Provoz na stezce k Pramenům Vltavy je omezený

Provoz na stezce vedoucí k Pramenům Vltavy řídí pracovníci Správy Národního parku Šumava Správa Národního parku Šumava začala po dohodě se zástupci Ministerstva životního prostředí ČR a České inspekce životního prostředí asanovat zhruba stovku stromů stojících okolo turistické trasy vedoucí k Pr...

Cílená propagace v Plzni

Provoz na stezce vedoucí k Pramenům Vltavy řídí pracovníci Správy Národního parku Šumava
Správa Národního parku Šumava začala po dohodě se zástupci Ministerstva životního prostředí ČR a České inspekce životního prostředí asanovat zhruba stovku stromů stojících okolo turistické trasy vedoucí k Pramenům Vltavy. Provoz na stezce je pouze částečně omezený. Turisté tu musí počítat s dvaceti minutovým zpožděním.
Zhruba stovku souší, stojících ve vzdálenosti do 15 metrů od turistické trasy vedoucí k Pramenům Vltavy asanuje od tohoto týdne Správa Národního parku Vltava. Po záměrně nezpracovaném polomu, který způsobil orkán Kyrill v roce 2007 zde došlo k namnožení kůrovce. Přemnožený kůrovec poté v této oblasti usmrtil tisíce smrků, které v následujících letech odumřely a odeschly. Tímto chybným krokem přišla Šumava o poslední zbytky nejcennějšího genofondu smrku. Suchá torza šumavských lesních mohykánů začínají trouchnivět a díky větru se i často lámou - tím dochází k ohrožení životů procházejících turistů, kterých sem jen během léta zamíří deseti tisíce. „Kdyby se strom zlomil či vyvrátil a spadl na stezku, může pro procházející turisty znamenat smrtelné nebezpečí. Takto se riziko úrazu zmenší, i když určitě úplně nezmizí,“ vysvětluje Jan Stráský, ředitel Správy Národního parku Šumava.
Trasa k Pramenům Vltavy je jen částečně omezená. „Na začátku a na konci rizikového území stojí pracovníci Správy parku a s ohledem na bezpečí turistů řídí provoz na stezce. Turisté se ale nemusí obávat zdržení. Nikde nebudou čekat déle než dvacet minut,“ uvádí Pavel Pechoušek, mluvčí Správy Národního parku Šumava. Práce zde potrvají maximálně do pátku. Pak se tu provoz na trase vrátí do normálu. Problém by mohlo způsobit deštivé počasí, kvůli kterému se dnes nemůže pracovat.
Asanační postup na Pramenech Vltavy povolila výjimka udělená státní správou. „Výjimka se povoluje pro účely odstranění stojících odumřelých stromů,“ píše se v ní. Schválili ho také odborníci z Ministerstva životního prostředí České republiky, České inspekce životního prostředí a Správy Národního parku Šumava, kteří se účastnili společné květnové schůzky přímo na Pramenech Vltavy.
Zvolená metoda je ekologicky přijatelná, ale také podstatně dražší než je běžný standard. „Ve výšce zhruba 3 až 6 metrů udělá dělník na souši několik řezů – zápichů - pomocí motorové pily,“ popisuje Tomáš Fait, náměstek ředitele Správy Národního parku Šumava, který má péči o šumavské lesy na starosti. Potom strom pomocí směrové kladky a lana navijáku traktoru zlomí. „Cílem této metody je co nejlépe napodobit přirozený rozpad stojících souší,“ doplňuje Tomáš Fait. Pokácení suchého stromu normální cestou by vyšlo zhruba na sto korun. V tomto případě je cena asi pět krát vyšší.
Celý úsek v okolí Pramenů Vltavy, který je plný kůrovcových souší, budou odborní pracovníci Správy Národního parku Šumava i nadále aktivně monitorovat v průběhu celé letní turistické sezóny. V případě, že klimatické podmínky, zejména vítr, budou znamenat zvýšené riziko, tak Správa Národního parku Šumava cestu uzavře.

„Nebezpečí na životech turistů by bylo příliš vysoké a v žádném případě si ho nemůžeme dovolit,“ uvedl ředitel Stráský. Odborníci ze všech zmíněných institucí dozorující nad ochranou přírody se na Pramenech Vltavy sejdou ve stejném složení i v září, kde se dohodnou, jaký bude na této lokalitě další postup.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 14.06.2012 14:14



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka