více než sto jet, spojuje je ale originalita a síla umělecké výpovědi. Výstavu připravilo Město Plzeň ve spolupráci s Plzeňským krajem a svým partnerským městem Takasaki. Plzeňský primátor vede v Japonsku mimo jiné jednání o další spolupráci v rámci partnerství obou měst. Výstava „Hory a srdce“ je předzvěstí dvacetiletého výročí partnerství měst Plzeň a Takasaki, které se bude slavit v příštím roce.

Výstava Hory a srdce v „Takasaki City Gallery“ potrvá od 26. 9. do 12. 10. 2009. Prvním z vystavujících je svérázný malíř, dřevorytec, spisovatel, tiskař a mystik Josef Váchal (1884 - 1969), jehož dílo na výstavě reprezentuje jeden z klenotů českého výtvarného umění 20. století, knižní monument „Šumava umírající a romantická“. Váchalova Šumava vyšla v roce 1931 po třech letech intenzivní práce pouze v 11 výtiscích formátu 650 x 490 mm. Kniha obsahuje 276 stran, 52 celostránkových a 15 menších barevných dřevorytů a je vytištěna písmem, které autor sám vyřezal a odlil. Překrásné, nereprodukovatelné dřevoryty jsou vytištěny v 544 barvách, což je v dějinách světového umění unikátní. Josef Váchal v „knize“ mistrně zachytil pomíjející duši světa staré Šumavy, jednoho z nejkrásnějších českých pohoří.

Druhým z vystavujících je současný výtvarník Jiří Kornatovský (1952), pocházející ze západočeských Plas a působící na Západočeské univerzitě v Plzni, Ústavu umění a designu. Kornatovský se vyjadřuje především kresbou. Soustředěným nanášením a vrstvením linií a čar uhlem a grafitem vytváří monumentální plovoucí plastické tvary, které doslova pohlcují svým meditativně sakrálním prostorem. Jeho zmaterializované vize vynikají originalitou, ale zároveň niterností. Kornatovský se v nás svým dílem dotýká něčeho záhadného, tajemného a zároveň obecně lidského.

Součástí výstavy budou výtvarné dílny pro veřejnost
Pro japonské studenty střední školy v Takasaki a pro veřejnost jsou určeny výtvarné dílny dřevorytu, které v Takasaki povede šumavský výtvarník Ladislav Sýkora.
„Ladislava Sýkoru jsme oslovili proto, že skrze svoji tvorbu může japonským účastníkům dílen zprostředkovat tradici českého dřevorytu (linorytu) i atmosféru Šumavy, kde žije a tvoří. V počátcích výtvarné dráhy Sýkoru ovlivnili tvůrci českého symbolismu a dekadence, především pak upřímně přiznávaný výtvarný guru, šumavský solitér Josef Váchal. V jistém slova smyslu je Ladislav Sýkora jeho důstojným pokračovatelem a žákem,“ vysvětluje kurátor výstavy Ivo Hucl.

Výstavu „Hory a srdce“ doprovodí projekce uměleckého dokumentárního filmu „Dokonalá magie dřevorytu“ autorů Jaroslava Hykla a Ivana Arsenjeva, který byl natočen pro Českou televizi, a multimediální smyčka sestavená z autentického hlasu Josefa Váchala a z archivních fotografií z jeho života. Součástí výstavy budou také čtyři velkoformátové snímky představitelky české dokumentární a humanistické fotografie Dagmar Hochové (1926), která mistrně zachytila Josefa Váchala na sklonku jeho života.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 29.09.2009 15:31



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka