Senátory v kraji se stali Rippelová a Sefzig

Senátorkou za Domažlicko bude starostka Sušice Jiřina Rippelová (ČSSD). Ve finále senátních voleb porazila se ziskem 57,84 procenta hlasů podnikatelku a někdejší členku týmu Bílého domu Elišku Haškovou-Coolidge kandidující za ODS.

Jarní servisní akce AUTO CB

Senátorkou za Domažlicko bude starostka Sušice Jiřina Rippelová (ČSSD). Ve finále senátních voleb porazila se ziskem 57,84 procenta hlasů podnikatelku a někdejší členku týmu Bílého domu Elišku Haškovou-Coolidge kandidující za ODS. Vyplývá to z konečných výsledků hlasování, které zveřejnil Český statistický úřad na serveru www.volby.cz.
Rippelová dostala ve volebním finále 15.227 hlasů, tedy o 4373 víc než v prvním kole. Haškovou-Coolidge nyní volilo 11.097 lidí, o 296 míň než před týdnem. Volebního finále se zúčastnilo 25,56 procenta voličů, tedy o 21,49 procenta méně než před týdnem prvního kola voleb.
"Cítím se, jako by ze mne spadl velký balvan," reagovala na výsledky voleb Rippelová, nová senátorka za Domažlicko a část Klatovska. Volební kampaň, která byla podle ní sice korektní a neútočná, byla prý totiž také velice namáhavá.
Jako senátorka by chtěla Rippelová pracovat v ústavně-právním výboru. V Senátu by se chtěla zasadit o některé zákony, jejichž absenci pocítila i jako starostka jedenáctitisícové Sušice. "Je to třeba zákon o národním parku Šumava, který se našeho regionu výrazně týká," uvedla. Chtěla by se podílet i na zákonu o rozpočtovém určení daní.
Konečný výsledek v dámském duelu o křeslo šumavské a chodské senátorky podle Rippelové ovlivnilo zřejmě hlavně to, že ji lidé pokládají za místní. "Lidé tady jsou poměrně velcí patrioti a někdy těžko vnímají, když sem přijde někdo odjinud," poznamenala. Domnívá se, že za osm let práce starostky ji poznalo mnoho lidí v okolí.
Sedmačtyřicetiletá Rippelová je absolventkou pražské právnické fakulty. Před svým zvolením sušickou starostkou v roce 1998 pracovala jako právnička v několika organizacích, mimo jiné na klatovském katastrálním úřadu. Od roku 2000 je členkou správního výboru Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje. Je členkou Krajského výkonného výboru ČSSD Plzeňského kraje.

Na Rokycansku obhájil senátorské křeslo Luděk Sefzig (ODS). Ve finále senátních voleb porazil se ziskem 66,13 procenta hlasů kandidáta KSČM, hutníka v důchodu Jana Mudru. Vyplývá to z konečných výsledků hlasování, které zveřejnil Český statistický úřad na serveru www.volby.cz.
Sefzig dostal ve volebním finále 14.212 hlasů, tedy o 1622 méně než v prvním kole. Mudru nyní volilo 7276 lidí, o 190 víc než před týdnem. Volebního finále se zúčastnilo 20,10 procenta voličů, tedy o 25,82 procenta méně než před týdnem prvního kola voleb.
Devětačtyřicetiletý Sefzig po studiu na lékařské fakultě v Plzni pracoval na chirurgii v rokycanské nemocnici. Od roku 1995 pracoval na chirurgické ambulanci v Rokycanech. Senátorem byl zvolen v roce 2000. V horní parlamentní komoře zastával funkci předsedy výboru pro záležitosti EU a byl členem komise pro zahraniční krajany a ústavní komise. Je členem ODS.
Ve své pozici v senátním výboru by chtěl pokračovat i v dalším období, neboť je v tomto oboru zaučený a má kolem sebe kvalitní tým lidí, řekl Sefzig po svém zvolení. "Bude to složitý úkol, protože se Česká republika bude připravovat na předsednictví a v jeho době, v roce 2009, budou určitě velké úkoly - bude revize rozpočtu, budou se ukončovat diskuse o budoucnosti EU a jsou tam i další milníky v politice," uvedl staronový rokycanský senátor. Očekává zároveň, že se nyní začnou využívat evropské dotace a prostředky, které poputují do regionů.
V dalším období by se chtěl zaměřit zejména na věci související s jeho prací v senátním výboru. "Úkoly jsou jednoznačné: především nedovolit, aby vznikaly zbytečné směrnice, to je úkol číslo jedna. Úkol číslo dvě je sledovat ty směrnice, aby neznevýhodňovaly pozici České republiky nebo nových členských zemí a aby Evropu nezaváděly do nějakých scestí," uvedl senátor. Rád by se také zasadil o to, aby se do povědomí lidí dostalo víc informací o tom, co Senát dělá a jaké má pravomoci a zvýšil se jeho význam.
"Šest let jsem patřil spíš mezi ty tažné, než mezi ty chovné," zhodnotil s úsměvem důvod svého opakovaného volebního vítězství. Senát pojal jako legální politickou komoru, která je víc pracovištěm než nějakým spolkem nebo klubem vyvolených lidí. "Prací se dá zvýšit popularita Senátu a senátorů," tvrdí Sefzig.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 29.10.2006 08:04



0 +
 
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka