Rokycanskou hvězdárnu navštíví tisícovky lidí

Přednášky, pozorování noční oblohy, semináře, vzdělávací pořady a další akce v rokycanské hvězdárně navštíví ročně na 14.000 lidí, což je stejný počet, jako má město obyvatel. Kromě popularizace astronomie hvězdárna spolupracuje s amatéry při výrobě dalekohledů a podílí se na astronomickém výzkumu.

Jarní servisní akce AUTO CB

Přednášky, pozorování noční oblohy, semináře, vzdělávací pořady a další akce v rokycanské hvězdárně navštíví ročně na 14.000 lidí, což je stejný počet, jako má město obyvatel. Kromě popularizace astronomie hvězdárna spolupracuje s amatéry při výrobě dalekohledů a podílí se na astronomickém výzkumu. Řekl to ředitel hvězdárny Karel Halíř.
"Myslím, že na zájem si nemůže stěžovat. Přesto by se mělo ještě čím dál tím víc lidí astronomii učit a přijímat odborné informace, protože to patří ke všeobecnému vzdělání," uvedl ředitel.
Rokycanská hvězdárna proslula zejména kurzy stavby dalekohledů. V 90. letech minulého století zájem o ně opadl, ale nyní opět roste. Hvězdárna pravidelně pořádá akci Dovolená s dalekohledem, jíž se účastní tvůrci dalekohledů i s rodinami. Letos se koná od 19. srpna v Pivoni na Domažlicku.
"Před rokem 1989 se v ČR nedal sehnat žádný astronomický dalekohled. Do Rokycan se přijížděli amatéři naučit, jak si dalekohled z dostupného materiálu sestavit. V dnešní době se dá přístroj snadno koupit, ale zájem o kurzy je stále. Lidé se dnes učí stavět dalekohledy z jiných důvodů - buď jsou to mladí, kteří mají málo peněz na jeho koupi, nebo zkušení astronomové, kteří si chtějí jen ze zájmu postavit přístroj sami," uvedl Halíř.
V oblasti výzkumu se na hvězdárně věnují především pozorování zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Halíř ale připomněl, že zde nejsou schopni dělat vědu. "Snažíme se pouze získávat data, která se poté dají použít k tomu, aby z toho případně nějaká věda mohla být," uvedl. Hvězdárna je zařazena do dvou mezinárodních pozorovacích sítí zákrytů.
Rokycanskou hvězdárnu financuje z větší části Plzeňský kraj. Hvězdárna dostává ročně na provoz zhruba 1,5 milionu korun, což jí zhruba stačí. Nedávno dostala navíc peníze na nový dalekohled, který hodlá nyní instalovat do kopule. "Kopule se kvůli tomu musí částečně přestavět. Teď sháníme stavební povolení. Byl bych rád, kdybychom mohli co nejdříve s přestavbou začít," dodal Halíř.
O vznik rokycanské hvězdárny se zasloužili astronomové amatéři. Na soukromém pozemku jednoho z nich vyrostla kolem roku 1947 takzvaná stará hvězdárna. O 15 let později vznikl základ dnešní hlavní budovy. V roce 1996 byla dokončena její rozsáhlá rekonstrukce a přístavba.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 29.08.2006 11:24



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka