Rekord silných mužů v Klatovech nepadl

Prohnutá velká činka a na každém jejím konci 122,5 kilogramu. Vítězem sobotní klatovské velké ceny v benčpresu, který si ji pustil na hruď a poté vleže na lavici zvedl do výše natažených paží, se stal Jiří Havrda z Kramolné u Náchoda.

Jarní servisní akce AUTO CB

Prohnutá velká činka a na každém jejím konci 122,5 kilogramu. Vítězem sobotní klatovské velké ceny v benčpresu, který si ji pustil na hruď a poté vleže na lavici zvedl do výše natažených paží, se stal Jiří Havrda z Kramolné u Náchoda. Deset minut poté se snažil o zdejší rekord 305 kilogramů, ale zradil ho elastický dres, který byl příliš volný a činku mu nepomohl přizvednout. Tuto neuvěřitelnou váhu už dvaatřicetiletý Havrda zvedl loni v Sedlčanech.
Na klatovské velké ceně v benčpresu, nejznámějším závodě nejsilnějších mužů republiky, tak zůstává nepřekonán dva roky starý rekord 302,5 kilogramu. Patří Zdeňkovi Sedmikovi, dnes už závodícímu mezi takzvanými strongmany, tedy muži, kteří tahají na provazech kamiony. "Tam jsou větší finanční odměny a je to více populární," uvedl jeden ze siláků František Mayer z Klatov. Zdvihání činek je podle něj náročnější než kulturistika. "U ní je to spíš o vzhledu, aby byl chlap vyrýsovaný, ale tady o opravdové síle hrudníku a paží a maximálním výkonu a soustředění," dodal.
"V posilovně zvedám 310 kilogramů, tady je to přeci jenom trochu stres," uvedl dvaatřicetiletý vítěz. Sám velmi kvitoval dnešní závody, na nichž na rozdíl od profesionálních klání nemusejí mít závodníci speciální stahovací dresy, které stojí od 5000 do 20.000 korun. Z více než 50 borců, kteří na velkou cenu přijeli, je proto zhruba polovina těch, kteří nejsou profesionály. Dorazili do Klatov z fitness center z celé ČR. Podle Havrdy má závodník s dresem šanci zvednout o 30 až 50 kilogramů více než siláci bez dresu.
Podle mezinárodního rozhodčího, trojnásobného mistra světa, šestinásobného mistra Evropy a hlavního organizátora velké ceny Antonína Šoty musí závodník ležet na lavici a při zdvihu se může vypnout do mostu. Musí se ale dotýkat lavice a země na třech místech těla - nohama, hýžděmi a lopatkami. Při výkonu se nesmí dotknout činkou stojanu, pohnout nohou a má zakázáno zapustit činku do hrudníku, pouze se ho může tyčí dotknout.
"Několik let trvá, aby člověk vůbec zvedl svoji váhu," řekl rozhodčí. Poté za pět let, při dvouhodinovém tréninku téměř každý den, dokáže vzepřít dvojnásobek své váhy. Jako pikanterii uvedl, že zažil závodníka, který se tak hodně soustředil, že si lehl vedle lavice a porazil rozhodčího.
Havrda s nadsázkou uvedl, že "benčařina" je hlavně o dobrém odpočinku, ale také o výživě, proteinech, vitamínech a tři čtvrtě kila masa denně. Měsíčně vynaloží na svou kondici 30.000 korun. "Manželku nezatěžuji, dělá do šesti večer. Stravuji se u rodičů," uvedl. Jídlo od maminky je nejlepší, dodal kolega. Na velké ceně byly dnes také čtyři ženy. Všechny zvedly zhruba 1,5násobek své vlastní hmotnosti.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 27.11.2006 15:25



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka