Rokycanští ochranáři chytili psouna, co se vydal na výlet

Na nedostatek práce si v těchto dnech rozhodně nemohou stěžovat rokycanští ochránci přírody. Nejenže mají za sebou úspěšný tábor pro více než šedesátku účastníků, v podstatě každý den řeší několik případů záchrany zvířat. A o tom, že to nejsou vždy zvířata obyčejná, svědčí i následující případ. ...

Cílená propagace v Plzni

Na nedostatek práce si v těchto dnech rozhodně nemohou stěžovat rokycanští ochránci přírody. Nejenže mají za sebou úspěšný tábor pro více než šedesátku účastníků, v podstatě každý den řeší několik případů záchrany zvířat. A o tom, že to nejsou vždy zvířata obyčejná, svědčí i následující případ.
Na služební telefon volá paní, že se jim nějaké „divné“ zvíře chce dostat do domu. "Byť v terénu, okamžitě vyjíždíme. Vetřelce se mezitím podaří odchytit a umístit v provizorním „vězení“. Naštěstí je to v Rokycanech a tak se na místo dostavujeme relativně brzy. Přicházíme k přikrytému kbelíku a nevycházíme z údivu. V něm je uvězněn psoun prériový, roztomilý hlodavec pocházející z jihu Kanady či severu Mexika. Zde ještě stále volně žije na travnatých plochách v prérii. V posledních letech se dostal i do Evropy, přičemž u nás jej chovají některé zoologické zahrady i soukromí chovatelé. Jak se však dostal na zahradu rodinného domu na Pražské zůstává záhadou. Přesto se „uprchlíka“ ujímáme a převážíme do našeho záchranného centra. Zde mu poskytujeme nejen vhodné ubytování, ale i stravu. Zároveň provádíme jeho zdravotní kontrolu a zjišťujeme, že je ve velmi dobrém výživném stavu a zřejmě tedy nebyl na svobodě dlouho," líčí šéf stanice Pavbel Moulis. Druhý den ještě než se rozběhne pátrání po majiteli, je jasno. Psoun utekl své majitelce ze sousedství. Radost majitelky i psouna je oboustranná a ochráncům odpadá starost kam s tímto zajímavým tvorem, který si v poslední době získává stále více příznivců a je poměrně často chován jako domácí mazlíček.
Nutno však podotknout, že psouni jsou velice společenští tvorové a případnou samotou velice špatně snášejí. V přírodě žijí v koloniích a podle toho se také chovají. Chceme-li je chovat samostatně, což je pro dobré ochočení nezbytné, musíme jim věnovat mnoho času. Psoun si k Vám poté vytvoří velice silné pouto a přijme Vás za svého vůdce. Stále však musíte mít na paměti, že psoun je divoké zvíře dožívající se kolem 8 let a jeho chov je tedy dlouhodobou záležitostí. Psouní potravu tvoří byliny a traviny, seno, větve listnatých stromů a nepohrdne ani nejrůznější zeleninou i ovocem. Jako doplněk stravy můžeme podávat minerály a vitamíny, ale i zrniny. Vzhledem k své chuti k jídlu může při nedostatku pohybu v zajetí trpět obezitou, což může vést i ke zdravotním komplikacím. Při jeho chovu nesmíme zapomenout ani na dostatek čerstvé vody, kterou můžeme podávat v pítku či misce.
"Náš příběh tedy dnes skončil šťastně. Uprchlík se vrátil ke své majitelce a všichni jsou spokojeni. I toto je poté dostatečná odměna za činnost v rámci záchrany volně žijících živočichů, kterou provádí rokycanská záchranná stanice. Pokud se tedy i Vy setkáte s případem, kdy je potřeba zachránit volně žijící zvíře na území Berounska, Hořovicka či Rokycanska, ozvěte se. Bude-li to v našich silách, rádi pomůžeme. Kontaktní telefon je 603239922. Psát můžete i na e-mail: pavel.moulis@tiscali.cz či se s našimi dalšími aktivitami seznámit na www.csop.erc.cz," uzavírá Pavel Moulis.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 21.07.2011 08:05



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka