Se sýci na Rokycansku spadl strom, léčí se

Na nedostatek práce si v těchto dnech rozhodně nemohou stěžovat rokycanští ochránci přírody. Věnují se nejen ekologické výchově veřejnosti, přípravou táborového soustředění, ale i odchovem nejrůznějších druhů živočichů, kteří se dostanou do jimi provozovaného záchranného centra. Kromě rorýsů, zajíčk...

Jarní servisní akce AUTO CB

Na nedostatek práce si v těchto dnech rozhodně nemohou stěžovat rokycanští ochránci přírody. Věnují se nejen ekologické výchově veřejnosti, přípravou táborového soustředění, ale i odchovem nejrůznějších druhů živočichů, kteří se dostanou do jimi provozovaného záchranného centra. Kromě rorýsů, zajíčků či kosů se zde občas vyskytnou i opravdové skvosty naší přírody.
V nedávné době k nim patřili i mladí sýci rousní. S těmi se zřítil strom, ve kterém pobývali. Stalo se tak bohužel těsně před jejich vylítnutím. Naštěstí se dostali do rokycanské záchranné stanice živočichů, kde jim byla poskytnuta nejen kvalitní péče, ale okamžitě se započalo s jejich případným umístěním k náhradním rodičům, neboť návrat zpět na hnízdní lokalitu nebyl možný. Díky spolupráci s kolegy z plzeňské záchranné stanice se snad vše podaří a sýci se vrátí do plnohodnotného života v přírodě. To je také, kromě ekologické výchovy, i hlavním posláním rokycanské záchranné stanice, která poskytuje své služby na území Berounska, Hořovicka a Rokycanska.
Sýc rousný je svrchu hnědý s bílým skvrněním a světlým pruhem při kořeni křídla, jehož rozpětí se pohybuje v rozmezí 50 až 62 centimetrů. Spodina těla je bělavá, hnědě pruhovaná. Závoj je světlý, černě ohraničený, duhovka jasně žlutá, zobák žlutý a peří na nohou bílé. Obě pohlaví jsou zbarvena podobně, mladí ptáci jsou převážně čokoládově hnědí. Hmotnost samců se pohybuje mezi 95 až 110 g, samic mezi 120 až 210 g. U nás hnízdí zejména v horských oblastech, proniká však i do nižších poloh, přičemž žije hlavně v rozlehlých starých jehličnatých lesích. Místy však osidluje i čistě listnaté porosty. Loví především drobné hlodavce, zvláště myšice, menší ptáky a příležitostně i hmyz. Hnízdí 1x, výjimečně i 2x ročně v dutinách stromů vytesaných datlem nebo žlunou, případně i ve vyvěšených budkách. Podestýlkou bývá jen vrstva ze zbytků kořisti a vývržků. Snůška čítá 4 až 7 čistě bílých vajec o velikosti 32,5 x 26,5 mm. Inkubační doba trvá 26 až 27 dnů. Na vejcích sedí pouze samice, které samec přináší do hnízda potravu. Většinou sám obstarává potravu i pro mláďata, kterou u vchodu nebo v dutině předává samici. Mláďata hnízdo opouští obvykle po 30-35 dnech, což je i přibližné stáří našich sýců.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 14.05.2012 08:20



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka