Sedmdesátiletá Vydra dostala k narozeninám velkou vodu

O výročí spuštění se turbíny elektrárny Vydra konečně točí naplno. Dosud spíše jen paběrkovaly kvůli stavu, který personál nazývá „moc sněhu, málo vody.“ Minimální odtávání a srážky vedly k tomu, že výroba malých vodních elektráren klesla oproti minulému čtvrtletí na pouhých 52%. Vedoucí V...

Cílená propagace v Plzni

O výročí spuštění se turbíny elektrárny Vydra konečně točí naplno. Dosud spíše jen paběrkovaly kvůli stavu, který personál nazývá „moc sněhu, málo vody.“ Minimální odtávání a srážky vedly k tomu, že výroba malých vodních elektráren klesla oproti minulému čtvrtletí na pouhých 52%.

Vedoucí Vydry Jiří Kysilka v tom ale problém nevidí: „sníh dolů někdy musí a tak to hravě doženeme.“ Samotné oslavenkyni klesla výroba ještě více než v průměru. Z loňských 9 658 MWh se propadla na 4196 MWh.

Celkově „zelené zdroje Skupiny ČEZ v regionu za první čtvrtletí vyrobily 20 000 MWh (v roce 2008 – 26 800 MWh). Dobrou zprávou jsou výsledky ve spoluspalování biomasy (tentokrát ze 100% dřevní štěpka) v elektrárně Tisová, do sítě putovalo 11892 MWh elektřiny oproti loňským 11 247.

V pondělí tomu bylo přesně sedmdesát let, kdy zahájila výrobu nejvýznamnější malá vodní elektrárna našeho regionu. V roce 1939 byla životně důležitým zdrojem elektřiny pro celý region a kvůli ní proběhla složitá diplomatická jednání, díky nimž ze Sudet putovala do zásuvek našich předků tolik potřebná energie.

„Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje provozuje řadu historických objektů, snažíme se o ně pečovat nejen jako o výrobní nástroje. Uvědomujeme si, o jak cenné památky jde. Krom toho se je snažíme i zpřístupnit veřejnosti. Vedle hlavního informačního střediska na Hučáku patří Vydra k našim nejvyhlédávanějším turistickým cílům. Ať se jí daří nejméně dalších sedmdesát let,“ popřál jubilantce generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje Josef Sedlák.

Elektrárna Vydra zpočátku fungovala jako průtočná, později i jako akumulační. Je velmi zajímavou ukázkou, jak lze i v moderní době upotřebit již nevyužívaná díla předků. Díky invenci Karla Koska se tak využila voda z Vchynicko-Tetovského kanálu, který po úpadku plavení dříví do Prahy ztratil původní funkci.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 23.04.2009 17:00



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka