Rokycanští ochranáři léčili v roce 2011 krtka i včelojeda

Od roku 1990 působí v Rokycanech záchranná stanice živočichů pracující pod hlavičkou Základní organizace Českého svazu ochránců přírody, ve které bylo za dobu jejího působení přijato a léčeno 4545 živočichů, především ptáků. Hlavním cílem a posláním stanice je záchrana a léčení zraněných či jina...

Cílená propagace v Plzni

Od roku 1990 působí v Rokycanech záchranná stanice živočichů pracující pod hlavičkou Základní organizace Českého svazu ochránců přírody, ve které bylo za dobu jejího působení přijato a léčeno 4545 živočichů, především ptáků.
Hlavním cílem a posláním stanice je záchrana a léčení zraněných či jinak handicapovaných volně žijících živočichů a jejich příprava na návrat do volné přírody, péče o opuštěná mláďata, záchranné přenosy živočichů z míst jejich bezprostředního ohrožení, v zimních měsících péče o hibernující živočichy – především ježky a netopýry, vyprošťování vrubozobých ptáků ze zamrzající vodní plochy, hospitalizace v zimě vyčerpaných živočichů především vinou nedostatku přirozené potravy, mapování živočichů v přírodě pro možnost adopce, záchranné chovy v případě vzácných živočichů, sestavování párů z handicapovaných jedinců pro jejich rozmnožování v zajetí, vyhledávání příčin zranění živočichů v přírodě a jejich odstraňování.
"V průběhu roku 2011 bylo do záchranné stanice živočichů ZO ČSOP Rokycany přijato celkem 265 exemplářů volně žijících živočichů ve čtyřiceti jedna druzích. Z toho bylo 134 vypuštěno zpět do volné přírody, přičemž se při navracení do přírody využívá nejen přímé vypouštění dospělých jedinců, ale i adopce mláďat pěstounským rodičům stejného druhů či metoda volného letu, která se osvědčuje především u vypouštění poštolek obecných. Do dalšího chovu či držení bylo předáno 40 jedinců a 91 se jich i přes veškerou péči nepodařilo zachránit," vypočítává šéf stanice Pavel Moulis.

V roce 2011 celkem přijato živočichů V roce 2011 celkem přijato druhů
265 41

Vypuštěno Předáno Uhynulo Celkem
134 40 91 265
50,57% 15,09% 34,34% 100%

Záchranná stanice živočichů v Rokycanech garantuje záchranu zvířat na Berounsku, Hořovicku a Rokycansku, tedy na území Středočeského a Plzeňského kraje, přičemž oba kraje významně finančně podporují tyto aktivity. Pro zajištění odchytu, ošetření a léčby živočichů disponuje stanice potřebným materiálním, technickým i personálním vybavením. V prostorách stanice jsou umístěny i trvale handicapovaní živočichové sloužící k ekologické výchově.

Území Plzeňský kraj Středočeský kraj
Počet přijatých živočichů 72 193

Území Rokycany Beroun Hořovice
Počet 72 117 76

Důvody přijímání volně žijících živočichů jsou různé, nicméně mezi ty nejčastější patří popáleniny elektrickým proudem nebo nárazy do drátů elektrického vedení. Velice časté jsou i zranění způsobená dopravními prostředky, nárazy do překážek či napadení jinými živočichy. Zvláštní skupinu tvoří mláďata, která ne vždy vyžadují pomoc a pro svoji nesamostatnost jsou často odchycena a přinesena do stanice. Mezi další příčiny, pro které se živočichové dostávají do našeho zařízení patří náhodné odchyty, pády do nejrůznějších prostor, vysílení organismu či infekce. Vzhledem k tomu, že se velice často jedná o nález zvěře jsou o pomoc požádána místně příslušná myslivecká sdružení. Všichni živočichové přijatí do záchranného centra jsou evidováni v počítačovém programu, který používají všechny záchranné stanice v České republice, čímž dochází k sumarizaci výsledků v rámci činnosti celé Národní sítě záchranných stanic.

Důvod příjmu Mláďata Odchyt Vysílení Zranění
Počet případů 115 17 23 110

V roce 2011 byli v rokycanské záchranné stanici živočichů léčeni i vzácnější a zajímavější druhy. Mezi ně patřil např. krtek obecný, kulíšek nejmenší, včelojed lesní a další. Naopak nejčastějšími pacienty stanice v roce 2011 byli poštolka obecná /40/, káně lesní /21/ či veverka obecná /16/. Zodpovědnou osobou za činnost záchranné stanice živočichů je Pavel Moulis, který má nejen několikaleté zkušenosti s odchytem, léčením, rehabilitací i vypouštěním živočichů zpět do přírody, ale absolvoval několik chovatelsko-ochranářských kurzů zvyšující kvalifikaci pro tuto náročnou činnost. Nedílnou součástí činnosti stanice jsou i záchranné přenosy živočichů z míst, kde jim hrozí nebezpečí nebo komplikují soužití s lidmi.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 08.01.2012 08:15



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka