Radnicko je rájem paleontologů

Asi 310 milionů let stará oblast u Radnic stále vydává nová svědectví o tehdejší flóře a obohacuje paleobotaniku o neznámé druhy rostlin. Řekl to šéf paleontologického oddělení Západočeského muzea v Plzni Josef Pšenička.

Jarní servisní akce AUTO CB

Asi 310 milionů let stará oblast u Radnic stále vydává nová svědectví o tehdejší flóře a obohacuje paleobotaniku o neznámé druhy rostlin. Řekl to šéf paleontologického oddělení Západočeského muzea v Plzni Josef Pšenička. Paleontologové zkoumají 310 milionů let starou oblast o rozloze pětkrát pět kilometrů nedaleko černouhelného povrchového dolu Ovčín už čtyři roky.
"Na Radnicku stále nacházíme celé větve i kmeny, ležaté i ve stoje," řekl Pšenička. Unikátní je, že se tam zkameněliny zachovaly ve vulkanickém popelu na původním místě. Neodplavila je voda. Jsou to vlastně nejstarší Pompeje, dodal. Experti tak mají možnost studovat, jak vypadal pravěký les. O každé kytce mohou vyprávět její celý životní příběh.
Radnická lokalita je podle Pšeničky světově unikátní mimo jiné právě kvůli velkému množství nalezených druhů. "Biologických druhů rostlin je zde popsáno 22 druhů, nic podobného jinde není," řekl. Výzkumníci tam našli například neznámou kapradinu, kterou pojmenovali Sonapteries Pilsnensis podle Pšeničkovy manželky Soni a jeho působiště v Plzni.
Paleobotanici zvolili strategii plošného výzkumu jako v archeologii. Provedli šest výkopů. Dosud odkryli 250 metrů čtverečních zeminy do hloubky sedmi metrů. Pozemky k výzkumu poskytla šlechtická rodina Šternberků, jejíž předek Kašpar v roce 1820 právě na Radnicku paleobotaniku založil.
Radnická oblast má podle nich velký ohlas ve světě, míří tam experti ze všech zemí, kteří chtějí studovat a účastnit se výkopů. Odborníci také do dvou let připraví trojrozměrný model celé plochy.
Ovčín přímo ovlivnil následnou lidskou činnost díky obrovskému nalezišti černého uhlí, jehož těžba na Radnicku začala v roce 1548. Ve Vejvanově byla začátkem 18. století největší těžba v zemi. Důl Ovčín skončil před 20 lety.
V lokalitě našli nedávno odborníci zkamenělou prvohorní vážku neznámého druhu. Poté, co ji vypreparují, bude vystavena v muzeu. Předpokládají, že to bude začátkem roku 2007. Vážka stará zhruba 310 milionů let je podle paleontologů nález světového významu, protože otisky hmyzu se nalézají jen velmi zřídka. V době, kdy se vážka vznášela nad bažinatou rašelinnou nivou s proudící řekou, rostla okolo tropická flóra podobná amazonskému pralesu.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 13.11.2006 11:29



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka