Romové z Dobré Vody opět uklízeli obec

Již čtvrtá veřejná brigáda se konala o víkendu v Dobré Vodě u Toužimi a tentokrát se na ní sešlo kolem 80 dospělých a dětí. Již od jara se místní scházejí jednou měsíčně, aby společně pracovali na úpravě tří veřejných prostranství, jak si to v dubnu společně s architektkou naplánovali. Pomocí brigád...

Cílená propagace v Plzni

Již čtvrtá veřejná brigáda se konala o víkendu v Dobré Vodě u Toužimi a tentokrát se na ní sešlo kolem 80 dospělých a dětí. Již od jara se místní scházejí jednou měsíčně, aby společně pracovali na úpravě tří veřejných prostranství, jak si to v dubnu společně s architektkou naplánovali. Pomocí brigád zkrášlují dobrovodští nejen místo, kde žijí, ale při společné práci se zlepšují i sousedské vztahy.

S myšlenkou na zkrášlení obce za významného přispění samotných obyvatel Dobré Vody přišlo občanské sdružení Český západ. Z grantů získalo na úpravy více než 200 000 Kč a společně s místními obyvateli začalo nejdříve plánovat a pak organizovat veřejné brigády. Dobrá Voda je specifická tím, že její dominantou je panelový dům, kde žije osmdesátičlenná převážně romská komunita. Kromě ní žije v obci asi jen deset stálých obyvatel a zbytek domů patří chalupářům. Občanské sdružení Český západ působí v místní romské komunitě a okolí již osmým rokem. „Naší snahou je kromě jiného zapojovat romské i neromské obyvatele obce do veřejného života a propojovat tyto dva zdánlivě odlišné světy. Využíváme k tomu principy komunitní práce. Tato metoda pomáhá místním, aby brali životy do svých rukou a byli aktivními členy společnosti. Učí je přicházet s vlastními nápady a nebát se jejich uskutečnění,“ představuje Český západ jeho ředitelka Jana Kosová.

Tentokrát se na brigádě pokračovalo ve stavbě kamenné zídky v prostoru u křížku a ve stavbě dřevěného altánu. Ženy opět natíraly dřevo na stavbu altánu a rumpálu nad studnou. Přesívala se zemina na zasetí trávy před panelovým domem a sázely se popínavé rostliny ke sloupům u altánu. Děti pomáhaly při všech těchto pracích a připravily také odpolední oheň, na kterém si brigádníci po skončení práce opékali buřty. Dosud byla v rámci projektu "Společně v Dobré Vodě" položena nová dlažba před panelovým domem, vyčištěna všechna tři místa od náletových dřevin, postavena část kamenné zídky a altánu v prostoru u křížku. Připravila se již také částečně ptačí stezka, která potěší návštěvníky obce a jejího okolí. Tato stezka bude od podzimu na deseti zastaveních informovat zájemce o 20 druzích ptáků, které se v regionu vyskytují. S městem Toužim se podařilo také vyjednat opravu silnice před panelovým domem. Její stavba probíhala během celého léta a nyní ji už mohou obyvatelé obce využívat. Další společná brigáda v Dobré Vodě se uskuteční opět v sobotu 19. září.

Projekt „Společně v Dobré Vodě“, jehož cílem je pomoci lidem zlepšovat místo, kde žijí, finančně podpořila Nadace České spořitelny skrze Nadaci VIA a další firmy, společnosti nebo jednotlivci, kteří poskytli své služby, stroje i materiál. Na základě výzvy „Kupte si metr dlažby a zapište se do historie Dobré Vody“ soukromí dárci přispívají na pokládku dlažby před panelovým domem. Za odměnu budou jejich jména zapsána na pamětní tabulku umístěnou v Dobré Vodě. Více informací o projektu i možnostech jeho finanční nebo materiální podpory mohou zájemci najít na internetových stránkách www.cesky-zapad.cz

Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi a okolí na Karlovarsku. Zde nabízí nebo zprostředkovává zaměstnání, pořádá vzdělávací a rekvalifikační programy, zajišťuje individuální doučování dětí, organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé a zapojuje občany do veřejného života. Mezi největší úspěchy sdružení patří výrazné snížení nezaměstnanosti v Dobré Vodě. Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou. Činnost Českého západu dnes už nemá jen čistě lokální význam, ale zvyšuje se také jeho význam celospolečenský. Sdružení je často uváděno jako příklad dobré praxe v práci s romskou menšinou a podílí se i na vytváření metodiky řešení problematiky romských lokalit v ČR.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 03.09.2009 08:26



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka