Série přednášek v Plzni představí Umění dívat se

Občanské sdružení JOHAN ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni zve na sérii přednášek na téma Umění dívat se/vizuální kultura v soudobé společnosti. Jak existují umělecká díla? V čem spočívá hodnota umění? Jak se lidské myšlení zrcadlí v dílech výtvarného umění a jak umění ovlivňuje naše vním...

Jarní servisní akce AUTO CB

Občanské sdružení JOHAN ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni zve na sérii přednášek na téma Umění dívat se/vizuální kultura v soudobé společnosti. Jak existují umělecká díla? V čem spočívá hodnota umění? Jak se lidské myšlení zrcadlí v dílech výtvarného umění a jak umění ovlivňuje naše vnímání a myšlení? Mezioborový pohled na téma vizuální kultury se snaží přinést podněty nejen z oblasti tradičních dějin umění, ale také filosofie, sociologie, psychologie, teorií vidění a vnímání… První přednáška se uskuteční v úterý, 19. února v přednáškovém sále Západočeské galerie v Plzni (Pražská 13) pod názvem „Dotyky gestaltu“ od 19:00 hodin. Přednášejícím je PhDr. Jaromír Murgaš CSc., zástupce vedoucí katedry filozofie FF ZČU. Další přednášky se uskuteční vždy v úterý od 18:00 hodin jednou za měsíc v Západočeské galerii (19. 3., 16. 4., 21. 5., 18. 6. 2013).

Na podzim loňského roku byly prezentovány první výstupy projektu Nejkrásnější obraz, který započal sběrem obrazů, které visí v našich domácnostech a tvoří jakousi soukromou galerii každého z nás. Sběr fotografií obrazů a jejich majitelů byl doprovázen příběhem či komentářem, proč zvolený obraz považuje za nejkrásnější. Fotografie včetně všech informací naleznete na www.nejkrasnejsiobraz.cz.

Sběr materiálů pokračuje i nadále, ale letos se v rámci Nejkrásnějšího obrazu můžete těšit na sérii přednášek ve spolupráci se Západočeskou galerií. „V počáteční fázi projektu jsme se zajímali především o obraz ve vztahu k člověku, nebo lépe o člověka a jeho vztah k obrazu. Letos chceme zjistit, jak se lidské myšlení odráží v dílech výtvarného umění a jak umění ovlivňuje naše vnímání a myšlení v každodenním životě, vysvětluje Helena D. Šimicová, organizátorka projektu.

„Tímto tématem se v širším smyslu zabývá ve svých výstavních a publikačních aktivitách i Západočeská galerie v Plzni, která proto ráda přistoupila k spolupráci na projektu, uvedl odborný zástupce ředitele Západočeské galerie v Plzni Petr Jindra.

Přednáškový cyklus na téma Umění dívat se… se zaměřuje na hledání role umění v současné společnosti a na proměny interpretačního rámce výtvarného díla. Přednášky se zabývají nejen umělci a jejich díly, ale i účastníky a zprostředkováním současného umění. Jsou určené všem, kteří se zajímají o umění v jakékoliv jeho podobě a formě.


Doplňující informace k přednáškám:

První přednáška se uskuteční v úterý, 19. února v přednáškovém sále Západočeské galerie v Plzni (Pražská 13) pod názvem „Dotyky gestaltu“ od 19:00 hodin. Přednášejícím je PhDr. Jaromír Murgaš CSc., zástupce vedoucí katedry filozofie FF ZČU. Gestaltový přístup v psychologii a potom v psychoterapii umožnil uvědomit si některé rysy našeho vnímání, poznání i uvědomování, s nimiž se setkáváme i prostřednictvím toho, co nás oslovuje v umění. Přednáška nabídne posluchačům uvedení ke gestalt přístupu zejména v tomto zaměření a na konkrétních příkladech.

Další přednáškový díl je plánován na 19. březen od 18:00 hodin, tentokrát na téma Fiat lux et cereviska/Mýtus stvoření v komerční reprezentaci. Přednášejícím bude PhDr. Václav Hájek, Ph.D., který působí na Fakultě humanitních studií UK a Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Východiskem přednášky bude analýza kontextů nového papírového tácku Plzeňského Prazdroje, který referuje o „zrození světa“ této značky. Komerční reprezentace často pojímá daný produkt nebo korporaci jako určitý typ komplexního kosmu, jehož počátek se opakuje v rituálním aktu konzumu. Tento akt znamená též uctívání a kvazi-náboženské prožívání daného samostatného „vesmíru“.

Další přednášky se uskuteční vždy v úterý od 18:00 hodin jednou za měsíc v Západočeské galerii (16. 4., 21. 5., 18. 6. 2013) – mezi přednášejícími přivítáme Mgr. Yvonu Ferencovou Ph.D., kurátorku a vedoucí oddělení moderního a současného umění Moravské galerie v Brně, Mgr. Ladu Hubatovou-Vackovou Ph.D., která přednáší dějiny moderního umění a designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a Mgr. Michaelu Fišerovou Ph.D., přednášející na Fakultě humanitních studií UK v Praze.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 13.02.2013 12:13



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka