Pro šumavské řeky vyrůstá další generace lipana

Další rybou, kterou pracovníci Rybí líhně v Borových Ladách v těchto dnech vytírali, je lipan podhorní (Thymallus thymallus). Do zdejších vod se tak po roce dostane až 1 500 kusů ročka této nádherné ryby. Rybí líheň Správy NP a CHKO Šumava má ve svém chovu, mimo jiných ryb, i vlastní generační ...

Cílená propagace v Plzni

Další rybou, kterou pracovníci Rybí líhně v Borových Ladách v těchto dnech vytírali, je lipan podhorní (Thymallus thymallus). Do zdejších vod se tak po roce dostane až 1 500 kusů ročka této nádherné ryby.
Rybí líheň Správy NP a CHKO Šumava má ve svém chovu, mimo jiných ryb, i vlastní generační hejno lipana podhorního, které čítá na 350 kusů. V těchto dnech přišel čas jejich výtěru.
Na jeden kilogram váhy jikernačky lze získat 5 až 10 tisíc jiker, které se vyvinou po oplodnění do stadia plůdku dle teploty vody asi za 1 měsíc.
„Plůdek po rozplavání krmíme na aparátech a po dosažení délky 2 až 3 cm je vysazujeme do našich rybníčků. Pro naší potřebu musíme odchovat 1 500 kusů ročního lipana o velikosti 10 až 12 cm. Ročky poté vysazujeme rovnou do šumavských řek,“ sdělil vedoucí Rybí líhně Borová Lada Josef Šperl.
Lipanům se na Šumavě nejlépe daří ve spodní části pstruhových revírů, a to v části Studené Vltavy – pod Černým Křížem, Teplá Vltava nad Polkou, Řasnice pod Hliništěm a na Křemelné u Frauenthalu.
Lipan podhorní (Thymallus thymallus) z čeledi lososovitých, je ryba otevřených vod, která nevyhledává úkryty a žije v hejnech. Živí se larvami a dospělci vodního hmyzu.
„Dospělí jedinci mají hmotnost okolo 1 kg a dosahují délky 40 až 45 cm. Lipan je ryba krátkověká, dožívá se 5 až 7 let. V NP Šumava je lipan spolu se pstruhem obecným celoročně hájen, protože se chytá metodou Chyťˇa pusť na háčky bez protihrotu,“ dodal Josef Šperl.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 03.05.2011 17:07



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka