Rokycanští sokolníci zhodnotili rok

Na výročním rokování se v salonku Restaurace Železná v Rokycanech sešli členové rokycanského sokolnického střediska, které vzniklo 5. září 1975. Důvod byl jediný. Zhodnotit uplynulé období plné práce pro rozvoj tohoto zvláštního způsobu lovu, který v dnešní době získává opět řadů příznivců a sympati...

Jarní servisní akce AUTO CB

Na výročním rokování se v salonku Restaurace Železná v Rokycanech sešli členové rokycanského sokolnického střediska, které vzniklo 5. září 1975. Důvod byl jediný. Zhodnotit uplynulé období plné práce pro rozvoj tohoto zvláštního způsobu lovu, který v dnešní době získává opět řadů příznivců a sympatizantů. Zároveň byla připomenuta skutečnost, že sokolnictví bylo 16. listopadu 2010 uznáno jako nehmotné kulturní dědictví lidstva UNESCO.
Úvodního slova se ujal vedoucí střediska Mgr. Jan Kumbera, který zhodnotil práci seskupení a připomněl i průběh úspěšných akcí. Kromě individuálního výcviku dravců proběhlo i střediskové setkání v Drozdově a Horšovském Týně, za což patří organizátorům i mysliveckým sdružením velký dík. Součástí výroční schůze byla i informace z jednání rady a následné výroční schůze Klubu sokolníků Českomoravské myslivecké jednoty, které se vedoucí střediska zúčastnil. Vedoucí střediska Mgr. Kumbera zároveň zmínil i chovatelskou činnost členů, která se v tomto období právě rozbíhá a směřuje k odchovu mláďat. Pozornost byla věnována i rozšiřování členské základny a účast tří adeptů střediska na sokolnických zkouškách, které se uskuteční 11. a 12. června 2011 v Praze. Poté následovala diskuse, ve které zazněla řada podnětných příspěvků a názorů. Úplný závěr patřil občerstvení a neformálnímu posezení.

Co je sokolnictví?
Sokolnictví je lov zvěře pomocí sokolnicky vedených dravců a sokolníci tedy lidé, kteří neloví puškou, ale loveckými dravci. Tento způsob lovu není nic nového. Vznikl někdy v dávné minulosti a přetrval již celá tisíciletí. Uvádí se, že kolébkou sokolnictví je starověká střední Asie, přičemž do českých zemí přišlo sokolnictví pravděpodobně až v první polovině 5. století. V Evropě je však sokolnictví zmiňováno již od roku 336 před naším letopočtem. Dravec se využíval jako účinný pomocník člověka, např. při obstarávání obživy. Tradice sokolnického lovu byla koncem 18. století v českých zemích přerušena, především díky vynálezu střelných zbraní. Jen v Anglii a zemích střední Asie se tento zvláštní způsob zachoval a ani za tuto dobu se ve výcviku i výstroji dravců mnoho nezměnilo, neboť jde o staletí prověřené metody, které nám umožňují provozovat jeden z nejpřirozenějších způsobů lovu, při němž fungují přírodní zákony a přírodní výběr. Sokolnictví v dnešní době znovu ožívá a získává stále více příznivců, nicméně začátky nebyli vůbec jednoduché. První pokusy o jeho obnovení se datují po 1. světové válce. V roce 1929 byla zveřejněna i výzva k založení sokolnického klubu, která však nebyla vyslyšena. V roce 1957 začíná s výcvikem dravců Svatopluk Doubrava a získává kolem sebe celou řadu zájemců. V Hradci Králové tak vzniká první sokolnické středisko. Řady sokolníků se rozrůstají a vzniká další středisko v Chebu. I tam sokolníci získávají na oblibě a 19.1.1967 uvádí vyhláška o lovu zvěře mezi povolenými způsoby lovu i sokolnictví. Dnes zájemce o sokolnictví sdružuje Klub sokolníků při Českomoravské myslivecké jednotě, který vznikl 11. listopadu 1967 na zámku v Opočně, kde se ustavující konference zúčastnilo 71 sokolníků.
Tak jako v dávné minulosti, i ti dnešní sokolníci mají ve svém štítu, že neloví proto, aby získali kořist, ale pro všechno to krásné při lovu. Ostatně, kdo si myslí, že dravec uloví vše, na co zaútočí, ten se hluboce mýlí. Příroda obdařila rychlostí, bystrostí a obratností nejen dravce, ale i ostatní živočichy. Na rozdíl od člověka má dravec se svou kořistí zcela vyrovnané šance. Oba – lovec i kořist – žijí vedle sebe a během vývoje se zdokonaluje lovecká schopnost dravce i obranné schopnosti kořisti. Dravci loví v prvé řadě živočichy nemocné, přestárlé nebo jinak oslabené. Tím vykonávají pro populace druhů, které jim slouží za kořist, nesmírně důležitý úkol výběru a odstraňují biologicky bezcenné jedince. Cílem dnešního sokolnictví není jen lov, ale především ochrana a chov dravých ptáků, kteří jsou na vrcholu potravní pyramidy, a tudíž jsou nejvíce ohroženi.

Chcete se stát sokolníky?
Zajímá-li Vás tedy problematika dravých ptáků, přijďte mezi členy Klubu sokolníků. Členem Klubu se může stát zájemce splňující několik základních podmínek – dosažení věku 18 let, platné členství v ČMMJ, trestní rejstřík bez záznamů trestních činů souvisejících s ochranou přírody a úspěšné složení sokolnické zkoušky. K vlastnímu lovu s dravcem je nutný lovecký lístek a povolenka k lovu. Bližší informace získáte u samotných sokolníků či na webových stránkách www.sokolnictvi.net , kde je i odkaz na vedoucí sokolnických středisek, kterých je v současné době více než dvacet a jsou rozprostřeny po celé republice.
I na Rokycansku se lze se sokolníky potkat na nejrůznějších akcích spojených s myslivostí a ochranou přírody. V rámci republiky pak budou k vidění na nejrůznějších výstavách / Natura viva v Lysé nad Labem, Země živitelka v Českých Budějovicích či na Floře Olomouc /. Kdo by však chtěl zažít nevšední zážitek může se na podzim, přesněji od 5. do 10. října, vypravit do Opočna pod Orlickými horami a okusit atmosféru celostátního sokolnického setkání s mezinárodní účastí. K vidění zde bude více než stopadesát nejrůznějších dravců.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
11.03.2011 06:08



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka