S opravami paneláků nespoléhají na Unii

Města, obce, bytová družstva i sdružení soukromých vlastníků v Plzeňském kraji nespoléhají na to, že jim s opravami panelových domů pomůže EU. Tvrdí, že peněz na tyto programy nebude podle prvních signálů příliš mnoho a navíc je odrazuje složitá agenda.

Cílená propagace v Plzni

Města, obce, bytová družstva i sdružení soukromých vlastníků v Plzeňském kraji nespoléhají na to, že jim s opravami panelových domů pomůže EU. Tvrdí, že peněz na tyto programy nebude podle prvních signálů příliš mnoho a navíc je odrazuje složitá agenda.
Požadují, aby jim pomohl český stát a jako nejschůdnější variantu navrhují dotace úroků z úvěrů, které si budou na regeneraci domů vlastníci nebo správci brát. Všichni tvrdí, že statika domů v regionu je zatím v pořádku, ale s opravami se musí začít co nejdříve.
"Jsem skeptický k tomu, že peníze na vady domů k nám z EU přijdou. Problematické by také bylo jejich získávání, neboť panelové domy jsou dnes už velmi často soukromými objekty. Navíc ve státním rozpočtu také nejsou," uvedl zástupce hejtmana pro ekonomiku Vladislav Vilímec. Stát musí podle něj minimálně sanovat úroky z úvěrů, a to jak obcím, tak bytovým družstvům, ale i společenstvím vlastníků, které se často skládají z několika bytů.
Vilímec, který je zároveň místostarostou pětitisícové Kdyně na Domažlicku, uvedl, že město bude hradit opravy obecních panelových domů ze svého z běžného rozpočtu a z peněz, které získalo prodejem bytů.
Také třiadvacetitisícové Klatovy to zatím řeší stejně. K tomu přidají ještě peníze z nájemného. "Pokud by byly k dispozici rozumné evropské fondy na renovaci domů, tak bychom je využili," uvedl místostarosta Jan Vrána. Nejdříve se podle něj musejí udělat rekonstrukce střech, zateplení a výměna oken. Město v bytech, jež si ponechá, nyní provádí obnovu vnitřního vybavení a rekonstrukce vodovodních stoupaček. "Peníze z nájmu jdou spíše na to, co hoří. Na splátky případných úvěrů nevydělají," dodal Vrána.
Stovky lidí, kteří si byty koupili, nyní domy zateplují. Díky úspoře za energie jim zbývá více ve fondech oprav, do nichž si spoří více, než když byli pod bytovými družstvy. Společenství vlastníků podle Vrány zřejmě nedosáhnou na peníze z EU, i když nejsou známy podmínky čerpání dotací.
Stavební bytové družstvo Tachov, spravující přes 2000 bytů, doporučuje nájemníkům i vlastníkům bytů, aby dávali více do fondu oprav - minimálně 25 korun na metr čtvereční bytu měsíčně. "Už za tři roky to pokryje náklady na akci i úvěr družstva," uvedl předseda Jan Polák. Půjčky ale zatím družstvo nevyužilo.
Státní dotaci úroků by velmi přivítalo. Ministerstvo pro místní rozvoj má nyní na havárie i opravy dotační program Panel, jenž hradí úroky z úvěrů. Jeho podmínky jsou ale velmi složité a družstva do něj moc nevstupují.
Tachovské byty mají tu výhodu, že se do nich investovalo málo, ale trvale. Z fondu oprav nyní družstvo opravuje výtahy, stoupačky a rozvody plynu. "Žádné statické poruchy na domech, které jsou ze 70. let, nemáme," uvedl Polák. Aktuálním problémem jsou podle něj hliníkové rozvody elektřiny, které byly dimenzovány na třetinový příkon přístrojů.
Plzeň se zbavuje téměř všech panelových bytů. Domy, které si ponechá, projdou letos tepelnými a statickými audity. "Od ledna budeme mít nového správce zhruba 3500 zbylých městských bytů a teprve s ním se pak dohodneme, co dál," řekl technický náměstek primátora Stanislav Hajný.
Lidé v družstevních nebo privatizovaných bytech si podle něj berou půjčky na své byty. Stát by jim ale měl pomoci minimálně dotacemi úroků. Podle Hajného je pro nové vlastníky velký problém získat evropské dotace. "Je to nejednoduchá procedura. Navíc na ně nedosáhnou ani obce," dodal.
Největší plzeňské bytové družstvo Škodovák už podle Hajného kompletně opravilo tři panelové domy. Cena generální opravy jednoho vchodu se podle výšky domu pohybuje od tří do více než deset milionů korun u věžových třináctipatrových domů v sídlišti Bory. Zahrnuje zateplení, výměnu oken, dveří, stoupaček a rekonstrukci výtahů, případně elektrických rozvodů. Zateplení ušetří 40 procent nákladů na energie. "Staticky nejsou panelové domy, jejichž stáří je 30 až 40 let, v havarijním stavu," uvedl Hajný.
Škodovák navíc poskytoval lidem půjčky na opravy. Už jsou vyčerpány a další zájemci musejí počkat na splácení poskytnutých úvěrů.
Náklady na opravy bytů a domů v ČR se odhadují až na 400 miliard korun.




The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 14.05.2006 14:23



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka