Projekt Praxe žáků – cesta ze škol k zaměstnavatelům

České školy nedrží tempo s rozvojem technologií a procesů. Na konferenci k projektu Praxe žáků – cesta ze škol k zaměstnavatelům to řekl Jiří Braňka z Národního vzdělávacího fondu. Tímto názorem jen podtrhl opodstatnění zmíněného projektu, jehož realizátorem je Krajská hospodářská komora Plzeňského ...

Cílená propagace v Plzni

České školy nedrží tempo s rozvojem technologií a procesů. Na konferenci k projektu Praxe žáků – cesta ze škol k zaměstnavatelům to řekl Jiří Braňka z Národního vzdělávacího fondu. Tímto názorem jen podtrhl opodstatnění zmíněného projektu, jehož realizátorem je Krajská hospodářská komora Plzeňského kraje (KHKPK). Jeho klíčovým tématem je skutečnost, že absolventi průmyslovek a dalších středních odborných škol jsou na trhu práce nejohroženější skupinou. Na rozdíl od dětí vyučených nebo vyučených s maturitou jim totiž schází praxe.
„Potenciál perpektivní generace není využíván. Důsledkem je, že máme hodně zaměstnanců a jen málo kreativních lidí, kteří by v budoucnu byli schopni vytvářet nová pracovní místa,“ zdůraznil Jiří Braňka a dodal, že české školství postrádá širší jazykovou výuku, kontakt s novými technologiemi a především mu chybí vize, nedokáže jít naproti příležitostem trhu práce. „To vše jsou důsledky české hospodářské politiky posledních dvacet let,“ poznamenal k tomu předseda představenstva KHKPK Zdeněk Mužík.
Projekt běží od začátku školního roku a jeho cílem je vznik alespoň čtyř inovovaných vzdělávacích plánů nebo osnov. „Smyslem projektu je nastavit systém a zároveň dát veřejnosti na vědomí, jak velký problém nedostatek praxe u maturantů představuje,“ poznamenává manažerka projektu Lenka Pavlíčková. Velmi pozitivní příklad v této oblasti představuje například nabídka SOU Domažlice, které úzce spolupracuje s firmou Gerresheimer Wilden Horšovský Týn a nabízí žákům moderní obory včetně oboru orientovaného na zpracování plastů. Další střední školou, která produkuje absolventy, o něž je na trhu práce zájem, je střední škola potravinářská a zemědělská v Klatovech. Obě úzce spolupracují jak se zaměstnavateli ve svém okolí, tak i s Hospodářskou komorou, do jejíchž projektů se aktivně zapojují.
Projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a státním rozpočtem České republiky. Realizátorem projektu je Krajská hospodářská komora Plzeňského kraje se sídlem Plzeň, Teslova 3.
Vystudovat školu a být upotřebitelný v praxi, to jsou mnohdy dva zcela odlišné světy. Vědomosti, které si čerství absolveni středních škol přinášejí do prvního zaměstnání, jsou totiž mnohdy na hony vzdálené aktuální realitě. Proto loni 1. července odstartoval nový projekt Krajské hospodářské komory Plzeňského kraje Praxe žáků – cesta ze škol k zaměstnavatelům plzeňského regionu. Projekt je určen žákům 2. a 3. ročníků čtyřletých studijních oborů SOŠ a jejich učitelům a poběží do 30. června 2012.
„Považujeme získání praxe u budoucích maturantů před nástupem do zaměstnání za naprosto nezbytné. Oproti absolventům středních odborných učilišť, kteří mají v průběhu svého studia dostatek praxe a často se podílejí na produktivní činnosti ještě před získáním výučního listu, jsou potom absolventi maturitních oborů hendikepovaní právě nedostatečnou praktickou přípravou. A to i přesto, že počet absolventů čtyřletých maturitních oborů převyšuje počet absolventů s výučním listem,“ vysvětluje projektová manažerka Lenka Pavlíčková. Dalším problémem je i kvalita současných studentů středních škol. Nastupují sem děti, které měly na základních školách horší výsledky, než tomu bývalo dříve.
Součástí projektového týmu projektu Praxe žáků – cesta ze škol k zaměstnavatelům plzeňského regionu jsou odborní pracovníci z firem, které se do projektu zapojují. Jejich úkolem je ukázat studentům technologie a postupy, které při své práci používají, a které by měli znát i budoucí absolventi středních odborných škol. Dále se součástí projektového týmu stávají učitelé odborných předmětů nebo odborné praxe, kteří nově získané poznatky zapracují do osnov nebo školních vzdělávacích plánů.
Dvouletý projekt bude přínosem jak pro žáky a učitele středních škol, tak i pro firmy, které budou mít možnost poznat své budoucí zaměstnance již v období přípravy na zaměstnání a poskytnout jim odpovídající praxi. „Školám nabízíme vstup odborníka z firmy do výuky formou besedy nebo workshopu ve školních dílnách či při výuce odborného předmětu, seznámení s firmou a jejími technologiemi, požadavky na zaměstnance a možnostmi uplatnění v rámci studovaného oboru. Jsme schopni zprostředkovat také exkurze v podnicích, a to jak pro pro žáky, tak i pro učitele odborné praxe nebo odborného předmětu,“ vypočítává nabídku projektu Lenka Pavlíčková. Zajímavou součástí nabídky jsou také oborové dny, na nichž firmy předvádějí své stroje a zařízení, probíhá diskuse a padají návrhy řešení odborných praxí.
Projekt zahrnuje okresy Plzeň-jih, Klatovy, Rokycany, Tachov a Domažlice.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 02.03.2011 07:01



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka