Primátor udělí u příležitosti výročí transportů Židů pečetě

U příležitosti sedmdesátého výročí transportů židovských obyvatel Plzeňska do Terezína se primátor Martin Baxa rozhodl udělit historickou pečeť města Plzně dvěma významným osobnostem - Radovanu Koderovi a Petru Rieselovi za dlouhodobé a intenzivní připomínání tragického důsledku holocaustu a za akti...

Cílená propagace v Plzni

U příležitosti sedmdesátého výročí transportů židovských obyvatel Plzeňska do Terezína se primátor Martin Baxa rozhodl udělit historickou pečeť města Plzně dvěma významným osobnostem - Radovanu Koderovi a Petru Rieselovi za dlouhodobé a intenzivní připomínání tragického důsledku holocaustu a za aktivní a veřejnou podporu boje proti neonacismu. Ocenění jim bude předáno v rámci vzpomínkového setkání k výše zmíněnému výročí, které se uskuteční ve středu 18. ledna od 16 hodin v obřadní síni radnice.
Součástí programu je také zahájení výstavy „ŠOA – holocaust plzeňských Židů“, jejíž autorem je fotograf Radovan Kodera. Na sedmnácti panelech budou představeny historické dokumenty, fotografie i osudy konkrétních osob, týkající se zmíněných událostí. Výstava bude umístěna v prvním patře plzeňské radnice až do 29. února.
Fotograf Radovan Kodera veřejně vystupuje proti projevům neonacistické agrese. Ze záběrů nafocených při Pochodu proti sionismu sestavil výstavu s názvem (Neo)nacismus a komunismus – vymoženosti a zhouba demokracie. Systematicky se věnuje mapování stop holocaustu. Zároveň je autorem a realizátorem projektu „Rok 2002 – rok vzpomínek“ připraveného k 60. výročí deportací plzeňských Židů do Terezína.
Petr Riesel je přeživším účastníkem plzeňských židovských transportů. Spolu s bratrem a matkou byl deportován do ghetta Terezín v lednu 1942. Po osvobození vystudoval v Plzni gymnázium a později lékařskou fakultu. Do dnešních dnů se věnuje lékařské praxi v oboru psychoterapie a léčby závislostí, aktivně vystupuje proti neonacismu a dlouhodobě upozorňuje na nebezpečí jeho růstu.
V rozmezí deseti dnů mezi 17. a 26. lednem 1942 bylo ve třech velkých skupinách deportováno 2064 židovských obyvatel Plzně všech sociálních vrstev a profesí bez rozdílu věku. Všechny tři transporty mířily do terezínského židovského ghetta. Konce války se dožilo pouze 204 osob.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 17.01.2012 14:12



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka