Saša Gedeon si v úterý na Finále připomněl Idiota

Životní jubilea představují často na Finále jedinečnou příležitost, jak se potkat s osobnostmi, které jinak známe jen z filmového plátna nebo novinových článků. O filmech Saši Gedeona, který letos v srpnu oslaví čtyřicátiny, přijeli kromě samotného režiséra besedovat také představitelé jeho filmovýc...

Cílená propagace v Plzni

Životní jubilea představují často na Finále jedinečnou příležitost, jak se potkat s osobnostmi, které jinak známe jen z filmového plátna nebo novinových článků. O filmech Saši Gedeona, který letos v srpnu oslaví čtyřicátiny, přijeli kromě samotného režiséra besedovat také představitelé jeho filmových postav – herci Pavel Liška a Tatiana Vilhelmová. Festival uvedl v jednom bloku Gedeonovu „famáckou“ prvotinu „Zavřeno pro rodinný smutek“ a také pěti „lvy“ oceněný snímek „Návrat idiota“. Ostatně v něm Pavel Liška vytvořil pravděpodobně zásadní a průlomovou roli své kariéry. Vilhelmová – kromě Návratu idiota – si už ve svých šestnácti letech zahrála v Gedeonově neméně oceňovaném snímku „Indiánské léto“.Oba jubilantu Gedeonovi popřáli zdraví a Pavel Liška dodal: „A abys už taky natočil nějakej ten film.“ Saša Gedeon přiznal, že to si přeje i on a možná se jejich přání už brzy splní, protože připravuje nový projekt.

Pouta k sobě připoutala tři solitéry

Film „Pouta“ zatím aspiruje na české filmové překvapení letošního roku. Vždyť, kdo mohl čekat že Ondřej Štindl, známý spíše jako publicista, napíše scénář k estébácké detektivce z dusných osmdesátých let. Překvapivé bylo také obsazení režisérského postu Radimem Špačkem, který doposud realizoval především nízkorozpočtové alternativní snímky ze současnosti (Rychlé pohyby očí, Mladí muži poznávají svět). Když si ale dosadíme osobu producenta Vratislava Šlajera, který se specializuje na filmy mladých tvůrců, včetně loni oledňáčkovaného filmu Kdopak by se vlka bál, vše začíná dávat smysl. Právě tato trojice přijela film představit do plzeňské Besedy.

The Plastic People of the Universe

Členy legendární kapely v Plzni čekal v rámci festivalu nejen koncert, ale také beseda s diváky po dokumentu režisérky Jany Chytilové s názvem „The Plastic People of the Universe“. Finále se letos věnuje českým undergroundovým projektům v sekci Fenomén doby: český underground.

Cáry starejch filmů

Unikátním snímkem o kapele Plastic People z roku 1970 začaly i „Cáry starejch filmů“, pořad, který sestavil František Stárek, známým spíš pod přezdívkou Čuňas - rodilý Plzeňan, jeden ze zakladatelů undergroundového hnutí a v současnosti pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů. „Cáry starejch filmů" jsou amatérské práce, cvičení studentů FAMU, ale také profesionálně provedené dokumenty. Většina obrazové dokumentace z dob samizdatu se nezachovala z různých důvodů (např. je zlikvidovala komunistická bezpečnost) a z mnoha z nich zůstala pouze torza. Právě tyhle zbytky shromáždil František Stárek Čuňas v rámci projektu Ústavu pro studium totalitních režimů nazvaném Historie českého undergroundu. Následnou diskusi moderoval známý překladatel a publicista Josef Rauvolf.

Plzeňané uvedli Klostermanna i Požár mlýna

S trémou vpodvečer přistupovala před festivalové publikum plzeňská dokumentaristka Hana Boříková, aby mu představila svůj provinční punkový dokument „Požár mlýna“. „Tenhle film jsem dělala pro radost svou i pamětníků. Rozhodně jsem nepočítala s tím, že bude uveden na festivalu, kde jej budou hodnotit filmoví odborníci. Samozřejmě, že dramaturgům festivalu za tuhle možnost děkuji,“ vysvětluje, proč se jí svíral žaludek. Další Plzeňan, režisér Jan Loučím, nabídl filmovým divákům atmosféru, která se od té punkové zcela lišila. Jeho „Člověk z ráje“ je filmovou poetickou koláží na vybrané texty z díla Karla Klostermanna a je tedy jasné, že diváka zavádí na Šumavu. „Zatímco jiní vyrážejí do těchto hor s kolem nebo s běžkami, my po Šumavě chodili s kamerou,“ poznamenává režisér.

Delegace nestihla začátek, o to zajímavější byla diskuze

Vypadalo to na průšvih, protože přislíbená delegace k filmu „Zemský ráj to napohled“ film uvést nepřišla a diváci se začali obávat, že budou ochuzeni o diskuzi s tvůrci, která je kořením projekcí a činí Finále Finálem. Nakonec byli všichni potěšeni, když po závěrečných titulcích nastoupila na pódium velká delegace, v níž nechyběla režisérka filmu Irena Pavlásková, herec Martin Stránský (v Plzni domácí), jeden z producentů Jordi Niubo i dramaturg Kristián Suda. A diváci „do posledního dechu“ využili vstřícnost tvůrců, ptali se na věci podstatné i bezpředmětné a poté, co se diskuze protáhla přes půl hodiny, museli opět organizátoři řešit časový skluz. Ovšem problémy, způsobené spokojeným a aktivním divákem, řeší realizační tým s velkou chutí.

Archa bláznů

Vladimír Merta, kameraman Juraj Šajmovič a scenárista Lubor Dohnal vzpomínali na natáčení dalšího z mimořádných fimařských počinů roku 1970, snímek režiséra Ivana Baladi „Archa bláznů“. Ještě nehotový film skončil bohužel v trezoru a dokončen a uveden byl až v roce 1990. Kdyby přišel do kin už v době svého vzniku, stal by se podle scenáristy Lubora Dohnala důležitým snímkem české nové vlny a nikdo by na něj nezapomněl. Představitel jedné z hlavních rolí, Vladimír Merta, divákům doporučil, aby Archu nebrali jako realismus, ale jako pohled do zkřiveného zrcadla. „Je to první postmoderní film v české historii,“ řekl.

Hlavní Lištička za sebe poslala dopis

Sopečný prach zdržel Miru Fornayovou, režisérku soutěžního filmu Lištičky, v Portugalsku. V Plzni ale chtěla opravdu moc být, protože nominace jejího debutu do hlavní soutěže Finále ji velmi potěšila. A také se v odbavovacím prostoru lisabonského letiště asi nudila. Nelenila tedy a plzeňským divákům poslala alespoň dopis, který za ni divákům přečetla představitelka hlavní role Petra Nesvačilová. Tu na pódium Besedy doprovodili producent snímku Jordi Niubo a dramaturg Kristián Suda.

Škola základ filmového života

Jedenáct snímků studentů čtyř filmových škol se představilo v projektu Škola základ filmového života, který pro Finále připravilo Centrum českého filmu. Do Plzně dorazili i čtyři zástupci vycházející filmařské generace a mezi nimi herec, a teď už i režisér Vojta Kotek. České filmové centrum posbíralo ve čtyřech domácích filmových školách 12 nejslibnějších snímků a vydalo je pod názvem Czech Short Films vol.1 na DVD. Jedenáct z nich mohli v jediném bloku spatřit návštěvníci Finále. Dvanáctý samostatně v soutěžní projekci. Kromě Vojty Kotka, který svůj krátký film „CTRL Emotion“ charakterizoval jako dialog záporných a kladných vlastností v člověku, své snímky na úvod projekce uvedli i Michaela Prokopová, Josef Tuka a Lukáš Glaser.

Dokumenty představují jejich tvůrci

Soutěž dokumentů dnes pokračovala snímky „Krátká dlouhá cesta“ Martina Hanzlíčka, „Zapomenuté transporty do Polska“ Lukáše Přibyla, „Česko na provázku“ Jana Gogoly a „Romský král“ Viliama Poltikoviče.

Celé znění článků najdete ve festivalovém deníku 35MM nebo na adrese http://www.filmfestfinale.cz/cz/utery-19-dubna/

Koho můžete na Finále potkat

Mezi festivalovými hosty dnes byli režisérka Irena Pavlásková, režiséři Saša Gedeon, Radim Špaček, herci Pavel Liška, Martin Stránský, herečky Tatiana Vilhelmová, Petra Nesvačilová, kameraman Juraj Šajmovič, hudebník Vladimír Merta, scenáristé Lubor Dohnal, Ondřej Štindl, dokumentaristé Lukáš Přibyl, Viliam Poltkovič, Jan Gogola, Martin Hanzlíček, Jan Loučím, Hana Boříková, kapely The Plastic People of the Universe, Požár mlýna a další.

Program na středu 21. 4.

Plzeň

Měšťanská beseda velký sál

08.30 h – Večerníček slaví 45 let – 3. pásmo

10.00 h – Lištičky, r. M. Fornayová

15.00 h – Jménem krále, r. P. Nikolaev

17.00 h – Jánošík. Pravdivá historie., r. A. Holland, K. Adamik

19.45 h – Protektor, r. M. Najbrt

22.00 h – Dvojka, r. J. Fuit


Měšťanská beseda kinosál

10.30 h – Ukradená vzducholoď, r. K. Zeman

12.45 h – Oko ve zdi, r. M. J. Kohout

14.30 h – Pouta, r. R. Špaček

17.00 h – Mňága – Happy End, r. P. Zelenka

19.00 h – Soutěž dokumentů – blok 3

Zabíjačka, r. Č. Brajnik

Jak se vaří dějiny, r. P. Kerekeš

21.00 h – Krvavý román, r. J. Brabec


Měšťanská beseda malý sál

17.00 h – Byli jsme to my?, r. A. Máša

19.00 h – Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, r. A. Moskalyk

21.00 h – Petrolejové lampy, r. J. Herz


Měšťanská beseda Divadélko JoNáš

17.00 h – Vítejte v KLDR!, r. L. Jablonská

19.00 h – Historie českého undergroundu

21.00 h – Soutěž dokumentů – blok 4

59/184/84, r. L. Kokeš

Včely letěly krásně, r. K. Čtveráček


nám. Republiky, open air projekce

21.00 h – Atentát, r. J. Sequens


Anděl Music Bar

20.30 h – DG 307: Upír Nosferatu


Praha

Atlas

20.00 h – The Plastic People of the Universe, r. J. Chytilová

23. ročník festivalu českých filmů Finále podporuje Plzeň v její kandidatuře na titul Evropské hlavní město kultury 2015


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 21.04.2010 07:32



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka