PRŮZKUM: Mužům nejvíc sedí ekonomie, ženám lékařství

Muži a ženy jsou dva různé „živočišné druhy“. Potvrzují to i výsledky průzkumu společnosti DAP Services, který se zaměřil na studijní předpoklady obou pohlaví. Zatímco mužům vyšla jednoznačně nejlépe ekonomie a podnikání, u žen se tento studijní obor neumístil ani v první pětici. Jako vhodnější se ...

Cílená propagace v Plzni

Muži a ženy jsou dva různé „živočišné druhy“. Potvrzují to i výsledky průzkumu společnosti DAP Services, který se zaměřil na studijní předpoklady obou pohlaví. Zatímco mužům vyšla jednoznačně nejlépe ekonomie a podnikání, u žen se tento studijní obor neumístil ani v první pětici. Jako vhodnější se pro něžné pohlaví jeví lékařství, filozofie a pedagogika. Muži se umějí lépe učit, ale ženy jsou spolehlivější studentky.
Praha, 10. května 2010 – Práva, filozofii, nebo snad přírodovědu? Tuto otázku každoročně řeší téměř 150 tisíc uchazečů o studium na vysoké škole. Analýza společnosti DAP Services ukázala, že záleží i na tom, jestli potenciální vysokoškolák „nosí sukni, nebo kalhoty“. Z průzkumu, který proběhl v rámci kampaně pražské Vysoké školy ekonomie a managementu, totiž vyplývá, že muži mají větší šanci uspět v jiných oborech vysokoškolského studia než ženy (viz tabulku níže). Průzkum zjišťoval mezi 3530 zájemci o studium na vysoké škole jejich skutečné vlohy a předpoklady pro studium různých oborů. Test je k dispozici on-line na internetových stránkách www.barvyskoly.cz.

Test používá diagnostickou metodu barvově-slovních asociací a dokáže změřit nejen to, co si potenciální student myslí a upřednostňuje, ale i to, zda tyto postoje bude skutečně realizovat ve svém chování. „To, že někdo chce být právníkem nebo ekonomem, ještě neznamená, že má na to, lidově řečeno, buňky. Test studijních předpokladů a vhodnosti výběru vysoké školy umožňuje zjistit, jaké profese nejlépe odpovídají profilu osobnosti studenta. Pokud z psychologického profilu vyplyne, že testovaný pohrdá autoritami, systémem a je poměrně neorganizovaný, dobrý voják nebo právník z něj nikdy nebude, i kdyby si to sebevíce přál,“ říká Jiří Šimonek, promovaný psycholog a autor diagnostické metody (více o metodě viz box).

TOP 5 studijních oborů pro muže a ženy

Muži Ženy
1. Ekonomie a podnikání 1. Lékařství
2. Přírodověda 2. Filozofie
3. Filozofie 3. Pedagogika
4. Pedagogika 4. Přírodověda
5. Lékařství 5. Práva

Z mužů by byli i dobří pedagogové a z žen skvělé právničky
Závěry analýzy DAP Services boří vžité stereotypy o některých profesích. Mužům podle očekávání lépe než ženám vycházejí obory, jako je strojírenství a technologie nebo policie a armáda, ale překvapivě také pedagogika. „Mužů se zájmem o pedagogiku je dost, ale nesedí jim hodnotící systém státního školství, po ukončení studia se proto daleko raději realizují jako různorodí lektoři mimo resort školství,“ komentuje výsledky průzkumu Jiří Šimonek. To je důvod, proč jsou státní školy většinou plné žen-učitelek.

Potenciál obou pohlaví je poměrně vyrovnaný, pokud jde o teologii. Jako nejméně vhodné obory, a to bez ohledu na pohlaví, z průzkumu vyšly umělecké a sportovní vysoké školy. „Je to dáno tím, že pro sportovní a umělecké obory musí mít uchazeč talent, ať už jde o fyzické předpoklady, nebo emoční a kreativní nadání,“ vysvětluje Šimonek.

„Jde o zprůměrované výsledky vzorku 3530 zájemců o studium na vysoké škole. Pochopitelně to neznamená, že mezi ženami nejsou žádné vynikající ekonomky a mezi muži chybějí schopní právníci. Je však nepopiratelným faktem, že rozdíly mezi pohlavími se projevují i v této oblasti,“ upozorňuje Jiří Šimonek.

Muži se umějí lépe učit, ale ženy jsou spolehlivější studentky
Kromě vhodnosti či nevhodnosti studijních oborů průzkum DAP Services ukázal i to, jak jsou na tom uchazeči o studium na vysoké škole se schopností učit se. Přičemž kapacita k učení není chápána pouze jako ryze paměťová. „Test v zásadě měří to, jak je mozek schopen pracovat s informacemi z hlediska novosti, propojování, bohatosti a schopnosti uchazeče využít nabyté vědomosti v praxi,“ komentuje Šimonek. Hodnoty jsou členěny do pěti kategorií – velmi nízká, nízká, běžná, vysoká a velmi vysoká.

Muži vykázali průměrně o 4 procenta vyšší kapacitu k učení než ženy. To však neznamená, že budou při studiu vysoké školy automaticky úspěšnější. „Člověk s vysokou schopností učit se něco nového sice bude mít vynikající předpoklady pro studium na vysoké škole, ale daleko více hrozí, že bude svoji pozornost tříštit mezi desítky dalších zájmů. Což v praxi dost často vede k problémům při studiu,“ říká Jiří Šimonek.

Většině žen (65 procentům) v testu vyšla běžná kapacita učení, tedy žádný extrém, ale spolehlivost. „Jedinec s průměrnou, nebo dokonce nízkou schopností učit se sice nebude mít optimální předpoklady pro studium, ale pokud si dobře zvolí obor a na studium se intenzivně zaměří, má velkou šanci školu úspěšně absolvovat,“ dodává Šimonek. Naproti tomu 42 procent mužů se pohybuje v extrémních hodnotách vysoké, nebo naopak nízké kapacity k učení, což vypovídá o mírné nespolehlivosti studenta-muže.

Test studijních předpokladů je k dispozici na www.barvyskoly.cz
Na jednoho uchazeče o studium na vysoké škole v loňském roce připadlo v průměru 2,2 přihlášky, což vypovídá o tom, že řada potenciálních vysokoškoláků nemá ve volbě vhodného oboru úplně jasno a zkouší, kde u přijímacího řízení uspěje. Pomocníkem v rozhodování, kam si přihlášku podat, jim může být právě test společnosti DAP Services, ze kterého průzkum vychází.

Test „výběr VŠ“ změří kapacitu učení a doporučí nejvhodnější studijní obor, ke kterému má student předpoklady, a to včetně vhodnosti, či nevhodnosti studia v zahraničí. Pomůže pojmenovat skutečné, a přitom často skryté předpoklady. „Test představuje velmi rychlý a zároveň přesný způsob ověření správného výběru vysoké školy. Nemusí přitom jít o školu, kterou má uchazeč v hledáčku svého zájmu. To, k čemu je veden a motivován rodiči nebo jinými vzory, pro něj nutně nemusí být ta nejvhodnější volba,“ říká Jiří Šimonek.

Názor Jiřího Šimonka potvrzuje i Jiří Halda z personální a školské poradenské společnosti Freeman Consulting, která se na průzkumu podílela. „Každý se určitě někdy setkal s učitelem, lékařem, úředníkem nebo prodavačkou, kteří se nechovají profesionálně. Přitom vůbec nemusí jít o člověka zlého nebo nekvalitního, jen se prostě profesně nenašel. Navíc práce v oboru, který se pro člověka až tak moc nehodí, má negativní dopad na kvalitu jeho života,“ doplňuje Jiří Halda.

Test je k dispozici on-line na internetových stránkách www.barvyskoly.cz a stojí 198 korun včetně DPH, platbu zájemce uhradí jednoduše přes mobilní telefon. Výsledky testu potenciální vysokoškolák obdrží automaticky e-mailem obratem po vyplnění testu. Vzorový výstup je k nahlédnutí na:
http://orca.dapservices.cz/barvyskoly/sites/barvyskoly.cz/soubory/vyber_vs_vzor.pdf.

„Diagnostika však nefunguje jako zpětné ověření volby správného oboru. Naopak měří aktuální stav, ve kterém se testovaný nachází, a ukáže, pro jakou vysokou školu má momentálně nejlepší dispozice,“ uzavírá Jiří Šimonek.
***


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 03.06.2010 08:25



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka