Přimda je oficiálně přístupná veřejnosti. S průvodcem

Zřícenina nejstaršího českého kamenného hradu Přimda je nově otevřena veřejnosti. Oficiálně je to vůbec poprvé v historii. Je to proto, že Národní památkový ústav Plzeň dokončil rozsáhlou úpravu objektu tak, aby už návštěvníkům nehrozilo žádné nebezpečí. V roce 1989 tu totiž došlo k tragédii, kd...

Cílená propagace v Plzni

Zřícenina nejstaršího českého kamenného hradu Přimda je nově otevřena veřejnosti. Oficiálně je to vůbec poprvé v historii. Je to proto, že Národní památkový ústav Plzeň dokončil rozsáhlou úpravu objektu tak, aby už návštěvníkům nehrozilo žádné nebezpečí.
V roce 1989 tu totiž došlo k tragédii, když se na výletníky z nedalekého pionýrského tábora náhle sesulo zdivo nad 1. patrem hradu. Dvanáctiletý chlapec zemřel. Příčinou byla podle znalce akustická rezonance, děti si svým povídáním a smíchem stěnu odstřelily vlastně samy. Památkáři poté začali stěny staticky zajišťovat a opravovat, teď je rekonstrukce u konce. Přibyly navíc schůdky do obytné věže, takzvaného donjonu, hrad je obehnán dřevěným plotem a u cesty je budka, kde jsou v prodeji vstupenky a drobné upomínkové předměty. Přimda je zřícenina nejstaršího známého kamenného hradu na území České republiky. Tento raný představitel románské hradní architektury vznikl v roce 1121 za vlády Vladislava I.
Zřícenina hradu Přimda je otevřena od července do září každý den kromě pondělka od 10 do 16 hodin. Na turisty tu čeká průvodce.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 01.07.2012 10:42



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka