Sklárna Heřmanova Huť má spoustu zakázek

Díky krachům a problémům skláren v Německu, Francii, Turecku, Itálii a Polsku registruje Sklárna Heřmanova Huť (SHH) obrovský růst poptávky po nápojovém skle. Proto uvedla do plného provozu novou nízkoenergetickou kyslíkovou tavicí linku za 63 milionů korun, údajně jedinou svého druhu v Evropě.

Cílená propagace v Plzni

Díky krachům a problémům skláren v Německu, Francii, Turecku, Itálii a Polsku registruje Sklárna Heřmanova Huť (SHH) obrovský růst poptávky po nápojovém skle. Proto uvedla do plného provozu novou nízkoenergetickou kyslíkovou tavicí linku za 63 milionů korun, údajně jedinou svého druhu v Evropě. Na oslavách 100. výročí založení firmy to řekl šéf představenstva SHH Pavel Bobošík, jednatel Sahmu ČR, největšího českého dekoratéra skla, který dnes otevřel v Heřmanově Huti druhou výrobní halu.
"V Evropě je historicky největší nedostatek domácenského skla v naší střední cenové kategorii. Pokud bychom měli dvojnásobnou kapacitu na výrobu skloviny, tak ji ve výrobcích po příští čtyři roky prodáme," dodal. Firma má díky životnosti nového agregátu minimálně pět let jistou existenci. Nápojové sklo, které ze skláren zbylo, je nejperspektivnější. Přestože cena plynu i elektřiny vzrostla o desítky procent, snížila SHH díky lince energetickou náročnost ze 4,5 na 1,8 kW/kg skloviny. Emise kysličníku siřičitého klesly desetkrát, uhličitého o 50 pct.
"Za pět let od vstupu do firmy máme polovinu lidí, ale stejný objem výroby," dodal Bobošík. SHH se daří na trhu uspět zejména díky tomu, že své sklenice, kterých má v denní nabídce 600 až 1100 druhů, zhodnocuje. Sklárna se spojila s německým dekoratérem skla, firmou Sahm, která odebírá 80 procent skla z Heřmanovy Huti.
Podle Bobošíka způsobily krachy a problémy evropských skláren obchodní řetězce a velké nápojářské firmy, které nesmyslně stlačují ceny a nakupují bílé sklo v Číně a Malajsii. "Za cenu požadovanou distribučními řetězci už nejde v Evropě sklo vyrábět," řekl Bobošík. Evropské firmy jsou, na rozdíl od asijských, tlačené finančně náročnými ekologickými normami a vysokými energetickými a mzdovými náklady.
Nová tavicí vana má kapacitu 18 tun skloviny denně, intenzifikací se zvýší na 30 tun. V Evropě chybí 200 až 250 tun levnější skloviny denně. Jedna tuna reprezentuje desetitisíce sklenic.
Firma nyní vyrábí 1,6 milionu kusů sklenic měsíčně. Pivní dodává všem velkým světovým pivovarům, a to jak prostřednictvím českého, tak německého Sahmu. Export tvoří dvě třetiny produkce. "Zásobujeme střední a východní Evropu a díky poloze u hranic zavážíme v pětidenních intervalech všechny evropské distribuční sklady SABMilleru, InBevu, Heinekenu, Carlsbergu, Coca-Coly, Pepsi-Coly, Mattoni a Kofoly," uvedl.
SHH se 100 lidmi loni utržil 120 milionů korun, meziročně o pětinu více. Hospodaření bylo vyrovnané; ovlivnilo ho hlavně zastavení výroby po havárii původního tavicího agregátu loni v listopadu. Letošní tržby vzrostou na 140 milionů Kč. Ještě v roce 2003, před koncem nerentabilní výroby lisovaných talířů, mís a váz prodal podnik se 160 lidmi zboží za 300 milionů Kč. V průmyslovém areálu v Heřmanově Huti působí tři firmy s 350 lidmi. SHH jich má 110, Sahm stovku a zbytek rakouská Sklárna Stölzle Union, výrobce obalového skla pro farmacii.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 05.07.2007 13:07



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka