Sdružení měst a obcí nechce zálohovat pet lahve

Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (SMOPK) odmítá zavedení zálohového systému pro nápojové obaly, zejména PET lahve, které připravuje ministerstvo životního prostředí. Podle sdružení je to nezodpovědný a velmi drahý experiment, na který doplatí všichni občané.

Jarní servisní akce AUTO CB

Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (SMOPK) odmítá zavedení zálohového systému pro nápojové obaly, zejména PET lahve, které připravuje ministerstvo životního prostředí. Podle sdružení je to nezodpovědný a velmi drahý experiment, na který doplatí všichni občané. SMOPK se připojilo k nesouhlasu výrobců nápojových obalů a jejich prodejců. Řekl to předseda Jaroslav Perlík
Prohlášení 161 obcí odeslal ministru Martinu Bursíkovi (SZ), Svazu měst a obcí a svazům výrobců a prodejců obalů a jejich zpracovatelům. SMOPK s ním seznámili poslance a senátory za Plzeňský kraj, kteří ho údajně označili za nesmyslný.
"Podle našeho názoru to znamená naprosté zhroucení celého systému třídění odpadů a obalů, budovaného od 90. let, který nás stál mnoho úsilí a peněz, tedy zhroucení jednoho z nejlepších systémů v Evropě," dodal. Ve sběru a materiálovém využití plastů je Česko údajně nejlepší v EU.
Pro občany jsou PET lahve symbolem třídění odpadů. "Pokud bude drahý a nesmyslný systém zaveden, sníží se podíl vytříděných a dále využitelných složek," dodal místopředseda SMOPK Petr Náhlík. Obcím není jasné, co udělají s tisíci žlutými kontejnery na plasty a investicemi do sběru, svozu a zpracování obalů. "Vniveč přijde práce tisíců lidí, konané ve prospěch rozvoje systému třídění," dodal Libor Picka z SMOPK.
Zálohy prodraží nealkoholické nápoje dětem a mládeži. Výrobci nápojů budou muset investovat miliardy korun do technologických linek, prodejci nápojů statisíce korun do zajištění systému. "Toto není státem slibovaná pomoc malým podnikatelům a živnostníkům v obcích," dodal Picka. Podle něj se ani Němcům zavedení nepodařilo, celý systém byl prodělečný a produkce využitých plastových obalů se snížila.
SMOPK po Bursíkovi naopak požaduje, aby odstranil či zvýšil hranici pro místní poplatek za odpady. Obce musí nakládání s nimi dotovat z rozpočtů. Především ministra vyzvaly k tomu, aby zamezil či úplně zakázal výkup cenných kovů ve sběrnách surovin, dodal Perlík.
ČR byla loni první v třídění plastů v rámci EU. Každý Čech jich vytřídil šest kilogramů, v Plzeňském kraji o 2,5 kg více. Podle SMOPK se ročně uvede v ČR na trh 59.000 tun nápojových PET lahví. Z toho se více než 30.000 tun PET vytřídí a recykluje a tento podíl roste.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 03.07.2007 14:27



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka