Projekt Jana pomáhá prostitutkám, dnes slaví

Deset let pracuje v česko-německém pohraničí projekt Jana zaměřený na prevenci AIDS a jiných pohlavně přenosných chorob zejména u prostitutek.

Cílená propagace v Plzni

Deset let pracuje v česko-německém pohraničí projekt Jana zaměřený na prevenci AIDS a jiných pohlavně přenosných chorob zejména u prostitutek. Terénní pracovnice z centra v Domažlicích nabízejí zdravotnickou a sociální osvětu a pomoc prostitutkám na české straně a zároveň působí na příjemce sexuálních služeb v Německu.
Za deset let provedli pracovníci v projektu tisíce testů na HIV a další pohlavně přenosné choroby. Desetileté oslavy centra Jana v Řezně doplní dnes vernisáž výstavy Pohraničí a prezentace mobilní ambulance. Řekla to Alena Ouředníková z plzeňského biskupství, jehož Diecézní charita s centrem Jana spolupracuje.
Česko-německý projekt Jana vznikl jako reakce na nový problém prostituce podél 300 kilometrů dlouhé česko-bavorské hranice, kde nyní je kolem 80 veřejných domů a kde jsou stovky pouličních prostitutek, uvedla Ouředníková. Projekt financuje bavorská vláda a je začleněn do struktury vlády Horní Falce.
Podle výroční zprávy například pracovníci projektu uskutečnili v roce 2005 celkem 5921 kontaktů s klienty a 544 návštěv v nočních klubech. Celkem 1348 kontaktů s klienty se uskutečnilo přímo v poradně centra Jana, dalších víc než 4500 při terénní práci. "Díky streetworku (terénní práci) je naše nabídka známá, jen tak můžeme navázat kontakt se ženami a motivovat je k návštěvě naší poradny a využití lékařské prohlídky. Kontakty v poradně během posledních tří let pravidelně narůstají," hodnotí loňská výroční zpráva centra.
Terénní činnost je podle pracovnic projektu základem. Do centra totiž nemohou přijít zdaleka všechny prostitutky. Není pro ně jednoduché dopravit se z klubů rozmístěných podél hranice, některé navíc nemohou opustit klub na delší dobu, a přijít tak o zákazníky a tím i o peníze. Řada prostitutek navíc institucím příliš nedůvěřuje. Pracovnice projektu spolupracují i s provozovateli a barmany klubů. "Jen díky toleranci majitelů máme umožněn přístup do klubů. Balancování mezi dvěma tak rozdílnými skupinami klientů není vždy jednoduché," tvrdí pracovnice projektu.
Podle nich je na území, kde působí, 500 žen poskytujících sexuální služby. Fluktuace mezi nimi je velmi vysoká. Preventivní činnost projektu využije ročně nejméně 1700 žen, uvádí se dále ve zprávě. Od roku 1998 registrovala ambulance projektu do konce loňského roku 899 žen. Za stejné období provedlo centrum 1501 testů na HIV, 1451 testů na syfilis, téměř 1800 testů na žloutenky typu B a C a přes 1000 testů na chlamidiové infekce a kapavku.
Náklady na laboratorní vyšetření hradí dotace ministerstva zdravotnictví a spravuje je plzeňská fakultní nemocnice. "Potěšujícím faktem je, že počet pozitivních výsledků na syfilis byl nižší než v předcházejících letech. Oproti roku 2004 jsme neměli žádný případ HIV pozitivity. Pozitivní výsledky na Hepatitis B a C zůstávají i nadále vysoké," hodnotí výroční zpráva loňské testy.





Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
27.10.2006 15:38



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka