Proti úložišti protestovaly dvě stovky lidí

Z Chanovic na Klatovsku se včera opět vydaly desítky lidí na zhruba osmikilometrový pochod proti plánované stavbě úložiště jaderného odpadu.

Cílená propagace v Plzni

Z Chanovic na Klatovsku se včera opět vydaly desítky lidí na zhruba osmikilometrový pochod proti plánované stavbě úložiště jaderného odpadu. I přes nepříznivé počasí se rozhodlo vyjádřit nesouhlas se záměrem vybudovat úložiště odpadů téměř 200 pochodujících. Starosta Chanovic Petr Klásek řekl, že nesouhlasné stanovisko obce trvá i po komunálních volbách, kdy se změnila část zastupitelstva.
Na letošní čtvrtý ročník pozval rovněž zástupce správy radioaktivních úložišť, kteří zde rozdávali informační letáky o připravovaném skladu vyhořelého paliva z jaderných elektráren. "Samozřejmě, že je v nich líčeno jako bezproblémové a nemělo by nikoho ohrozit. V rámci veřejné debaty jsme ovšem chtěli, aby tady zazněl i názor obhajující úložiště. Chceme, aby si lidé udělali opravdu svůj vlastní názor," uvedl Klásek.
Protože se v Chanovicích, které stojí v čele odporu proti úložišti, v loňských komunálních volbách vyměnila zhruba třetina zastupitelů, mělo by zastupitelstvo celou záležitost znovu projednat. Koncem ledna bude o plánu na vybudování úložiště diskutovat obecní rada, kam je pozván zástupce správy úložišť. "V únoru předložíme stanovisko k projednání veřejnému zastupitelstvu. Chci, abychom měli po volbách jasný mandát proti úložišti bojovat," poznamenal Klásek.
Předpokládá, že k protestnímu pochodu, pokud stát od záměru neustoupí, vyzve lidi i příští rok. To by se ale trasa prodloužila ze současných osmi na minimálně deset kilometrů. "Pochod je veden po pomyslném obvodu plánovaného úložiště na území o rozloze zhruba 200 hektarů. Podle našich informací by se tato lokalita měla zvětšit o dalších 105 hektarů. Názor, že úložiště nechceme, trvá i ve sdružení obcí Prácheňsko s asi 30 členy. Potvrdilo to i usnesení z poslední valné hromady," dodal Klásek.
Oblast mezi Chanovicemi a Pačejovem patří mezi šest lokalit, které v ČR vytypovala Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Akce měla podpořit jednoznačný nesouhlas s úložištěm a ukázala do jak cenné oblasti, v předhůří Šumavy, plánuje SÚRAO odpad z elektráren ukládat. "Průzkum pokračuje i přes nesouhlas všech obcí i lidí," řekla ČTK mluvčí sdružení Radioaktivní odpad - děkujeme, nechceme! Jiřina Kábová.
Podle vládní koncepce se má do roku 2015 zúžit počet lokalit na dvě a do roku 2025 má být jedna vybrána. "Do roku 2004 probíhal jen geologický výzkum. Další práce byly pozastaveny do roku 2009. Pokud by se měly obnovit, je třeba získat statut průzkumného území, které vydává ministerstvo životního prostředí po konzultaci s obcemi. Bez jejich souhlasu průzkumné území nedostaneme," řekl šéf SÚRAO Vítězslav Duda.
Hlavním rizikem je podle odpůrců úložiště riziko ekologické devastace velké části krajiny. V oblasti už podle Kábové i Kláska klesají ceny i poptávka po nemovitostech. "Státní úřad pro jadernou bezpečnost tvrdí, že z paliva je využito pouze pět procent energie. Zabetonování v úložišti by znemožnilo jeho další využití," uvedla Kábová.
Podle ní podobný mezisklad nefunguje nikde ve světě. Duda tvrdí, že se začíná razit ve Finsku a dvě lokality, z nichž jedna se otevře po roce 2020, má Švédsko. "Žulový podklad pracuje a nikdo nedokáže říct, co to udělá po několika stovkách let. Může dojít k úniku radioaktivity do spodních vod," řekl Michal Březnický ze sdružení.


Zhruba 13.500 lidí ze 14 obcí z okolí Plzně si musí do konce dubna vyměnit občanské průkazy. Podle vyhlášky ministerstva vnitra jejich obce přešly k 1. lednu z okresů Plzeň-sever a Plzeň-jih pod okres Plzeň-město. Pro občany s trvalým pobytem v těchto obcích z toho vyplývá povinnost vyměnit si občanský průkaz, jenž obsahuje nesprávný údaj v adrese místa trvalého pobytu, řekla dnes ČTK mluvčí plzeňského magistrátu Zdenka Kubalová.
U obcí se mění jen okresní příslušnost, neznamená to, že se připojily k Plzni, jsou to dál samostatné autonomní správy. Změna okresu se ale dotkne některých institucí, například soudů, policie, sociálního zabezpečení.
Na nápor lidí, kteří si přijdou průkazy bezplatně vyměnit, se připravil plzeňský magistrát. Lidé například mohou přijít v úředních hodinách do budovy magistrátu na náměstí Republiky 16, kde je pro ně vyčleněné pracoviště Příjem žádostí o vydání občanských průkazů po změně okresu. Mohou se také objednat přes internet na adrese www.uradbezcekani.cz. Zde je pro ně rovněž vyčleněná agenda pod názvem Občanské průkazy - podání žádosti po změně okresu. Stejně tak mohou své žádosti podávat na matričních úřadech. Plzeňský magistrát se také dohodl se starosty těchto obcí, kde budou pracovníci magistrátu v předem určené dny hromadně přijímat řádně vyplněné žádosti občanů.
Změny se týkají obcí a měst Chrást, Dýšina a Kyšice z původního okresu Plzeň-sever a obcí a měst Chválenice, Letkov, Lhůta, Losiná, Mokrouše, Nezbavětice, Nezvěstice, Starý Plzenec, Šťáhlavy, Štěnovický Borek a Tymákov z původního okresu Plzeň-jih.




The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 07.01.2007 11:25



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka