Sdružení měst a obcí usiluje o získání majetku, který je ve správě SŽDC

Celkem 28 měst a obcí Plzeňského kraje má zájem využít nepotřebný majetek Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Průzkum provedla Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje ve spolupráci s Plzeňským krajem a Sdružením měst a obcí Plzeňského kraje (SMO PK). Jeho předběžné výsledky agentura před...

Jarní servisní akce AUTO CB

Celkem 28 měst a obcí Plzeňského kraje má zájem využít nepotřebný majetek Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Průzkum provedla Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje ve spolupráci s Plzeňským krajem a Sdružením měst a obcí Plzeňského kraje (SMO PK). Jeho předběžné výsledky agentura představila zástupcům Správy železniční dopravní cesty při setkání na plzeňské radnici, na němž se za přítomnosti představitelů kraje, plzeňské městské správy a Sdružení měst a obcí jednalo také o možných podmínkách a postupu budoucího převodu takzvaného zbytného majetku.
Zájem o využití nepotřebného majetku má například Plzeň, Klatovy, Domažlice, Rokycany nebo Nýřany. Celkově se jedná o více než 320 pozemků, o nichž chtějí obce s drážními organizacemi jednat,“ uvádí Filip Uhlík z Regionální rozvojové agentury PK. „Nejčastější požadavky byly směřovány na pozemky, na kterých je nebo se má nacházet zeleň a infrastruktura pro dopravní obsluhu, zejména pro místní a přístupové komunikace a parkovací místa,“ dodává Uhlík.

Technické provedení průzkumu bylo založeno na využití geografického informačního systému (GIS) a bylo při něm využito nově zpracované digitální katastrální mapy Plzeňského kraje. „To umožnilo zástupcům obcí jednoduchou orientaci a zároveň dostatečný podklad pro projevení zájmu o převzetí vybraného majetku,“ upřesňuje Filip Uhlík.

V řadě případů jde o pozemky nebo objekty, jejichž využití či vzhled je právě předmětem veřejného zájmu a mnoho z nich již dnes obce udržují. Investovat do nich ale nemohou, neboť nejsou v jejich vlastnictví. „Naším cílem je, aby byl nepotřebný majetek Správy železniční dopravní cesty, který dříve využívaly železnice a představuje spíše finanční zátěž státu, vhodným způsobem využit pro veřejný cíl,“ vysvětluje primátor Martin Baxa, který se za Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje této problematice dlouhodobě věnuje.

Do konce měsíce října by SŽDC měla ze strany Svazu města a obcí PK obdržet konečný soupis pozemků, kterých se převod týká. „Následně vyhodnotíme, kterou část tohoto majetku v naší správě považujeme za zbytnou a kterou nikoliv. Sdružení měst a obcí poskytneme zpětnou vazbu nejpozději do konce listopadu,“ naznačuje generální ředitel SŽDC Jiří Kolář další kroky, na kterých se obě strany dohodly při dnešním jednání. V další fázi se jednotlivé obce vyjádří k tomu, za jakých podmínek mají o dané pozemky zájem.

„Dnešní jednání je výsledkem diskuzí, které se vedou již delší dobu. Ze strany obcí v našem regionu existuje obrovská poptávka po využití nepotřebného majetku ve správě SŽDC a Českých drah,“ potvrzuje hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec. Tento druh pozemků se nachází v katastru celkem 176 obcí kraje.

„Ze strany obcí mohu potvrdit, že v případě bezúplatného převodu majetku na obce jsme ochotni garantovat využití k veřejně prospěšným účelům. Tato varianta převodu majetku na obce je pro nás prioritou,“ říká předseda SMO PK Jaroslav Perlík.

O legislativní změně, která by umožnila bezúplatný převod majetku, může rozhodnout pouze vláda.
Ve hře jsou i další varianty, jako je například dlouhodobý pronájem či výkup pozemků za cenou určenou znaleckým posudkem. O konkrétní podobě zmíněných transakcí se bude v budoucnu ještě jednat. V každém případě musí ale jít o systémové řešení.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 09.10.2012 06:38



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka