Protihluková bariéra na Bručné je ptačí stěnou smrti

Místy až sedm metrů vysoká a v horní části průhledná protihluková bariéra u nově otevřené komunikace spojující Plzeň Slovany (Světovar) s dálničním přivaděčem u nákupního střediska Olympie je nebezpečnou překážkou a smrtelnou pastí pro všechny druhy volně žijících ptáků. "Situaci na lokalitě ma...

Jarní servisní akce AUTO CB

Místy až sedm metrů vysoká a v horní části průhledná protihluková bariéra u nově otevřené komunikace spojující Plzeň Slovany (Světovar) s dálničním přivaděčem u nákupního střediska Olympie je nebezpečnou překážkou a smrtelnou pastí pro všechny druhy volně žijících ptáků. "Situaci na lokalitě mapujeme již od roku 2009 a za tu dobu odhadujeme, že zde nárazem do horní průsvitné části protihlukové stěny uhynulo minimálně sto ptáků," říká šéf záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň.
Místní obyvatelé rodinných domků a pejskaři zvířecí záchranáře na tuto lokalitu volají pravidelně a to v průběhu celého kalendářního roku. Střídavě hlásí jak uhynulé, tak poraněné nejrůznější druhy ptactva. "Pan L. Steinbach, který zde pravidelně venčí psa, je doslova znechucen nad tím, jak často a co tady pod stěnou nachází. Jsou to většinou jak drobní pěvci, tak třeba i strakapoudi, dravci a další druhy ptáků. Posledním nálezem ani ne tři týdny starým bylo pět mrtvých stehlíků, jeden kos a strakapoud. Je vidět, že se ptáci stahují za potravou do sousedních zahrad a při přeletu či vyplašení pak snadno narazí do průhledné plochy bariéry," popisuje Makoň.
Podle něj nejsmutnější na celé kauze je, že akce stála jistě několik desítek milionů a na tento problém nikdo nemyslel a to jak projektanti, tak stavební úřad, zadavatel či kompetentní orgány ochrany přírody, kteří se k projektu zcela jistě vyjadřovaly. A tak místo dnes již známých a běžně užívaných speciálních skel, máme v každém rohu velké průhledné tabule alibisticky nalepenou a nefunkční siluetu dravce, které vyjdou sice levněji, ale problém neřeší.
Podle Makoně je třeba tento problém co nejrychleji vyřešit, skla vyměnit či zabezpečit tak, aby se to stále neopakovalo. Jelikož tato protihluková stěna škodlivě zasahuje do přirozeného vývoje jednotlivých populací na lokalitě volně žijícího ptactva a to i u některých zvláště chráněných druhů. "Způsob, jakým bude stěna zabezpečena, zcela úmyslně necháváme na odborných firmách, vlastníkovi a správci zařízení. Možností je několik, všechny jsou všeobecně známé a dohledatelné, přičemž my pouze trváme na tom, že problém je třeba co nejdříve vyřešit."
O to zoufalejší je i skutečnost, že stejně nevhodná protihluková bariéra je v současné době stavěna i na nové dvouproudé komunikaci od Domažlic (Sulkova) v Plzni na Nové Hospodě. Zde opět v úseku zeleně, lesa a těsně vedle zahrádek či pro ptáky atraktivních travnatých ploch je použito nevyhovujících průhledných materiálů s oblíbenou ale nefunkční (nesmyslnou) siluetou dravce!
"I zde je třeba zasáhnout do stavby a skla bezpodmínečně vyměnit a nebo řádně zabezpečit proti nárazu ptáků! To je však věcí příslušného stavebního dozoru, úřadu či kompetentních orgánů ochrany přírody, které to měly opět pohlídat již v projektu," dodává Makoň.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 13.11.2010 17:02



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka