Projekty na obnovu Chříče a Plas lidi spojují

Plzeňský kraj se může pochlubit hned dvěma obcemi, Plasy a Chříčí, respektive tím, že se jejich obyvatelé probojovali až do finále soutěže „O nejlepší proměnu veřejného prostranství“, pořádané v rámci programu „Místo kde žijeme“. V pondělí 28. ledna byl vyhlášen absolutní vítěz soutěže (Obec F...

Cílená propagace v Plzni

Plzeňský kraj se může pochlubit hned dvěma obcemi, Plasy a Chříčí, respektive tím, že se jejich obyvatelé probojovali až do finále soutěže „O nejlepší proměnu veřejného prostranství“, pořádané v rámci programu „Místo kde žijeme“.
V pondělí 28. ledna byl vyhlášen absolutní vítěz soutěže (Obec Francova Lhota, Zlínský kraj), a přestože Chříč a Plasy skončily „jen“ mezi pěti finalisty, ukázalo se, že zde lidé dokáží spolupracovat a bavit se, třeba i přes rozdílné názory. Obec Chříč a Gymnázium a Střední odborná škola, Plasy získaly již v letech 2011 – 2012 granty ve výši 310 000 Kč

V Chříči i díky těmto penězům vznikl reprezentativní prostor k setkávání a odpočinku na návsi, kterou realizační tým překřtil na „Křic plac“. Lidé se sešli na pěti brigádách a odpracovali 418 brigádnických hodin. Brigádníci usadili herní prvky a vytvořili k nim dopadové plochy, prořezali přestárlé dřeviny a vysázeli novou zeleň. Tím to ovšem nekončí. Chystají se další práce, jako je osázení dlažby kolem altánu, betonování laviček, instalace tyčí a sítí na volejbal, vytvoření nových informačních cedulí.

„Chříči nezahálíme ani v zimě. Chystáme další ročník masopustu. Nedávno obnovená tradice proběhne v sobotu 9. února na zbrusu nové návsi,“ upozorňuje jeho organizátorka a členka realizačního týmu Křic plac Jana Jakubíčková

V Plasích zase došlo k proměně prostranství před budovou střední odborné školy. V průběhu realizace se pro projekt pod původním názvem „Komunikační a odpočinkové místo v Plasích“ vžilo jednoduché jméno „Parčík“. Na prostranství proběhla jedna veřejná brigáda a dvě určené studentům. Celkem se na úpravách podílelo více než 100 lidí, kteří upravili terén a vysázeli keře a stromy. Na jaře v „Parčíku“ přibydou nové lavičky, aby se mohl stát skutečným místem setkávání.

„U příležitosti 50. výročí založení Střední odborné školy připravujeme setkání, na kterém se sejdou současní studenti i absolventi. Půjde o takové druhé slavnostní otevření Parčíku, tentokrát již s lavičkami,“ odpovídá na dotaz, jaké jsou s „Parčíkem“ plány, ředitelka školy Markéta Lorenzová

Soutěžící jsou z různých koutů republiky

Vítězné projekty vybírala odborná hodnotící komise složená se zástupců Nadace VIA, která má program „Místo, kde žijeme“ na starosti, a jeho partnerů Nadace České spořitelny a společnosti NET4GAS, s. r. o.

Kromě projektů „Křic plac“ a „Parčík“ byly mezi pěti finalisty po jednom zástupci z kraje Jihočeského (Okrašlovací spolek pro Nadějkov a okolí), Moravskoslezského (Obec Nové Sedlice) a Zlínského (Francova Lhota). Vítězná Francova Lhota navíc dnes obdržela symbolický šek v hodnotě 50 000 Kč, aby mohla své veřejné prostranství „Špuntov“ dále vylepšit.

Program Nadace VIA „Místo, kde žijeme“ je zaměřený na obnovu či výstavbu zanedbaných nebo nevyužívaných veřejných prostranství. Je určen lidem, kteří se dají dohromady ve snaze vdechnout těmto koutům nový život a jsou ochotni se podílet na jejich proměně. Součástí grantu jsou služby odborníků, kteří pomohou zorganizovat a vést jednání, vybrat architekta a dodavatele, ohlídat rozpočet, získat pro svůj nápad místní podnikatele, živnostníky, řemeslníky, radnici a média.

„V současné době často slýcháme, že se česká společnost štěpí na skupiny, mezi nimiž zeje hluboký příkop. Program „Místo kde žijeme“ a jeho aktuální výsledky naopak ukazují, že v mnohých českých vesnicích a městečkách se daří podobné příkopy zasypávat, případně přes ně stavět mosty. Jsme svědky toho, že lidé v místech, kde žijí, fungují jako komunita, hovoří spolu a nacházejí možnosti pro trávení volného času,“ říká k tomu Ondřej Šindelář z Nadace VIA.

Máme k sobě blíž, říkají lidé z obcí

Fakt, že se lidem žije lépe, když se znají, potvrzují další komentáře, které znějí z míst, kde byly projekty realizovány.

„Děti se na Špuntově válejů i teď v zimě, i když méněj. Dospělí se ptají: Paní starostko, a kdy už bude zase nějaká brigáda?,“ říká Kateřina Trochtová, starostka Francovy Lhoty, ležící v údolí říčky Senice v západní části Javorníku na hranicích se Slovenskem. Špuntov, jak nové prostranství místní nazývají, vznikl na nevyužitém plácku uprostřed obce a měl by sloužit jak dětem ke hraní, tak dospělým k odpočinku.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 30.01.2013 10:06



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka