Sdružení měst a obcí: Radarová referenda jsou zbytečná

Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (SMOPK) považuje místní referenda o plánované americké protiraketové základně za zbytečná. Referendum je pro malé obce zbytečně nákladné a může odpovídat pouze na obecné otázky. Stačí ankety mezi lidmi, které se navíc mohou opakovat. Výzvy politiků k místním referendům o radaru výrazně komplikují činnost radnic.

Jarní servisní akce AUTO CB

Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (SMOPK) považuje místní referenda o plánované americké protiraketové základně za zbytečná. Referendum je pro malé obce zbytečně nákladné a může odpovídat pouze na obecné otázky. Stačí ankety mezi lidmi, které se navíc mohou opakovat. Výzvy politiků k místním referendům o radaru výrazně komplikují činnost radnic, řekl na jednání s poslanci a senátory zástupce SMOPK Pavel Čížek, starosta Spáleného Poříčí na Plzeňsku.
"Požádali nás o to naši lidé, které na tehdy žádné výzvy politiků nereagovali," uvedl Jan Neoral, starosta Trokavce na Rokycansku, kde občané v březnu v referendu radar odmítli. Vesnice s 97 obyvateli přišlo na necelých 3000 korun, které zaplatili "za papír, inkoust a jako odměnu čtyřem členkám komise". Podle Neorala je referendum daleko silnější výkřik a nemůže být zmanipulované jako anketa.
"Respektujeme poslance a senátory, kteří musí řešit vnější bezpečnost státu, ale zvažujte, prosím, své zásahy na setkáních s občany," dodal. Jako příklad uvedl dubnové prohlášení Lubomíra Zaorálka (ČSSD) na mítinku v Příkosicích na Rokycansku, kde občany razantně nabádal, aby tlačili na místní referenda v obcích. Podobně odsoudil také nedávnou manifestaci KSČM proti radaru na náměstí ve Spáleném Poříčí.
"Stěží pak dáváme obec dohromady, přiděláváte nám každodenní potíže. Víme, co naši lidé opravdu chtějí, diskutujeme s nimi desítky hodin," řekl Čížek. Navíc téměř každá dotčená obec provedla mezi lidmi konkrétní anketu, která přišla "jen" na tisíce korun, zatímco referendum, které nic neřeší, si vyžádá až statisícové náklady.
SMOPK dnes apelovalo na poslance a senátory, aby dávali o radaru do obcí více informací. "Velmi často se mění a máme jich málo. Lidi nám pak nevěří," řekl předseda SMOPK Jaroslav Perlík. Dodal, že místní referenda jsou pouze informativní a "jsou vyhozenými penězi", neboť rozhodnou jen o místní záležitosti a ne o celém vojenském újezdu Brdy. "Referendum je k ničemu, pokud není schválené centrálně. Navíc do ankety můžeme dát jednoznačnou otázku, jakou chceme," dodal Perlík.
Podle poslance Václava Votavy (ČSSD) nemají Poslanecká sněmovna ani Senát více informací než veřejnost. "Do druhého čtení prošel zákon o speciálním referendu o radarové stanici," dodal. Podle Votavy jsou místní referenda správná, neboť řeknou, jaké názory mají občané a podle nich se parlament rozhodne. Referenda se nemusí konat jen v obcích, kterých se radar dotýká. Měla by dát lidem šanci dostat se k informacím, dodal.
Podle jeho stranického kolegy Václava Šlajse má nyní ČR o radaru tak 20 procent potřebných informace. Poslanec Zdeněk Prosek z ODS uvedl, že na internetu lze získat kvalitní údaje. "Exekutiva, nikoli parlament, ale musí připravit věrohodné materiály, které by daly starostům do ruky podklady, aby přesvědčili občany. Ministryně Parkanová mi slíbila, že to zajistí," dodal. Jeho stranický kolega Vladislav Vilímec řekl, že zákon o speciálním referendu nemůže být přijat, neboť jde o ústavní zákon, který nemůže získat potřebných 120 hlasů.
Poslanec za KSČM Karel Šidlo, který byl přítomen manifestaci ve Spáleném Poříčí, popřel, že by jeho strana vyzývala občany k tlaku na referendum.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 16.05.2007 16:34



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka