Silnice kraje lemují dravci, jezděte opatrně

Rozmary počasí, které panují v těchto dnech, dělají vrásky nejen silničářům či motoristům, ale i volně žijícím živočichům. Nejeden z nich už na celkové vysílení organismu z důvodu nedostatku potravy zaplatil životem. Své by o tom mohli povídat rokycanští ochránci přírody, kteří v těchto dnech pravid...

Cílená propagace v Plzni

Rozmary počasí, které panují v těchto dnech, dělají vrásky nejen silničářům či motoristům, ale i volně žijícím živočichům. Nejeden z nich už na celkové vysílení organismu z důvodu nedostatku potravy zaplatil životem. Své by o tom mohli povídat rokycanští ochránci přírody, kteří v těchto dnech pravidelně vyjíždějí k nejrůznějším případům. V poslední době se ochránci přírody setkali např. s uhynulými dravci, volavkami nebo uhynulou srnčí zvěří. Vyjímkou nejsou ani uhynulé další druhy, nevyjímaje drobné ptactvo. To také v současné době prožívá velkou zkoušku zdravotního stavu. A nejen ti. S nimi i všichni živočichové, kteří jsou závislí na vodních plochách či lovu hrabošů. Vodní plochy až na vyjímky na Rokycansku zamrzly a kdo mohl odletěl. Zamrzlé vodní toky tedy nejvíce postihly ledňáčky, volavky, kachny či labutě. Někteří se stačili přesunout na řeku Berounku, kde je přirozené zimoviště vodních ptáků. Vysoká koncentrace ptáků však láká i predátory. K vidění jsou zde norci, lišky a pravidelně se tu objevuje i několik orlů mořských.
Déletrvající mrazy spojené se zvýšenou sněhovou pokrývkou jsou velkou prověrkou všech živočichů v přírodě. Krušné chvíle prožívají především sovy a dravci. Především ty můžete vidět v těchto dnech v blízkosti silnic či polí a luk, kde se snaží uchvátit kořist – hraboše skrývající se pod vrstvou zledovatělého sněhu. I pro dva nejběžněji vyskytující se dravce – káni lesní a poštolku obecnou začala doba nouze. Nehnutě sedí na stromech kolem cest, sloupech, krtincích, číhající na kořist. I přesto, že jich vidíme poměrně hodně pohromadě, nelze hovořit o nějakém jejich přemnožení. Jen reagují na množství nabízené potravy a tak není vyjímkou, že jich na jediném poli vidíme i několik desítek. Až mrazy v jarních měsících poleví, opět se rozletí do svých hnízdišť a o jejich přítomnosti nebudeme třeba ani vědět. "Okraje cest dravci vyhledávají záměrně. Kromě stromů, ze kterých mají dobrý výhled a pocit bezpečí, je zde fakt, že příkopy kolem cest jsou díky zimní údržbě silnic rychleji zbavené sněhu. Ty poté lákají hraboše, za kterými se dravci stahují. Jedná se o přirozený potravní koloběh, kdy se lovec stahuje za svojí kořistí. Ne všichni však přežijí. Okraje cest se také stávají možností střetu vozidla s opeřencem a ten většinou vyhrává automobil. I řadu těchto případů řešili v poslední době rokycanští ochránci přírody poskytující své služby na Berounsku, Hořovicku a Rokycansku," líčí šéf ochranářů Pavel Moulis.
I přesto, že kolem nás panuje zima, láká to mnohé z nás k návštěvám přírody. Ne vždy se však chováme ohleduplně k vyskytujícím se živočišným druhům. Je potřeba si uvědomit, že v této době se živočichové jen ztěží dostávají ke své přirozené potravě a tukové zásoby získané v době hojnosti rychle ubývají. Zároveň se i těžko nahrazují. Proto je nutné zachovávat v přírodě co největší klid, aby živočichové neplýtvali těžce získanou energií. Také je dobré nesměřovat své vycházky do blízkosti krmelců, houšti, rákosin a jiného přirozeného krytu a samozřejmě se vyvarovat venčení domácích mazlíčků. Ani oni by na mrazivém vzduchu neměli být příliš dlouho, což vám jistě každý veterinář potvrdí.
V případě, že chceme živočichům pomoci vlastním přikrmováním, je vhodné domluvit se s ochránci přírody či myslivci, kteří Vám jistě poradí jak


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 13.02.2010 14:31



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka