Regensburg se chce zapojit do projektu EHMK 2015

S konkrétními návrhy, jak se zapojit do projektu Evropské hlavní město kultury 2015, přijel v úterý do Plzně primátor Regensburgu Hans Schaidinger. Ještě předtím, než zasedli s primátorem Martinem Baxou ke společnému jednání, navštívili Muzeum loutek. Primátor Schaidinger od jeho otevření v roce 200...

Jarní servisní akce AUTO CB

S konkrétními návrhy, jak se zapojit do projektu Evropské hlavní město kultury 2015, přijel v úterý do Plzně primátor Regensburgu Hans Schaidinger. Ještě předtím, než zasedli s primátorem Martinem Baxou ke společnému jednání, navštívili Muzeum loutek. Primátor Schaidinger od jeho otevření v roce 2009 poprvé.
Přestože aktivity německých příhraničních subjektů spojené s projektem Evropské hlavní město kultury 2015 řeší iniciativa Impuls 2015, za kterým stojí především Centrum Bavaria Bohemia v Schönsee a město Regensburg s ním úzce spolupracuje, představil Hans Schaidinger Plzni ještě dva další projekty. Oba jsou spojené s divadelním uměním. První nabízí vzhledem k podobným možnostem obou městských divadel společné představení - nastudování hry či opery se smíšeným obsazením. Druhý se týká nastudování konkrétní opery Jan Hus autora Widmara Hadera, známého regensburgského skladatele a odborníka na německou hudební kulturu v českých zemích. Jednalo by se o světovou premiéru, uvedenou současně nejen v Plzni a Regensburgu, ale rovněž v Praze a Kostnici, v místech, která jsou úzce spojena s životem Jana Husa. Organizační náročnost obou projektů předurčila nutnost v počátku prověřit možnosti jejich uskutečnění. "Myšlenka společného divadelního představení je zajímavá a realistická," uvedl k návrhům primátor Baxa.
Návštěva pokračovala prohlídkou výstavy v Západočeské galerii a krátkou procházkou Mlýnskou strouhou.
Smlouvu o partnerství Regensburgu a Plzně podepsali 25. září 1993 tehdejší primátor Zdeněk Mraček a starostka Regensburgu Christa Meier. Od podpisu smlouvy se uskutečnila celá řada akcí, například výstavy, vystoupení hudebních souborů nebo divadla Alfa, prázdninové pobyty mládeže, sportovní soutěže, četná je spolupráce mezi školami a nejrůznějšími zájmovými sdruženími.
K významným společným projektům patří vytvoření Koordinačního centra česko-německých výměn mládež Tandem, které má své zastoupení v Plzni i v Regensburgu a v příštím roce završí 15 let své existence.
V roce 1993 uzavřely smlouvu o partnerství rovněž biskupství obou měst.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 07.09.2011 07:11



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka